Prečítajte si náš rozhovor nielen o rastúcom počte ľudí s diabetom, ale aj o tom, ako cukrovka ovplyvňuje životy jednotlivcov a spoločnosti ako celku a ako môžeme zmeniť svoj životný štýl, aby sme predišli tomuto potenciálne smrtiacemu ochoreniu.
Koľko je na Slovensku diabetikov a stúpajú čísla?
Podľa zdravotníckej ročenky za rok 2022 máme na Slovensku 325 084 ľudí s ochorením diabetes mellitus. Za minulý rok pribudlo v diabetologických ambulanciách 28 139 pacientov. Trend je dlhodobo rastúci nielen na Slovensku, ale aj inde vo svete. Diabetes mellitus je závažný problém aj v menej rozvinutých krajinách.
Aké sú hlavné typy cukrovky a aký je medzi nimi rozdiel?
Diabetes mellitus je súbor viacerých ochorení, ktoré spája zvýšená hladina glukózy v krvi. Najviac pacientov (91,4%) má diabetes mellitus 2. typu, ktorý môžeme považovať za civilizačné ochorenie. Vyskytuje sa vo vyššom veku a súvisí s inzulínovou rezistenciou. Druhá najpočetnejšia skupina (7%) sú diabetici 1. typu. Toto ochorenie sa môže rozvinúť už v detskom veku a väčšinou súvisí s autoimunitnými procesmi. Samostatnú skupinu (0,8%) tvoria tehotné ženy, u ktorých sa rozvinie gestačný diabetes. Zvyšnú časť (0,8%) tvoria ostatné druhy diabetu, ktoré môžu súvisieť s inými ochoreniami, užívaním niektorých liekov alebo vznikajú na genetickom podklade.
Dá sa cukrovke vyhnúť? Aká je prevencia?
Dôležitý je zdravý životný štýl. Obezita, hlavne v oblasti brucha, je významný rizikový faktor pri diabete 2. typu. Veľmi dobrá prevencia sú aj pravidelné vyšetrenia hladiny glukózy alebo glykovaného hemoglobínu. Vo vybraných lekárňach robíme vyšetrenia hladiny glykovaného hemoglobínu. Výhodou tohto vyšetrenia je, že sa dá spraviť kedykoľvek počas dňa bez ohľadu na jedlo. Pri zvýšenej hodnote je následne dôležité kontaktovať lekára. Prevencia má veľký význam pri komplikáciách diabetu. V prípade včasného zachytenia diabetu a úspešnej liečby sa môže výrazne znížiť výskyt poškodenia obličiek, poškodenia nervovej sústavy, cievne mozgové príhody, ischemickej choroby srdca a mnohých ďalších. Napríklad v prípade straty zraku v súvislosti s diabetom je zníženie rizika až o 90%. Význam v prevencii komplikácii diabetu majú aj výživové doplnky. Vitamíny skupiny B pomáhajú pri poškodení nervov. Omega – mastné kyseliny sú prospešné na cievy. Odporúčaná je kyselina alfa-lipoová a iné antioxidanty. Luteín a zeaxantín pôsobí preventívne pri poškodení očnej sietnice. Krémy s obsahom urey sú vhodné na starostlivosť o pokožku na nohách. Výživové doplnky s uvedenými látkami sú bežne dostupné v lekárňach. Treba si však uvedomiť, že nikdy nemôžu byť náhradou lekárom naordinovanej liečby.
U detí sa môžu vyskytovať aj iné druhy diabetu. Aj u dospelých môže vzniknúť diabetes mellitus 1. typu, ktorý sa väčšinou rozvinie do 30. roku života. Príznaky sú podobné ako u detí s rovnakým ochorením. Po 40. roku života sa najčastejšie rozvíja diabetes mellitus 2. typu, ktorý je sprevádzaný postupným zvyšovaním hladiny glukózy v krvi. Medzi príznaky patrí:
- nadmerné pitie a močenie,
- vo zvýšenej miere sa vyskytujú vaginálne a urologické infekcie.
- pri dlhšom trvaní neliečeného diabetu dochádza k poškodeniu zraku, obličiek a ďalších orgánov.