Svrbenie, pálenie či bolesť...herpes sa už znova hlási o pozornosť
Vedeli ste, že správna doba aplikácie prípravku dokáže potlačiť prepuknutie herpesu?
Tieto nepríjemné pocity určite poznajú mnohí z nás. Avšak vedeli ste, že správna doba aplikácie prípravku dokáže potlačiť prepuknutie herpesu? Alebo TO, že jeho vznik môže ovplyvniť aj strava?
Herpetické infekcie sú veľmi často sa vyskytujúce infekcie spôsobené vírusom Herpes simplex. Tento vírus spôsobuje malé svrbivé a bolestivé vriedky alebo pľuzgieriky v okolí úst, v blízkosti oka alebo na genitáliách. U zdravých ľudí nespôsobuje vážne zdravotné komplikácie. No u pacientov s oslabenou imunitou, onkologických pacientov a u pacientov užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému môže vyvolať závažné infekcie postihujúce aj vnútorné orgány.
Rozlišujeme dva typy vírusu Herpes simplex. Herpes simplex vírus typu 1 (HSV-1) je zvyčajne lokalizovaný na perách alebo na iných častiach tváre a celosvetovo postihuje až 67 % populácie. Herpes simplex vírus typu 2 (HSV-2) postihuje približne 13 % populácie a častejšie sa vyskytuje u žien. Tento typ postihuje predovšetkým vonkajšie pohlavné orgány.
Šírenie vírusu
Vírus Herpes simplex sa šíri priamym kontaktom s infikovanou osobou, ktorá má herpes aktívne rozvinutý. Herpes simplex typu 1 sa šíri najčastejšie priamo slinami pri bozkávaní alebo nepriamo kvapôčkami pri kýchaní alebo kašľaní.
Herpes simplex typu 2 sa prenáša priamo pohlavným stykom s nakazenou osobou alebo prenosom z matky na dieťa počas pôrodu. Keďže vírus mimo tela rýchlo hynie, je veľmi malá pravdepodobnosť prenosu infekcie použitím pohára, príboru, uteráka alebo toaletnej dosky. Herpetické vírusy zostávajú v tele navždy. Dokážu dlhé obdobie prežívať bezpríznakovo a reaktivujú sa podľa imunitného stavu konkrétneho jedinca. Spúšťačom vzplanutia infekcie môže byť nadmerný stres, nesprávna životospráva, nedostatok spánku, ochorenie, pobyt na slnku či menštruácia.
Známy opar
Herpes labialis (známy ako opar) je najčastejším ochorením spôsobeným vírusom HSV-1. Väčšina nositeľov tohto vírusu sa zvyčajne infikuje do 4. roku života. Priebeh vírusovej infekcie má viacero štádií. Niekoľko dní pred vznikom oparu môže pacient pociťovať brnenie či pálenie v okolí pier alebo na tvári. Toto obdobie je najideálnejšie na začatie liečby. V ďalšej fáze sa vytvorí vyvýšený červený pľuzgier naplnený tekutinou. Tento pľuzgier môže praskať, vyteká a spôsobuje bolestivé rany. V tomto štádiu je pacient najviac nákazlivý. Po niekoľkých dňoch, niekedy to môže trvať aj dva týždne, sa vytvorí chrasta. Tá neskôr odpadne a opar sa zahojí. Počas prepuknutia oparu môže pacient zaznamenať aj horúčku, bolesť svalov alebo môže mať opuchnuté lymfatické uzliny. Ak sú prítomné aj tieto celkové príznaky, pacient by mal vyhľadať lekársku pomoc. Lekára treba taktiež vyhľadať, ak sa herpetická infekcia nachádza v blízkosti oka. Nesprávne liečený herpes totiž môže spôsobiť aj závažné poškodenie zraku.
