Rada z lekárne: Ako si správne vybrať a používať glukomer

30. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Ak sa potýkate s diabetes mellitus, máte genetickú náchylnosť na cukrovku, alebo len máte záujem o monitorovanie hladiny cukru v krvi, pravdepodobne ste uvažovali nad obstaraním glukometra.

Mgr. Lenka Slaná
Mgr. Lenka Slaná
Rada z lekárne: Ako si správne vybrať a používať glukomer

V prípade, že trpíte ochorením diabetes mellitus, máte genetické predispozície pre cukrovku alebo len chcete poznať hladinu cukru v krvi, tak ste už určite zvažovali kúpu glukomera. Hladinu glykémie ovplyvňuje mnoho faktorov (cvičenie, jedlo, lieky, stres a iné). 

Pravidelným používaním prístroja na meranie hladiny cukru v krvi môžete výrazne ovplyvniť svoj zdravotný stav a držať prípadné výkyvy hladiny glukózy pod kontrolou. Výber vhodného prístroja je veľmi dôležitý, rovnako ako jeho následná správna manipulácia.

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktorého hlavným znakom je hyperglykémia. Hyperglykémia vzniká následkom poruchy sekrécie inzulínu alebo rezistenciou periférnych tkanív na inzulín, čo sa prejaví poruchou v metabolizme sacharidov, proteínov a lipidov. Pre pacientov s touto diagnózou je dôležitým úkonom strážiť si hladinu glukózy v krvi. Pravidelné kontrolovanie hodnoty glukózy v krvi je jediný spôsob, ako zistiť či sú hodnoty v poriadku. Čím častejšie je meranie uskutočnené, tým lepšie je možné identifikovať faktory, na ktoré telo reaguje. Existuje mnoho faktorov, ktoré glykémiu ovplyvňujú, preto je nevyhnutné nepodceňovať príznaky hyperglykémie alebo hypoglykémie.

Pre diabetikov je samozrejmosťou monitorovanie hladiny glukózy v domácom prostredí pomocou glukomera. Je to zdravotnícke počítačové zariadenie, ktoré dokáže z malého množstva krvi na testovacom prúžku stanoviť obsah cukru v krvi. Keďže informácie z neho získané môžu pacientovi zachrániť život alebo pozitívne ovplyvniť liečbu cukrovky, je nutné venovať výberu správneho prístroja zvýšenú pozornosť. Podobne ako u ostatných zdravotných pomôcok, tak aj glukomerov existuje na trhu veľké množstvo, pričom sa odlišujú najmä dizajnom, cenou a funkciami. Pri správnom výbere by sme mali brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov.

PRESNOSŤ GLUKOMERA

Presnosť glukomera je úplne najrozhodujúcejším faktorom pri jeho správnom výbere. Každý glukomer musí spĺňať požiadavky, ktoré sú dané ISO smernicami (ISO – Medzinárodná organizácia pre normalizáciu). Aby glukomer splňal normy, musí 99 % meraní vyhovovať maximálnym povoleným odchýlkam. Tolerovaná odchýlka mezdi laboratórnym a domácim meraním je pri koncentrácii glukózy 4,2 mmol/l možná v rozmedzí 15-20 % (± 0,83 mmol/l). Avšak faktom ostáva, že nepresnosť meraní je vo vyše 90 percent prípadov spôsobená nesprávnou manipuláciou používateľa.

CENA A ÚHRADA POISŤOVNE

V prípade, že pacient trpí ochorením diabetes mellitus, na základe zdravotného poistenia má nárok na zdravotnícku pomôcku nevyhnutnú pri liečbe v množstve jeden kus za 5 rokov. Na Slovensku je dnes viac ako 40 glukomerov, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené zo zdravotného poistenia. Samozrejme, ak cukrovku nemáte a glukomer napriek tomu chcete vlastniť, nemusíte zaň zaplatiť veľa. Na trhu je množstvo prístrojov, ktorých cena sa pohybuje od 13 do 100 eur, pričom väčšinou ide o tzv. štartovací balíček, ktorého súčasťou je okrem samotného meracieho prístroja aj menšie množstvo testovacích prúžkov a lanciet.

PAMÄŤ PRÍSTROJA

Rôzne typy glukomerov dokážu uložiť v priemere od 50 až do 500 meraní. Znalosť týchto výsledkov pacientovi umožňuje tvorbu štatistiky bez potreby ručného zaznamenávania hodnôt do záznamníkov. Zvážte pri výbere aj fakt, aké informácie prístroj ukladá. Základné typy monitorujú hlavné informácie, ktoré si pacient bežne zaznamenáva do denníka, ako sú hodnota glykémie, čas a dátum. Niektoré modernejšie typy ponúkajú aj možnosti výsledky zdieľať pomocou aplikácií cez mobilný telefón, či možnosti stiahnuť si kompletné výsledky do počítača.

JEDNODUCHÁ MANIPULÁCIA

Takmer každý glukomer je stavaný pre jednoduchú obsluhu, aby komplikovanosť zariadenia pacientov od merania neodrádzala. Pre starších pacientov či pacientov so špecifickými potrebami je vhodné pri výbere zohľadniť osvetlenie obrazovky, zvuk, veľkosť písma a tlačidiel. Okrem správneho výberu prístroja potrebuje pacient poznať aj správnu manipuláciu pri meraní.

 

POSTUP MERANIA GLUKOMEROM

1. Pripravte si glukomer na testovanie. Vložte testovací prúžok do prístroja - testovací prúžok a glukomer musia byť od rovnakého výrobcu.     Glukomer musí byť zhodný s typom prúžku a s kalibračným číslom v prípade potreby.
2. Umyte si ruky mydlom a miesto vpichu dezinfikujte nealkoholovým roztokom.
3. Meranie sa uskutočňuje z kapilárnej krvi. Vpich je prevádzaný pomocou lancety najčastejšie do bočnej strany prsta, pričom sa snažte vyhnúť     meraniu z palca a ukazováka.
4. Na meranie použite dostatočne veľkú kvapku krvi a rovnomerne ju naneste na testovací prúžok. Pri malom množstve krvi nemusí glukomer   vyhodnotiť meranie správne. Meranie sa uskutočňuje z druhej kvapky krvi, pričom prvú je potrebné utrieť.
5. Odčítajte hodnotu z glukomera.

Monitorovanie hladiny cukru v krvi je dôležitou súčasťou nielen pri liečbe chorých pacientov, ale aj pre odhalenie pacientov, ktorí o svojom ochorení ešte nevedia. Súčasne je to aj najúčinnejší spôsob ako predchádzať mnohým komplikáciám spájajúcich sa s ochorením. V liečbe je kontrola správnej hladiny kľúčová, a preto pri kúpe a meraní glykémie nezabúdajte na to najdôležitejšie. Jedine presný glukomer a správny postup merania dokáže zabezpečiť presný výsledok.

Ďalšie články k téme Rada z lekárne: Ako si správne vybrať a používať glukomer

O autorovi
Mgr. Lenka Slaná
Mgr. Lenka Slaná
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Lenka Slaná
Mgr. Lenka Slaná
Čítať viac od autora

Upozornenie