Zdravotnícka pomôcka Hyal-Drop multi poskytuje prirodzenú a účinnú úľavu pre tých, ktorých trápia suché a podráždené oči.
Vďaka patentovému uzáveru s opierkou na palec sa Hyal-Drop multi* pohodlne dávkuje a preto viete do oka dodať iba potrebné množstvo roztoku. Hyal-Drop multi* má prírodné zloženie bez konzervačných látok, preto je vhodný aj pre citlivé oči. Zároveň je šetrný k povrchu oka a môžete ho používať tak často, ako potrebujete. Roztok kyseliny hylaurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky ochorenia suchých očí.
*zdravotnícka pomôcka
OKAMŽITÁ ÚĽAVA PRE PODRÁŽDENÉ A SUCHÉ OKO
Doprajte svojim očiam prirodzené zvlhčenie vďaka jedinečnému zloženiu bez konzervačných látok. Spoznajte zdravotnícku pomôcku Hyal-Drop multi.
OČI, AKO ORGÁN ZRAKU
Naše oči trpia či už dôsledkom vonkajších poveternostných podmienok alebo vonkajších vplyvov na rôzne diskomforty, ktoré v určitom štádiu prerastú do rôznych ochorení.
Dobrou správou je, že až 80 % zrakových porúch je liečiteľných. Pre ich úspešné vyliečenie je nevyhnutná včasná diagnostika a následná neodkladná liečba. Takže ak máte akékoľvek pochybnosti o fungovaní vášho zraku, poraďte sa so špecialistom, aby ste si dobrý a zdravý zrak udržali čo najdlhšie.
Jednou z možných porúch očí je tzv. syndróm suchého oka. Súčasťou liečby tejto diagnózy je používanie umelých sĺz, čím svojim očiam uľavíte. Vhodným prípravkom je zdravotnícka pomôcka Hyal-Drop multi.
Ako podporiť zdravé oči?
Starajte sa o svoje oči aj správnou vnútornou výživou aj zvonka vo forme používania kvalitných produktov na oči.
Vyhýbajte sa rizikovým faktorom a odbúrajte príčiny poruchy, ak je to možné.
V prípade diagnostikovania poruchy zraku, liečbu neodkladajte.
SUCHÉ OKO
Ochorenie suchého oka vzniká dôsledkom straty alebo zníženia schopnosti oka vytvárať normálne slzy. Je to jedna z najčastejších príčin návštev očného lekára
DIAGNÓZA SUCHÉHO OKA
Suché oko má mnoho príčin, niektoré súvisia s vekom, iné s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Hoci je suché oko nepríjemné ochorenie, dá sa liečiť.
Jednou z častých príčin suchého oka je, že slzné žľazy spomalia produkciu sĺz. To sa bežne stáva s rastúcim vekom, najmä u žien v prechode. Príčinou suchého oka môže byť aj kvalita sĺz. Normálne, zdravé slzy majú tri zložky – vodu, mukóznu zložku a olej. Tieto tri zložky spoločne poskytujú očiam správne množstvo vlhkosti, roztierajú ju rovnomerne po rohovke a zamedzujú odparovaniu, ktoré taktiež môže byť príčinou suchých očí. Ak je narušená ktorákoľvek z troch zložiek sĺz, oko nedostáva potrebnú výživu a ochranu.
Najčastejšie nie je v slzách dostatok oleja, čo vedie k nadmernému vyparovaniu čoho dôsledkom sú suché oči. Produkciu sĺz môže znižovať aj užívanie niektorých liekov ako napr. antihistaminiká, antikoncepčné pilulky, diuretiká (na odvodnenie), lieky na srdce a cievy, lieky proti bolesti a zápalom. Ochorenie suchých očí sa tiež vyskytlo pri iných ochoreniach ako diabetes, reumatická artritída alebo problémy so štítnou žľazou.
PRÍZNAKY SUCHÉHO OKA
Bez ohľadu na príčinu suchosti očí, sú príznaky podobné. Očný lekár môže diagnostikovať suché oko komplexným vyšetrením, pozorovaním toku a kvality sĺz a tiež vyšetrením rohovky a viečok; pričom hľadá:
- začervenanie očí
- podráždenie očí
- problémy s nosením kontaktných šošoviek
- nadmerné slzenie
- pálenie očí
- bodavú bolesť
Lekár na základe vyšetrení určí diagnózu a následnú liečbu.
DIAGNÓZA SUCHÉHO OKA
Suché oko má mnoho príčin, niektoré súvisia s vekom, iné s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Hoci je suché oko nepríjemné ochorenie, dá sa liečiť.
Minimalizovanie až odstránenie určitých vonkajších vplyvov, ktoré ochorenie zhoršujú (napr. pobyt v prekúrených a klimatizovaných miestnostiach, pôsobenie silného vetra na oči, dlhodobý pobyt v zadymených miestnostiach, dlhodobé sledovanie televízie alebo počítačovej obrazovky).
Operácia očí – môžu byť zavedené upchávky, ktoré blokujú odtokové cesty sĺz, alebo môžu byť slzné kanáliky odstránené úplne. Obe metódy majú za cieľ zachovanie sĺz, ktoré oko produkuje, počas dlhšieho časového obdobia.
Používanie umelých sĺz. Účinne uľavíte svojim očiam tým, že slzy doplníte keď chýbajú. Vhodným prípravkom je zdravotnícka pomôcka Hyal Drop multi.
Prevencia by mala byť súčasťou liečby. Okrem vyhýbania sa rizikovým faktorom by sme mali svojim očiam dopriať aj kvalitnú výživu, najmä v podobe omega-3 mastných kyselín. Pomôže vám to zmierniť príznaky suchých očí. Do jedálnička by ste mali pridať ryby (losos, sardinky, tuniak), ale aj vlašské orechy či ľanové semienka.
SYNDRÓM POČÍTAČOVÉHO VIDENIA
Ochorenie suchého oka sa môže objaviť aj pri dlhodobom sledovaní obrazovky počítača. Vzniká syndróm počítačového videnia, ktoré sprevádzajú mnohé nepríjemné príznaky.
Každý, kto strávil niekoľko hodín pri počítači, asi pocítil niektoré dôsledky tejto činnosti. Príznaky nadmerného zaťaženia očí sú prechodné a väčšinou samé zmiznú – napriek tomu môžete spôsobené ťažkosti obmedziť na minimum dodržovaním niekoľkých jednoduchých postupov.
Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?
Pri práci s počítačom existuje niekoľko faktorov, ktoré určujú mieru únavy nášho organizmu. Zaraďujeme sem správne osvetlenie miestnosti, vzdialenosť očí a uhol hlavy od monitoru, nastavenie jasu monitoru, držanie tela pri sedení a najmä zrakové poškodenia, ak nejaké máte. Každý z nich samostatne, alebo aj ich kombinácia, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie vašich očí a spôsobiť syndróm počítačového videnia.
Príznaky syndrómu počítačového videnia
- únava očí
- bolesti hlavy
- rozmazané videnie
- suché oči
- bolesti krku a ramien
LIEČBA SYNDRÓMU POČÍTAČOVÉHO VIDENIA
Pomocou nasledujúcich jednoduchých opatrení môžete obmedziť alebo aj úplne zabrániť prejavom syndrómu počítačového videnia:
Zaistite, aby osvetlenie miestnosti bolo pre vaše oči príjemné a korigovalo tak intenzitu svetla z monitora
Nezabudnite na pravidelné prestávky v práci. Vaše oči si oddýchnu a môže to pre ich zdravie znamenať naozaj veľa. Súčasne si môžete urobiť niekoľko cvikov na chrbát, trapézy, ramená a paže. Vhodné je pravidelne používať zdravotnícku pomôcku Hyal Drop multi, vašim očiam sa uľaví
Umiestnite počítačový monitor tak, aby vaša hlava bola v prirodzenom uhle a pohodlnej pozícii počas práce
Dbajte na pohodlné sedenie. Vhodná je stolička s oporou pre krk a chrbát. Pomôže zabrániť preťaženiu a tým eliminovať syndróm počítačového videnia.
NEPOHODLIE PRI NOSENÍ KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK
Syndróm suchých očí môže nastať aj pri problémoch s nosením kontaktných šošoviek. Mäkké kontaktné šošovky by vám mali byť pohodlné od začiatku ich používania. Nepohodlie pri ich nosení môže nastať, ale obvykle je ľahké ho vyriešiť.
Pre správne fungovanie kontaktných šošoviek je dôležitá pedantná starostlivosť a dodržovanie rozvrhu ich údržby a výmeny. Vďaka dodržiavaniu zásad správnej starostlivosti o šošovky aj svoje oči udržujete zdravé a v pohode. Inak môžu nastať problémy s videním, pohodlím očí alebo je ohrozená ich bezpečnosť.
Aké problémy môžu nastať pri nosení kontaktných šošoviek?
- bodavá bolesť, pálenie, svrbenie (podráždenie), alebo iná bolesť oč
- znížené pohodlie očí ako máte pri obvyklom nosením šošovie
- neobvyklý pocit, že máte niečo v oku (cudzie teleso, poškriabaná oblasť
- nadmerné slzenie oč
- neobvyklá sekrécia z ok
- začervenanie oč
- znížená ostrosť videni
- rozmazané videnie, zobrazovanie dúhy alebo svetelných kruhov okolo predmeto
- citlivosť na svetlo (fotofóbia
- syndróm suchých očí
POZORUJTE SIGNÁLY
Pokiaľ zaznamenáte akékoľvek z vyššie uvedených príznakov, okamžite vyberte šošovky z očí!
Ak problémy po krátkej chvíli ustúpia, skontrolujte svoje šošovky. Ak sú akokoľvek poškodené, nie sú vhodné na opätovné použitie. Ak je šošovka znečistená očnou riasou či iným cudzím telieskom alebo šošovky vyzerajú nepoškodené, starostlivo ich očistite, opláchnite a vydezinfikujte a znovu ich aplikujte do oka. Ak problém pokračuje aj po opätovnom vložení, šošovky opäť vyberte a poraďte sa o ďalšom postupe so svojím očným špecialistom. Vyššie uvedené problémy môžu indikovať závažný zdravotný stav, napr. infekciu očí, zápal dúhovky, vred rohovky, neovaskularizáciu (rast nových kapilár v rohovke oka) a pod. Šošovky sa už opätovne nepokúšajte aplikovať do očí a čo najskôr vyhľadajte odborné vyšetrenie. Správna a rýchla odborná diagnostika pomôže k odhaleniu problému a začatiu neodkladnej liečby. Môže sa tak predísť závažnejšiemu poškodeniu oka. Uistite sa, že dodržujete odporúčania výrobcu, čistíte šošovky pri každom použití a vymieňate ich podľa rozvrhu, ktorý vám odporúčal váš očný špecialista. To je najlepší spôsob, aby šošovky boli pohodlné a vaše oči zostali zdravé.