SOS pre vaše pery

11. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Praskajú, štípu, objavujú sa kútiky... Trápia vás na jeseň vysušené pery? Možno používate nevhodnú kozmetiku, málo pijete alebo vám chýbajú vitamíny!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
SOS pre vaše pery

 

Pery sú v porovnaní so zvyškom tela veľmi zaujímavý orgán. Chýbajú im tukové vlákna a žľazy, v dôsledku čoho sú mimoriadne náchylné na vysúšanie. Vplyvom nepriaznivého počasia, ktoré nás často prekvapí prudkým vetrom či nečakanými výkyvmi teplôt, dochádza k narúšaniu prirodzenej ochrannej vrstvy. 

Pery tak veľmi rýchlo strácajú svoj pôvodný vzhľad. Často však celú situáciu zhoršujú zaužívané zlozvyky, nesprávna starostlivosť alebo výživa. Ba dokonca občas treba navštíviť aj doktora!

TOTO RADŠEJ NEROBTE

Medzi najčastejšie chyby, ktoré sa spájajú s popraskanými perami, patrí nedostatočný pitný režim. Počuli ste to už tisíckrát a nedá sa inak, než zopakovať starú známu pravdu – pokiaľ vám chýba hydratácia zvnútra, ani najlepší balzam na pery vás nezachráni. Ľudia si často mylne myslia, že keď už teplomer neukazuje plus tridsať stupňov, môžu zároveň znížiť množstvo prijímaných tekutín. Navyše, pocit smädu sa v zime prirodzene stráca a vy čoraz častejšie preferujete nápoje ako je káva, horúci čaj či varené vínko, ktoré však majú úplne opačný, dehydratačný efekt. Myslite na to, že väčšinu času trávite v prekúrených miestnostiach. Preto skúste vypiť aspoň 2 litre čistej vody a uvidíte, ako sa vaše pery okamžite zjemnia.

Kašlite tiež na automatické vlhčenie pier jazykom a slinami – toto by už malo skutočne patriť do detských spomienok. Opakované olizovanie suchých pier ich totiž ešte viac oberá o vlahu a navyše na toto miesto priťahujete chlad a vietor. Výsledkom bude ešte väčšie poškodenie pokožky na vašich ústach.

KOZMETICKÉ FÍGLE

Hydratovať zvnútra už viete, teraz je načase postarať sa o ochranu pier pomocou kozmetických produktov. Najjednoduchším a najefektívnejším riešením je balzam na pery, ktorý môžete mať vždy po ruke – v aute, v kabelke alebo doma na toaletnom stolíku. Používajte ho aj niekoľkokrát za deň. Mastná tuková vrstva vám zaručí dostatočnú ochranu pred nepriaznivým počasím a tiež udrží vlahu pekne vo vnútri. 


Poobzerajte sa po zložení s obsahom olejov, rastlinných alebo živočíšnych tukov, medu či kyseliny hyalurónovej. Existujú tiež špeciálne produkty na pery s vysokou ochranou proti chladu. Pokiaľ sa chystáte do hôr alebo na lyže, určite si ich so sebou vezmite a nezabudnite ani na UV ochranu.

V prípade, že sa vám na perách tvoria drobné šupinky a dokonca vás aj štípu, mali by ste zvážiť vhodnosť používania vašej dekoratívnej kozmetiky. Popraskaným perám nesvedčia lesky ani rúže, špeciálne tie matné. Mnohým z nich totiž chýba hydratačná zložka a hoci doma v kúpeľni vyzeráte úžasne, o chvíľu vám spravia „medvediu“ službu. Na podráždenú pokožku by ste samozrejme nemali nanášať ani parfumované kozmetické výrobky s obsahom farbív.

NAVŠTÍVTE DOKTORA, AK...

...vám šupinky alebo dokonca kútiky z pier nezmiznú ani po pár dňoch intenzívnej starostlivosti. Lekár odberom krvi dokáže veľmi rýchlo overiť, či sa za tým neskrýva napríklad nedostatok železa, zinku alebo iných vitamínov. Popraskané kútiky môžu byť aj chronické, pretože sa v nich ľahko zahniezdia baktérie a plesne, čo môže vyústiť do nepríjemného zápalu. 

Ak si budete šúpajúce pery navyše hrýzť, spôsobíte si závažné poranenia, ktoré sa hoja už podstatne zložitejšie než popraskanie povrchovej vrstvy pokožky. Venujte svojim perám dostatok pozornosti a spomínané problémy sa vás túto zimu rozhodne týkať nebudú!

Ďalšie články k téme SOS pre vaše pery

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie