Dalo by sa povedať, že popri odličovači a pleťovému krému je tretím najdôležitejším prípravkom vo vašej kúpeľni. Vašu pleť totiž dokáže zmeniť doslova z noci do rána...!
ČO JE TO TONIKUM
Výrobcovia ho označujú aj ako toner, máva rozličnú konzistenciu, a tiež účinky na vašu pokožku. Dobrou správou je, že ho môžete prispôsobiť vašim aktuálnym potrebám – „suchokožcom“ podporí hydratáciu, mastnej pleti dokáže správne zvolené tonikum pomôcť zbaviť sa akné. Jeho skvelou vlastnosťou je, že sa do kože veľmi ľahko vpije a nijako ju nezaťažuje.
Vo všeobecnosti tvorí pleťové tonikum najmä voda, v ktorej sú rozpustené ďalšie látky. Jeho hlavnou úlohou je pleť jemne dočistiť, osviežiť a pripraviť póry na výživu v podobe ďalšej kozmetiky. V žiadnom prípade si ho však nemýľte s micelárnou vodou, ktorá sa na rozdiel od tonika odporúča z pokožky opláchnuť a zameriava sa na odstránenie hrubších nečistôt, ako je mejkap či nečistoty z okolia. Toner naopak zbavuje čistú pokožku prípadných zvyškov produktov, ktoré ste použili na odlíčenie sa (čistiaci olej, mlieko, micelárka).
AKO SI VYBRAŤ TO SPRÁVNE?
Jednoznačne najvýhodnejšie pre vašu kozmetickú rutinu sú toniká s obsahom kyselín. Vďaka nim získava vaša pleť benefity z používania moderných exfoliantov veľmi jednoduchým a príjemným spôsobom. Ich zloženie je zostavené tak, aby vás zbytočne nepodráždili. Vďaka jemnej konzistencii, veľmi podobnej čistej vode, veľmi ľahko preniknú do hlbších vrstiev kože.
Pri výbere vhodného tonera sa zamerajte na jeho parfumáciu – príliš “voňavé“ tonikum by mohlo zhoršiť alebo dokonca vyvolať dermatitídu. Opatrní by ste mali byť tiež s obsahom alkoholu. Vo všeobecnosti nie je vašim nepriateľom, dokonca zvyšuje prestup účinných látok do pokožky. Suchá pleť so sklonom k ekzémom či rosacei by však mohla zareagovať negatívne. Vysoká koncentrácia kyselín vás takisto môže prekvapiť nepríjemným začervenaním – pre začiatočníkov je skvelá najmä kyselina mliečna, glykolová alebo kyselina salicylová.
Prípravok naneste na kozmetický vatový tampón a zľahka ním pretrite celú tvár, krk a dekolt. Pokiaľ výrobca neudáva inak, na záver môžete jemne „prebehnúť“ aj citlivé očné okolie. Tonikum sa dá na pleť nanášať aj čistými rukami - všetko závisí od vašej preferencie. Nechajte ho vsiaknuť a neoplachujte. Následne aplikujte ďalšie séra alebo priamo pleťový krém.
ČO BY STE EŠTE MALI VEDIEŤ
Podľa látok, ktoré tonikum obsahuje, môžete očakávať niektorý z nasledujúcich účinkov – hydratáciu, exfoliáciu, zosvetlenie, stiahnutie pórov či upokojenie podráždenej pokožky. Sem patrí najmä aloe, panthenol, niacinamid, ale aj PHA kyseliny či výťažky zo zeleného čaju. Na rozjasnenie sivastej pleti vyskúšajte toniká, obsahujúce kyselinu glykolovú a azelaovú. Prípravky, zamerané na sťahovanie pórov, vás môžu vysušovať, preto sú vhodnejšie pre mastnú pokožku. Zväčša obsahujú taníny, výťažky z uhorku alebo alkohol.
Dobrou správou je, že jednotlivé toniká môžete kombinovať. Ráno sa odporúča podporiť prirodzená hydratácia pokožky, a to napríklad tonikom, ktoré dokáže viazať molekuly vody s pomocou kyseliny hyalurónovej a jej derivátov. Večer je v rámci boja so starnutím pleti či pigmentovými škvrnami nevyhnutné zamerať sa na exfoliáciu. Pomôžu vám toniká s obsahom AHA kyselín, v prípade citlivej pokožky PHA kyselín. Nezabudnite na každodennú ochranu pokožky SPF faktorom, a to nielen v letných mesiacoch. Vaša koža vás za to zaručene odmení.