Ako sa starať o pleť pri cukrovke
28. 6. 2023
· 3 minúty na prečítanie
Starostlivosť o pleť pri diabete vyžaduje najmä hydratáciu a jemné prípravky. Ako postupovať a na čo si dať pozor? Poradíme vám v našom článku.
Obsah článku
Vysoká hladina cukru v krvi je ideálnou živnou pôdou pre infekcie, podráždenia a iné kožné problémy. To je dôvod, prečo sú aj bežné kožné ochorenia u diabetikov závažnejšie a ľahšie sa prejavia. Netrpí len pokožka, ale aj pleť. Dnes vám poradíme, ako pleť pri diabete udržať zdravú, hydratovanú a bez podráždeni
Kroky v starostlivosti o pleť pri cukrovke
Spoločným menovateľom pre pleť a pokožku diabetikov je suchosť. Tá spôsobuje svrbenie, ktoré vedie k ďalším kožným problémom a vy sa tak môžete ocitnúť v začarovanom kruhu. Kľúčová je preto hydratácia a používanie prípravkov jemných k pleti.
Vyberajte si hydratačné produkty
Používajte krém bez parfumácie určený pre citlivú alebo diabetickú pokožku s obsahom zložiek, ako napríklad:
- glycerín: pôsobí ako zvlhčujúca látka, ktorá vťahuje vlhkosť do pokožky,
- ceramidy: pomáhajú posilniť kožnú bariéru,
- kyselina hyalurónová: zadržiava až tisícnásobok svojej hmotnosti vo vode. Používajte špeciálne hydratačné mydlá či pleťové mlieka s neutrálnym pH, ktoré pokožku zbytočne nevysušujú.
Zadovážte si zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovač vzduchu sa postará o lepší vzduch v interiéri najmä v zime. Pre ideálne pohodlie sa snažte dosiahnuť 40 – 50 % vlhkosť vzduchu. Tá pomôže zabrániť vysušovaniu a svrbeniu pokožky.
Namiesto kúpania sa sprchujte
Obmedzte frekvenciu a trvanie kúpania a sprchovania, ktoré môžu z vašej pokožky odčerpávať vlhkosť. Keď sa kúpete, používajte jemný sprchový gél i šampón a vlažnú vodu namiesto horúcej. Namiesto intenzívneho trenia uterákom sa jemne osušte.
Exfoliujte
Exfoliácia odstraňuje odumreté kožné bunky a umožňuje lepšie vstrebávanie hydratačných prípravkov. Exfoliujte 1 – 2-krát týždenne. Použite froté rukavicu, peeling alebo chemický peeling, napríklad kyselinu glykolovú. Vyhnite sa však drsným peelingom, ktoré môžu poškodiť citlivú pokožku.
Udržiavaním dobrej hydratácie pokožky, obmedzením straty vlhkosti a správnym peelingom pomôžete podporiť zdravie pokožky a predchádzať stavom, ako je svrbenie, praskanie a infekcie.
Čo ďalšie môžete pre seba spraviť?
Monitorujte si hladinu cukru v krvi
Hladinu cukru v krvi si testujte podľa pokynov lekára, zvyčajne pred jedlom a pred spaním. Výsledky si zaznamenávajte. V spolupráci s lekárom upravte lieky alebo dávky inzulínu, aby ste udržali hladinu v cieľovom rozmedzí. Čím vyššia je hladina cukru v krvi a čím dlhšie tento stav trvá, tým väčšie škody môže spôsobiť.
Dodržiavajte plán stravovania pri cukrovke
To, čo jete, má priamy vplyv na hladinu cukru v krvi. Zamerajte sa na vyváženú stravu s chudými bielkovinami, celozrnnými obilninami s vysokým obsahom vlákniny, ovocím a zeleninou. Obmedzte prebytok cukru, rafinovaných sacharidov a nezdravých tukov. Jedzte pravidelne, aby ste sa vyhli prudkým výkyvom cukru v krvi. Kľúčová je aj kontrola porcií. Zníženie nadváhy môže tiež pomôcť zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi a znížiť zdravotné riziká.
Pravidelne cvičte
Cvičenie znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje prekrvenie pokožky. Väčšinu dní sa snažte vykonávať aspoň 30 minút stredne intenzívnej aktivity. Chôdza, bicyklovanie a plávanie sú vynikajúce možnosti. Po cvičení si nezabudnite skontrolovať, či nemáte poranené nohy, a noste pohodlnú obuv a ponožky, ktoré odvádzajú vlhkosť. Starostlivosť o pokožku a pleť pri cukrovke môže byť vyčerpávajúca. Ak ju však zaradíte medzi priority každodenného času pre seba, výrazne znížite riziko kožných problémov a udržíte si jemnú, pružnú a zdravú pokožku na dlhé roky.