Zdravá pleť a lepšia imunita. To všetko dokáže zinok!

5. 5. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Ovplyvňuje kvalitu nechtov, vlasov aj pokožky. Okrem toho, zinok vám pomôže v boji proti chrípke, nádche či iným vírusom. Ste si istí, že ho máte dostatok?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Zdravá pleť a lepšia imunita. To všetko dokáže zinok!

 

Hoci zinok nepatrí k minerálom, ktoré sú v ľudskom organizme bohato zastúpené, napriek tomu je jeho prítomnosť mimoriadne dôležitá. Je súčasťou viacerých enzýmov trávenia a podieľa sa na aktivovaní mnohých látok, predovšetkým vitamínu A. Zinok podporuje liečenie rán, vredov či zranení. 

Pravidelné užívanie vám zabezpečí spevnenie nechtov, zabráni vypadávaniu vlasov, zlepší kvalitu pleti, ale tiež podporí imunitný systém. Vaše telo si ho však nedokáže vyrobiť samo, preto je najlepšie prijímať ho v strave alebo formou kvalitných potravinových doplnkov. Ak patríte medzi tých, čo dbajú o svoje zdravie, na zinok by ste rozhodne nemali zabúdať!

KEĎ ZINOK CHÝBA

Ak ho je málo, určite to rýchlo pocítite na vlastnej koži. Napovie vám náchylnosť k vzniku rôznych zápalov v tele a s nimi spojené oslabenie imunity, ale tiež strata chuti do jedla, vypadávanie vlasov či lámanie nechtov. Dlhodobo nízka hladina zinku v ľudskom organizme vedie k vážnym zdravotným komplikáciám.

Nebezpečný je však aj prebytok tohto vzácneho minerálu – pokiaľ ho prijímate priveľa, môže sa u vás objaviť bolesť hlavy, pocity na zvracanie, zvýšenie cholesterolu v krvi alebo paradoxne, oslabenie vašej obranyschopnosti. Vážne prekročenie odporúčaného množstva dokáže privodiť chudokrvnosť, ba dokonca hrozí aj zlyhanie obličiek. Denná dávka zinku by mala byť v priemere okolo 15 miligramov, no odborníci ubezpečujú, že prípadné presiahnutie tejto hladiny o 5 miligramov vám vyššie popísané problémy určite neprivodí. Pri vážnych podozreniach je vždy vhodné obrátiť sa na svojho ošetrujúceho lekára.

ZÁKLAD PRE IMUNITU

Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, podieľajúcou sa na likvidácii vírusov, sú biele krvinky. Práve im skvele pomáha stopový prvok, nazývaný zinok. Ak ho máte v tele primálo, dochádza k útlmu vašej obranyschopnosti. Naopak, jeho prítomnosť zaručuje rýchlu a silnú odpoveď imunity na ochorenie, ktoré vás práve postihlo, a tak sa zvyšujú vaše šance, že nádchu či chrípku prekonáte už za pár dní. O zinku sa hovorí najmä v období zvýšeného výskytu respiračných ochorení, kedy je pravdepodobnosť nakazenia sa vírusom pomerne vysoká. Aby ste sa pripravili na boj s dôsledkami infekčného ochorenia, je dobré vedieť, ako si môžete pomôcť vy sami.

 

Vedeli ste, že vírus najčastejšie vdýchnete? Aj preto sa bežne nakazíte od niekoho, kto už chorý je a vo vašej prítomnosti si napríklad kýchne. Vírusové častice sa vtedy usadia na sliznicu (napríklad hrdlo), uchytia sa na „vhodných“ miestach a putujú ďalej do tela. 

Práve zinok má schopnosť tieto vstupné brány uzatvoriť a predísť tak pokusom o preniknutie ochorenia do organizmu. Ba čo viac, molekuly zinku sa snažia obsadiť aj prípadné spojovacie miesta na samotnom víruse, čím riziko ochorenia ešte o čosi znižujú.

NA ČO JE EŠTE DOBRÝ?

Je zrejmé, že zinok je prospešný nielen pre vaše zdravie, ale vplýva tiež na krásu a mladosť vašej pokožky. Viacero odborníkov sa dlhodobo zhoduje na tom, že tento minerál má ako kozmetická ingrediencia doslova sťahujúce účinky, vďaka čomu dokáže zabrániť ochabovaniu kože a čiastočne aj starnutiu pleti. Okrem iného vás chráni pred UV žiarením a mimoriadne pristane mastnejšej pokožke, bojujúcej s nedokonalosťami či akné

Aj preto je súčasťou množstva krémov, mastičiek, púdrov a zásypov, pôsobiacich na rýchlejšie hojenie rán alebo ošetrovanie podráždených a reaktívnych miest chronicky suchej pokožky. Zinok tiež zabraňuje šíreniu a množeniu baktérií, čo oceníte nielen vy, ale aj vaša pleť.

KDE HO NÁJDETE?

Vo väčšom množstve sa nachádza predovšetkým v rybách a morských plodoch, ako sú ustrice, kraby i kalamáre. Obsahuje ho aj červené alebo kuracie mäso, ďalej vajíčka, otruby a tekvicové semiačka. Dobrým zdrojom tohto minerálu je horká čokoláda, orechy, strukoviny a obilniny. Opatrní by mali byť najmä vegetariáni a vegáni, ktorí ho prirodzeným spôsobom prijímajú z jedla pomenej, hoci je možné zvýšiť jeho príjem namáčaním strukovín a obilnín vo vode niekoľko hodín pred ich prípravou či konzumáciou kysnutých potravín, ako je napríklad pečivo. V záťažových obdobiach je vhodné zabezpečiť si dostatok zinku v tele pomocou špeciálnych výživových doplnkov, o ktorých sa môžete poradiť aj so svojím lekárnikom.

Ďalšie články k téme Zdravá pleť a lepšia imunita. To všetko dokáže zinok!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie