8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

19. 11. 2019 · 5 minút na prečítanie

Myslíte si, že vás sa táto „sladká“ choroba netýka? Nenechajte sa pomýliť – cukrovka je taká nenápadná, že až polovica pacientov netuší, že ju má. Až kým nepríde únava...

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

Od roku 1991 si 14. novembra celý svet pripomína Svetový deň diabetu, a to na počesť narodenia objaviteľa inzulínu, pána Fredericka Granta Bantinga. Tomuto kanadskému lekárovi sa po sérii pokusov, vykonaných na psoch i na sebe samotnom, podarilo úspešne zachrániť prvého pacienta na svete, a to 14ročného chlapca. Za svoj objav získal F. G. Banting Nobelovú cenu za fyziológiu a medicínu a bol po ňom dokonca pomenovaný kráter na Mesiaci.

NIE JE TO LEN O SLADKOSTIACH

Cieľom tohto špeciálneho dňa je rozšírenie povedomia o problematike cukrovky a podpora pacientov s touto diagnózou, ako aj ich rodín a blízkeho okolia. Každoročným iniciátorom Svetového dňa diabetu je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), usilujúca sa v prvom rade znížiť počet nových prípadov cukrovky, ktorá na svete aktuálne trápi až 400 miliónov ľudí. Každých desať sekúnd si túto diagnózu vypočujú traja noví pacienti. Len na Slovensku ročne pribudne vyše 20-tisíc diabetikov - a to sa týka čoraz mladších ročníkov.

MÔŽE ZA TO INZULÍN

Vaše telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease alebo ho z rôznych príčin nedokáže využívať správne. V oboch prípadoch následne dochádza k nebezpečnému zvýšeniu koncentrácie krvného cukru, známeho ako hyperglykémia. Je teda jasné, že cukrovka rozhodne nie je iba dedičnou záležitosťou - preto by sa mali mať na pozore aj tí, u ktorých sa ochorenie v rodine nevyskytlo, no vďaka nezdravému životnému štýlu riskujú svoje zdravie. Podľa posledných údajov za vznikom diabetu oveľa častejšie stoja problémy spôsobené nadváhou, obezitou či nízkou fyzickou aktivitou. V súčasnosti práve druhým, získaným typom diabetu, trpí až 90 % slovenských pacientov. Ďalšími príčinami vzniku cukrovky sú genetické faktory, niektoré typy liekov (kortikoidy), chronický zápal podžalúdkovej žľazy či zvýšená produkcia hormónov, zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi.

TÝKA SA AJ NAJMENŠÍCH

Prvá skupina cukrovkárov je tvorená prevažne deťmi a mladými ľuďmi, u ktorých problém nastáva kvôli nedostatočnej tvorbe inzulínu pankreasom. Diabetes druhého typu sa väčšinou vyskytuje u starších osôb, pričom je často spojený so znakmi takzvaného metabolického syndrómu, zahŕňajúceho obezitu v oblasti pásu, poruchu metabolizmu tukov, zníženie koncentrácie „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a tiež vysokým krvným tlakom. V prípade tohto typu cukrovky je tvorba inzulínu síce dostatočná, no odpoveď buniek na jeho pôsobenie už nie.

TOTO SÚ RIZIKOVÉ SKUPINY

Cukrovka ohrozuje všetkých, bez rozdielu veku či pohlavia. Rozlišujeme však niekoľko vysoko rizikových skupín, do ktorých patria predovšetkým:

  • Osoby s vysokou nadváhou až obezitou
  • Ľudia s výskytom cukrovky v rodine
  • Ženy s tehotenskou cukrovkou, prípadne ženy, ktoré porodili dieťa vážiace viac ako 4kg
  • Ľudia nad 45 rokov
  • Pacienti s vysokým krvným tlakom alebo zvýšenou koncentráciou tuku v krvi
  • Ľudia liečení kortikoidmi

PRÍZNAKY ĽAHKO PREHLIADNETE

Máte podozrenie, že sa cukrovka týka aj vás? Na začiatku sú  varovné signály pomerne nevýrazné, zhoršiť sa môžu až v neskorších štádiách. Príznaky diabetu prvého typu sa rozvíjajú oveľa rýchlejšie a pravdepodobne ich spozorujete okamžite. Problémy sa dostavujú v závislosti od nadbytku cukru v krvi a môžu byť veľmi nepríjemné.

Naopak, pri cukrovke druhého typu – teda pri forme, ktorú si človek buduje postupne svojou životosprávou, sa zhoršenie zdravotného stavu často prehliada, pretože organizmus si symptómy dokáže postupne privyknúť. Zvýšte pozornosť, ak sa u vás objavuje:

  • Únavový syndróm
  • Neutíšiteľný smäd a s ním spojený nadmerný príjem tekutín
  • Zvýšené množstvo moču a časté nočné močenie
  • Chudnutie
  • Nadmerný príjem potravy
  • Zvýšená náchylnosť na infekcie
  • Svrbenie, tras rúk
  • Poruchy videnia
  • Bolesti hlavy a brucha

CUKOR VÁS ODHALÍ

Ak máte podozrenie na zhoršenie vášho zdravotného stavu, prípadne sa u vás opakovane objavujú spomínané problémy a v rodine už nejakého cukrovkára máta, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.  Normálna hladina cukru v krvi nalačno by po 8 hodinovom hladovaní mala byť 5,6 mmol/l. Za „cukrovkárske“ sa považujú hodnoty nad 7 mmol/l. Hladinu cukru v krvi je možné v prípadne potreby odmerať aj kedykoľvek počas dňa, vtedy nesmie byť vyššia ako 11,1 mmol/l. Okrem krvných testov sa nadbytočný cukor objavuje aj v moči, kde by normálne prítomný nemal byť. Cukor v moči viaže vodu, preto postihnutý viac močí a tým u neho stúpa riziko dehydratácie organizmu. Telo sa bráni spomínaným neutíšiteľným pocitom smädu a nadmerným príjmom tekutín, čo však jeho problém nezlepší, priam naopak.

RISKOVAŤ SA NEOPLATÍ

Odhalenie správnej diagnózy a nastavenie liečby vás ochráni pred množstvom komplikácií, s ktorými sa cukrovka bežne spája. Patria sem napríklad poruchy zraku až celkové oslepnutie, poškodenie obličiek a nervov, skorší a závažnejší vývoj aterosklerózy (kôrnatenie ciev), ochorenia ďasien a zubov až infarkt myokardu či náhla cievna mozgová príhoda. Cukrovkári majú tiež oproti ľuďom bez cukrovky vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na zápal pľúc alebo dokonca na chrípku.

 

Zvýšená hladina cukru v krvi spôsobuje častejší výskyt infekcií močovo pohlavnej sústavy. Ďalším neklamným znakom cukrovky býva zlé až takmer nulové hojenie rán. Keď hladina cukru v krvi dosiahne veľmi vysoké hodnoty, treba počítať s častými poruchami vedomia. Pacient, trpiaci silnými príznakmi diabetu, býva silne dehydratovaný, má znížený krvný tlak, trpí nevoľnosťou, môže vracať, byť unavený, slabý až sa začnú objavovať kŕče, celková zmätenosť a v poslednej fáze až kóma.

MYSLITE NA PREVENCIU

Kým cukrovka 1. typu je autoimunitným ochorením a vyhnúť sa mu prakticky nedá, cukrovke 2. typu viete predísť vo väčšine jej prípadov. Ako? Nevyhnutná je kontrola hmotnosti a jej udržiavanie v primeraných hodnotách, čo súvisí aj s potrebou zvýšiť fyzickú aktivitu. Už 30 minút pohybu (rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie či tancovanie) dokáže znížiť riziko diabetu o 35 až 40 percent. Nefajčite e a vyhýbajte sa alkoholu i niektorých liekom – samozrejme podľa vášho zdravotného stavu a posúdenia odborným lekárom. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny a naopak redukujte jedlá  a nápoje s pridaním obsahom cukrov, stužených tukov alebo s vysokým obsahom soli. Aj nepatrné zmeny, krok po kroku dokážu znížiť riziko cukrovky na minimum. Platí, že aj napriek silnej dedičnej predispozícii sa u vás cukrovka nikdy nemusí nevyvinúť, ak zostanete štíhli a fit.

Ďalšie články k téme 8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie