Kam sa vyparili moje slzy?
Pri pohľade do očí druhého človeka si asi len veľmi ťažko všimnete, že jeho slzný film je zložený až z troch vrstiev s dôkladne premysleným usporiadaním. Vonkajšia (lipidová, tuková) vrstva zabraňuje nadmernému vyparovaniu strednej (vodnej) vrstvy, ktorej hlavnou úlohou je odstraňovať cudzorodé častice. Najvnútornejšia vrstva umožňuje priľnutie sĺz na povrch oka.
Ak je vonkajšia vrstva porušená, odparovanie vodnej vrstvy môže byť zvýšené až o sto percent. Druhou hlavnou príčinou vzniku suchého oka môže byť nedostatočná produkcia kvalitných sĺz. Produkcia sĺz sa znižuje taktiež s pribúdajúcim vekom, obzvlášť náchylné sú ženy v menopauze, diabetici či ženy užívajúce antikoncepciu.
Našim očiam neprospieva ani dlhé sedenie pred počítačom, sledovanie tisícdielneho seriálu v televízii a pobyt vo veternom a zadymenom prostredí.
Príznaky suchého oka sú individuálne
Syndróm suchého oka sa u každého človeka môže prejavovať individuálne, no niektoré znaky sú spoločné. Bolesť, pálenie, v závažnejších prípadoch až začervenanie očí postihujú nejedného pacienta.
Paradoxne môže byť prítomné aj nadmerné slzenie, ktoré vzniká ako reflexná odpoveď na suchý povrch oka. Takáto zvýšená produkcia sĺz sa však prejavuje aj pri iných ochoreniach oka, ako je napríklad zápal spojiviek alebo podráždenie rohovky.
Lieky prvej voľby na suché oči sú náhrady sĺz
Úlohou sĺz je udržiavať povrch oka neustále zvlhčený. Zvlhčujúce očné kvapky, taktiež známe aj ako umelé slzy, môžu poskytnúť úľavu pri krátkotrvajúcich problémoch so suchými očami. Dajú sa kúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu a ich hlavnou úlohou je nahradiť alebo doplniť chýbajúce slzy.
Dávkovanie je individuálne, zvyčajne sa aplikujú trikrát denne 1–2 kvapky. Pri kvapkaní sa nedotýkajte oka ani mihalníc a po aplikácii prípravku uzáver poriadne zatvorte, predídete tak jeho prípadnej kontaminácii mikroorganizmami.