Liečba herpesu
Pri liečbe herpetických vírusov je veľmi dôležitý správny čas podania liečiva. Ešte pred vznikom pľuzgierov by mal pacient začať liečbu antivirotikami. V lekárňach sú voľne dostupné len vo forme krému. Celková liečba antivirotikami patrí do rúk lekára. Medzi antivirotické liečivá patria aciklovir, famciklovir, penciklovir. Tieto liečivá sa zabudujú do DNA vírusu a zabraňujú replikácii a rozmnožovaniu sa vírusu. Podávajú sa zvyčajné 5-krát denne, približne v štvorhodinových intervaloch. Vo všeobecnosti platí, že antivirotiká majú svoj význam, ak sa nasadia do troch dní od prvých prejavov ochorenia. V prípade prepuknutých pľuzgierov je potrebné ich vysušovať. Účinne pôsobia krémy s obsahom oxidu zinočnatého. Oxid zinočnatý znižuje tvorbu pľuzgierov, potláča svrbenie a skracuje čas priebehu infekcie. Lokálne sa môžu použiť aj antiseptiká a adstrigenciá (na liečbu mokvajúcich rán), ako tanín, najmä po prasknutí pľuzgierov.
Na trhu sú tiež dostupné prípravky na prírodnej báze. Príkladom je extrakt z cesnaku, ktorý je dostupný v rôznych koncentráciách. Urýchľuje zasychanie pľuzgierov, avšak kvôli vysokému podielu alkoholu by sa nemal aplikovať na čerstvo prasknuté ložiská. Extrakt z Konopy siatej je vhodné využívať pri bolestivom opare, lebo okrem antivirotického účinku potláča aj bolesť. Šíreniu vírusu zabraňuje tiež čajovníkový olej, ktorý dezinfikuje a napomáha sušeniu oparu. Replikáciu vírusu potláča aj propolis, ktorý okrem antivírusového účinku má aj vysoký obsah antioxidantov. Veľmi obľúbenou liekovou formou pri šíreniu infekcie sú hydrokoloidné náplasti. Po nalepení dochádza k vlhkému hojeniu oparu tým, že náplasť dokáže absorbovať exsudát (zápalový výpotok z rany) a vytvoriť tak priaznivé prostredie pre hojenie. Výhodou je aj nízke riziko kontaminácie z vonkajšieho prostredia. Náplasť by sa mala aplikovať 2- až 3-krát denne. Úľavu od pálenia a svrbenia dokážeme docieliť aj priložením studených obkladov. Dĺžka liečby oparu býva zvyčajne 7 až 10 dní.
Úprava jedálnička
Pri liečbe vírusových infekcií zohráva dôležitú úlohu aj úprava jedálnička. Zistilo sa, že zvýšené množstvo arginínu (aminokyselina) v strave podporuje vznik herpesu, a naopak, zvýšené množstvo lyzínu ho brzdí. Lyzín je aminokyselina, ktorá slúži na syntézu bielkovín. Zabraňuje absorbcii arginínu v čreve, čím znižuje jeho hladiny.
Zmierňuje prejavy herpetickej infekcie a pomáha skrátiť jej trvanie. Preto je vhodné zaradiť do jedálnička potraviny s vysokým obsahom lyzínu. Medzi takéto potraviny patria hlavne ryby, kuracie, jahňacie, teľacie mäso, mlieko, syry, fazuľa, kvasnice a väčšina druhov ovocia a zeleniny. Ako nevhodné sa javia potraviny ako čokoláda, kokos, sója, oriešky, biela múka. Práve v týchto potravinách sa nachádza vysoký podiel arginínu a nízky podiel lyzínu.
Prevencia
Pacienti, u ktorých sa často objavujú vírusové infekcie, by mali dbať aj na zvýšenú hygienu. Dôležite je dôkladné a časté umývanie rúk, používanie vlastných hygienických potrieb či vyhnúť sa používaniu rúžov a balzamov, ktoré môžu opar ďalej roznášať.
V letnom období je dôležité používať aj ochranné opaľovacie krémy, lebo práve UV žiarenie je častým spúšťačom infekcie. V chrípkovom období je dobre posilňovať imunitu. Na posilnenie našej obranyschopnosti je vhodné používať prípravky s obsahom vitamínu C, D, zinku, echinacei, rakytníka či s obsahom betaglukánov. V prípade genitálneho herpesu je potrebná sexuálna absencia.
BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach