Postup:
Štyri bielka vyšľaháme do peny, postupne k nim pridáme aj žĺtka a všetky suroviny. Pečieme asi 50 minút pri 190 °C v silikónovej forme. Uskladníme ho v chladničke, spotrebujeme do 5 dní.
Je bielkovinový chlieb pre diabetika vhodný?
Na to, aby bolo možné konkrétnemu diabetikovi poradiť, je potrebné vedieť, či má diagnostikovanú nefropatiu, či je to diabetik 1. typu alebo 2. typu, prípadne trpí obezitou. Sacharidové jednotky počítajú diabetici, ktorí sú na inzulíne.
Vypočítať presný počet sacharidových jednotiek na 100 g upečeného chleba sa dá len vtedy, ak je známa hmotnosť upečeného bochníka, ktorý treba odvážiť až po vychladnutí. Z údajov, ktoré máme k dispozícii, možno vypočítať počet sacharidových jednotiek na celý bochník. Hmotnosť surovín je 600 gramov, avšak po upečení a vychladnutí bude chlieb vážiť viac. Vajíčka a tvaroh sa do počtu SJ nezapočítavajú. Z použitých surovín zvyšujú glykémiu len semená, aj tie majú nízky glykemický index.
Celý bochník zodpovedá 6 SJ, obsahuje však až 105 g bielkovín a 145 g tukov. Na 1 SJ pripadá 17 g bielkovín, 24 g tukov a 320 kcal. Chlieb je teda nízkosacharidový, ale vysoko energetický. Je to bielkovinová a tuková bomba! Tento chlieb je potrebné doplniť pitným režimom, keďže obsahuje veľa semienok. Obsahuje ich až priveľa!
Bielkovinový chlieb sa diabetikom neodporúča práve pre vysoký obsah bielkovín a tukov.