Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

1. 6. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Diabetes sa nečakane vkráda do života detí a ich rodičov, narušujúc všetky bežné vzory. Nemožno ho odložiť, a ani úplne vyliečiť. Globálne sledujeme znepokojivý nárast prípadov detskej cukrovky už v predškolskom veku.

PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

Diabetes vtrhne do života dieťaťa a jeho rodičov bez varovania a naruší všetky zaužívané stereotypy. Ovplyvní doslova každú minútu bežného života. Nedá sa odložiť a ani vyliečiť. Je to naozaj vážny problém, pretože celosvetovo zaznamenávame alarmujúci nárast detských diabetikov už v predškolskom veku. V princípe rozoznávame dva základné, najčastejšie sa vyskytujúce typy cukrovky.

 

Diabetes mellitus 1. typu

Patrí medzi autoimunitné ochorenia a u niektorých pacientov je pôvod ochorenia nezistiteľný. Je najčastejšou endokrinnou chorobou v detskom veku a nazýva sa aj juvenilný diabetes. Lekári udávajú vo výskyte diabetu 1. typu dva vekové vrcholy. Prvým je skoré detstvo, od 0 do 5 rokov, druhý je v období puberty. Výskyt diabetu 1. typu vykazuje celosvetovo stúpajúcu tendenciu. V slovenskej detskej populácii ročne pribudne približne 120 až 130 nových pacientov s týmto typom ochorenia. Alarmujúce je, že každoročne sa tieto čísla zvyšujú. Najväčší nárast pritom pozorujeme práve u detí v predškolskom veku.

Aké sú príznaky?

Klinickým prejavom cukrovky 1. typu je hyperglykémia, teda zvýšená hladina cukru v krvi. Predchádza jej bezpríznakové obdobie s rôznou dĺžkou trvania, od niekoľkých mesiacov až do niekoľkých rokov. Rodič by mal spozornieť, ak si všimne, že dieťa zdravotne neprospieva.

Medzi známe príznaky patrí časté močenie, časté pitie, chudnutie, rozvrat rovnováhy organizmu až ketoacidóza. Ide o zápach v podobe vône acetónu, ktorú cítiť z úst.

Medzi ďalšie príznaky patrí prudký hlad, svrbenie a náchylnosť na infekcie. Zvlášť u starších detí býva až v 75 percentách prítomné chudnutie, skleslosť dieťaťa a znížené napätie kože. Pri 30 až 40 percentách detí v ketoacidóze býva prítomné zvracanie a bolesť brucha. Ďalším častým znakom môže byť prítomnosť kvasinkovej infekcie na genitáliách alebo zápal močových ciest.

Neustály dohľad

Cukrovka 1. typu je diagnóza veľmi špecifická tým, že si vyžaduje úplnú spoluprácu pacienta. V prípade diabetického dieťaťa aj neustálu starostlivosť a dohľad nad stravovaním zo strany rodičov. Rovnako aj pomoc pri aplikácii inzulínu. Toto ochorenie sa však nedá odložiť a ani vyliečiť jedným podaním tabletky. Liečba cukrovky 1. typu zahŕňa liečbu pomocou inzulínových injekcií. Ak by sa totiž inzulín podával v podobe tabliet či kvapiek, nemal by požadovaný účinok. Pri trávení by sa rozložil a do krvi by sa dostal iba v minimálnom množstve.

Malí školáci

Rodičia malých diabetikov musia byť vo veľkej miere nielen rodičmi, ale aj psychológmi. Platí to najmä pri vysvetľovaní, čo to je cukrovka.  Malého školáka musia rodičia pripraviť a naučiť, ako si zmerať glykémiu a ako si pichnúť inzulín. Menšie detičky väčšinou potrebujú pomoc učiteľky alebo v čase aplikácie prichádzajú za nimi do školy rodičia. Malí pacienti si do školy nosia balíček určený na prípadnú hypoglykémiu, ako napríklad sladený džús alebo hroznový cukor.

Dôležité je tiež dieťa pripraviť aj na zvedavé otázky spolužiakov. Dobré je, ak rodičia po dohode s učiteľmi prídu do školy a spolužiakom vysvetlia, čo je to cukrovka a že diabetické dieťa musí dodržiavať presné pravidlá a režim. Detský kolektív vie byť z nevedomosti krutý, ale vysvetlením sa zo spolužiakov môžu stať aj pomocníci. Odborníci odporúčajú, aby dieťa navštevovalo krúžky a mimoškolské aktivity, aby sa čo najlepšie cítilo v detskom kolektíve.

Diabetes mellitus 2. typu

Je označovaný ako diabetes dospelých, v minulosti bol tento typ u detí veľmi vzácny, teraz to už tak nie je. Zodpovedná je za to hlavne zlá životospráva a nedostatok fyzickej aktivity. Rizikové sú najmä deti, ktoré trpia nadváhou alebo obezitou. Tieto formy diabetu môžu byť zmiernené, alebo dokonca potlačené, zmenou životného štýlu alebo pomocou liekov. Symptómy tohto typu ochorenia môžu chýbať.

Medzi život ohrozujúce situácie patrí diabetická kóma, ktorá vzniká v dôsledku extrémne nízkych hodnôt cukru v krvi, ale aj hypoglykemický šok, pri ktorom príliš klesnú hodnoty glukózy v krvi. Diabetes je ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť, avšak dodržiavaním stanoveného režimu sa dá dosiahnuť veľmi dobrá kvalita života diabetika.

Ďalšie články k téme Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

O autorovi
PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Čítať viac od autora
Upozornenie