Tento výrazný nutričný pomocník vás môže podporiť na ceste za zdravším telom a za lepšími športovými výkonmi. V nasledujúcich riadkoch zistíte, prečo je o chia semienka taký veľký záujem, aký vplyv majú na naše telo a kedy treba zvýšiť pozornosť pri ich konzumácii.
Chia, semienka plodiny Šalvie hispánskej, obsahujú mnoho proteínov, kvalitných sacharidov, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Sú jedným z najvýznamnejších zdrojov omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Semienka majú neutrálnu chuť a neobsahujú lepok, vďaka čomu sa dajú hravo zaradiť takmer do každého jedálneho lístka.
Samé superlatíva
Charakteristickou vlastnosťou chia je viazať vodu a vytvárať na povrchu gélovú vrstvu. Semienka sú tak v žalúdku chránené pred tráviacimi enzýmami a predlžuje sa interval premeny sacharidov na jednoduché cukry, čo znamená, že po zjedení jedla s chia nebudete mať do niekoľkých minút vlčí hlad. Táto vlastnosť je daná tým, že takmer všetky sacharidy v semenách sú tvorené vlákninou. Vláknina je zároveň dôležitou zložkou pre správne fungovanie prospešných baktérií v čreve.
V porovnaní s inými rastlinnými zdrojmi, chia semienka obsahujú vyšší podiel kvalitných bielkovín. Dostatočná konzumácia bielkovín znižuje nutkavé myšlienky na jedlo, a tak napomáha pri chudnutí. Chia sú skvelým zdrojom bielkovín aj pre ľudí s nízkym príjmom živočíšnych produktov. Tuk v semenách je bohatý na rastlinné omega-3, ale i omega-6 mastné kyseliny patriace do skupiny zdravých nenasýtených tukov. Je však nutné dodať, že ide o takzvanú ALA (alfa-linolenovú kyselinu), ktorá je síce pre zdravie prospešná, no za biologicky hodnotnejšie sú považované zložky omega-3 DHA a EPA pochádzajúce z rybieho oleja.
Semienka vynikajú vysokým obsahom veľmi dobre vstrebateľného vápnika, ktorého je v nich dokonca päťnásobne viac ako v kravskom mlieku. S výhodou ich preto môžu do stravy pridať tí, ktorí sa vyhýbajú konzumácii mlieka, napríklad vegáni alebo ľudia s intoleranciou na laktózu a podobne. K udržaniu zdravia kostí a zubov prispievajú okrem vápnika aj v chia obsiahnutý horčík a fosfor. Ďalšími prítomnými minerálmi sú mangán, selén, zinok, meď či železo, ktorého je v nich trikrát viac ako v špenáte. Táto super potravina sa vyznačuje významnými protizápalovými účinkami vzhľadom na obsah pre zdravie prospešných antioxidantov, vitamínu C a E a škoricových kyselín.
Hoci sú chia semienka super potravinou, nie sú vhodné pre každého z nás. Pri ich konzumácii by si mali dávať pozor tí, ktorých trápi nízky krvný tlak. Chia semienka síce telu energiu dodávajú, no ak vám znížia tlak krvi, budete, naopak, bojovať s malátnosťou. Preto ak aj pacienti liečení na vysoký krvný tlak siahnu po chia, mali by mať na pamäti, že semienka sú schopné zvýšiť účinok ich antihypertenzívnych liekov, čo môže opäť viesť k nízkemu tlaku krvi.
Ak váš organizmus nie je zvyknutý na výživu bohatú na vlákninu, chia semiačka môžu spôsobiť nepríjemné nadúvanie, bolesti brucha, zápchu, prípadne hnačku. Balastné látky sú v zásade ideálne na trávenie, no treba s nimi začať pozvoľna a do stravy ich možno pridávať v malých množstvách.