Slzíte? Vaše oči trápi vietor, alergia aj nedostatok svetla

10. 6. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Cítite, že máte neustále niečo v očiach, alebo sú vaše oči neustále podráždené, svrbivé a páliace? Toto môže byť spôsobené zápalom spojiviek, syndrómom suchého oka, alebo jednoducho býva dôsledkom únavy!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Slzíte? Vaše oči trápi vietor, alergia aj nedostatok svetla

Máte pocit, ako by ste stále mali čosi v očiach? Alebo vás neustále svrbia a pália? Príčinou môže byť zápal spojiviek, syndróm suchého oka alebo obyčajná únava!

Podráždené oči dokážu poriadne znepríjemniť život. Ich zdravotný stav závisí od mnohých faktorov, ako je napríklad genetická predispozícia, akútne ochorenia či pribúdajúce roky. Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú kondíciu vašich očí, je počet hodín strávených za počítačom, takisto spôsob, akým spíte, ale aj ochrana očného okolia pred vetrom, snehom i slnkom. Na väčšinu týchto prípadov existujú účinné riešenia, no pokiaľ únava očí neustupuje a pridružia sa k nej zapálené spojivky či migrény hlavy, nemali by ste váhať s návštevou lekára. Viete, ako dokážete ovplyvniť zdravie svojich očí vy sami?

Odhaľte príčinu

Bolesť býva jasným signálom, že v tele nie je niečo v poriadku.

•  Neignorujte ju ani v prípade, že vás pobolievajú oči – hoci to nemusí byť vážne a príčinou môže byť len klasická únava, riešte váš problém včas, aby ste sa vyhli vážnejším komplikáciám.

•  Najčastejšou príčinou bolestí očí u zdravého jedinca je nosenie nesprávnych dioptrií alebo nenosenie okuliarov napriek tomu, že ich potrebujete. Dochádza k neprimeranej záťaži, bežne spojenej s točením hlavy, nevoľnosťou alebo migrénou.

•  Precitlivenosť očí vás môže prekvapiť po dlhšom pobyte v zafajčenom alebo prašnom priestore. Často je spojená s alergiami, no vyskytuje sa aj ako vedľajší účinok užívania antihistaminík a liekov na vysoký krvný tlak.

Dodržujte zdravé zásady

Vedeli ste, že pre správne fungovanie zraku je potrebné tráviť čo najviac hodín na prirodzenom dennom svetle? V posledných rokoch stúpa počet detí, ktorým sa oči zhoršili natoľko, že musia používať okuliare už v škôlkarskom veku. Okrem genetických predispozícii zato často môže aj umelé osvetlenie, v ktorom sa po celý deň pohybujú. Niet sa čomu čudovať – človek bežne strávi až 23 hodín denne v interiéri.

 

 

Obmedziť tablet, televízor a mobil na minimum nie je zlý nápad, no keďže sú tieto zariadenia pevnou súčasťou moderného sveta, skúste aspoň:

  • zaistiť dostatočný odstup od obrazovky,
  • znížte ich jas na minimum,
  • písmo nastavte na maximálnu veľkosť
  • regulujte si čas na nich strávený.

Týka sa to aj pravidelných pracovných prestávok, kedy by ste mali odísť od monitora a venovať sa chvíľu inej činnosti, prípadne si zacvičiť zrakové cvičenie.  Nepodceňujte ochranné pomôcky a noste okuliare nielen počas slnečných dní, ale tiež v prípade silného vetra. A namiesto šúchania si podráždených očí použite očné kvapky.

Očná jóga 

Dajú sa posilniť svaly, ktoré zodpovedajú za ovládanie očí a kvalitu zraku? Podľa odborníkov môže takzvaná očná gymnastika spomaliť procesy starnutia oka a eliminovať zhoršenie videnia, no iba pod podmienkou, že sa cvičeniu budete venovať pravidelne. Ideálne je praktizovať jednoduché cviky počas piatich minút a následne nechať oči adekvátne oddýchnuť. Trénovať môžete hýbaním očí hore a dolu, ale tiež opisovaním pohybu hodinových ručičiek zrakom alebo akýmsi krúžením, kedy sa zameriate na koreň nosa a od tohto bodu očami prechádzate napravo, späť nadol, naľavo a opäť do pôvodnej polohy.

 

Funguje aj mrkva

Váš zrak okrem iného ovplyvňuje strava, ktorú konzumujete. Dbajte na dostatočný príjem vitamínu A, C a E spolu s karotenoidnými pigmentami či luteínom. Nájdete ich najmä v zelenine a ovocí, a to v špenáte, kukurici, brokolici, čučoriedkach či vaječnom žĺtku. Mrkva obsahuje množstvo betakaroténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A, slúžiaci ako súčasť vizuálnych pigmentov, zhromažďujúcich svetlo. Práve tento vitamín pomáha očiam namáhaným dlhodobou prácou pri obrazovke.

 

Ak niekedy mávate pocit, že vám v oku niečo „uviazlo“, môže ísť o príznak nedostatku riboflavinu Ten doplníte konzumáciou morských rýb, mliečnych výrobkov a strukovín. Vedecké štúdia preukázali, že na potlačenie zápalu spojiviek, vzniknutému ako dôsledok alergie, funguje magnézium. Prírodný zdroj tohto minerálu (čisté magnézium) zoženiete v lekárni, no preventívnu kúru je potrebné nasadiť aspoň 4 týždne pred očakávaným prejavom alergie.

Kedy treba navštíviť lekára? 

Problémy s videním a očami vo všeobecnosti niekedy signalizujú závažnejšie ochorenie. Takým je napríklad cukrovka, skleróza multiplex, ale aj poruchy štítnej žľazy. Problémom môže byť aj akútny zápal spojiviek alebo obyčajné nenosenie dioptrií, ktoré potrebujete. Neodkladajte vyšetrenie u špecialistu, pokiaľ sa vám náhle zhorší zrak a vy sa musíte veľmi namáhať, aby ste videli ostrejšie, a tiež v prípade, že trpíte dlhodobými bolesťami v očiach, neznášanlivosťou svetla alebo máte pred očami akúsi hmlu, ktorá pretrváva dlhodobo alebo sa neustále opakuje.

Ďalšie články k téme Slzíte? Vaše oči trápi vietor, alergia aj nedostatok svetla

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie