Podľa tradícií, ktoré sa viažu ku kresťanským zvykom a príprave tela i ducha na Veľkú noc, by sme s príchodom Popolcovej stredy mali odľahčiť svoj jedálniček. Tento zvyk bol posilnený ľudovou vierou – hovorí sa totiž, že držanie pôstu vám zabezpečí viac peňazí a lepší život. Pôstne obdobie ovplyvňuje aj naše zdravie - upravuje sa trávenie, strava zrazu obsahuje celkom iný druh potravín. Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte obmedziť vašu stravu, prečítajte si, ako to urobiť správne.
Prirodzený proces
Zamysleli ste sa niekedy, ako pracuje vaše telo počas spánku? V dobe, keď neprijímate žiadne tekutiny ani potravu a nevykonávate fyzickú námahu, prebieha v ňom mimoriadne dôležitý proces regenerácie. Je to čas, kedy organizmus vykonáva mnoho opravných činností. Vlastne by sa dalo povedať, že ide o krátke obdobie pôstu, ktoré je prirodzene ukončené vaším prvým jedlom, teda raňajkami.
V poslednej dobe stále väčšie množstvo ľudí cielene predlžuje čas, kedy jedlo neprijíma, napríklad podľa zásad takzvaného prerušovaného hladovania (intermittent fasting). Podľa odporúčaní odborníkov a sledovaného cieľa v rámci neho môžete jesť prakticky bez väčších obmedzení počas menšej časti dňa, pričom tú väčšiu (12 až 16 hodín) by ste mali vydržať o hlade. Ten je pre ľudské telo potrebný a dôležitý, no iba v zdravej miere.
Nie je hlad ako hlad
Pôst a hladovanie nie sú rovnaké pojmy. Dlhodobé bezcieľne nejedenie, ktoré neprebieha pod lekárskym dohľadom, môže viesť k množstvu zdravotných i psychických komplikácii, ba dokonca vážne ohroziť ľudský život. Neberte preto pôst ako „nejedenie“ alebo skratku k vysnívanej postave. Základom pôstu je predovšetkým pravidelný príjem ľahkej, pestrej a vyváženej stravy, hoci by ste mali vynechať určité druhy potravín.
Zakázaný by mal byť najmä alkohol, mäso a mäsové výrobky, tučné vyprážané jedlá a tiež sladkosti. Naopak, pridajte do svojho jedálnička strukoviny, ovocie a zeleninu, zemiaky, ryžu a nezabúdajte na pravidelný pitný režim a šport. Dôležité je nechať telo oddýchnuť, nemaškrtiť medzi hlavnými jedlami a dopriať žalúdku dostatočný priestor, aby potravu poriadne spracoval, čo dá najavo práve pocitom zdravého hladu.