Naše telo sa musí vyrovnávať s neustálymi zmenami hormónov, ktoré súvisia s menštruačným cyklom. No zatiaľ čo jedna žena prežíva svoje dni bez väčších problémov, iná má problém vykonávať bežné činnosti, vrátane štúdia alebo práce. Vedeli ste, že predmenštruačný syndróm dokáže zhoršovať mnohé zdravotné problémy, ako je astma, alergia či migréna? V niektorých prípadoch je dokonca nutná návšteva odborníka. Ako ste na tom vy?
Prečo vzniká predmenštruačný syndróm?
Predmenštruačný syndróm podľa odborníkov začína po ovulácii z dôvodu zmeny hladín hormónov estrogénu a progesterónu v ženskom tele, kedy progesterón začne prevládať nad estrogénom. Po príchode menštruácie ich hodnoty spoločne poklesnú a zároveň odznievajú aj nepríjemné symptómy, ktoré sa PMS pripisujú.
Príčiny vzniku PMS však stále nie sú úplne objasnené a známy nie je ani fakt, prečo ním niektoré ženy trpia viac a iné menej. Vie sa však, že tu zohrávajú dôležitú rolu zmeny hladiny estrogénu a progesterónu, ako aj chemické zmeny v mozgu, najmä výkyvy hladín serotonínu.
Prvé príznaky PMS sa objavujú 7 až 14 dní pred nástupom menštruácie a zvyčajne miznú v prvý, prípadne druhý deň krvácania. Intenzita emocionálnych a fyzických ťažkostí sa však môže líšiť.
PMS sa neobjavuje pokiaľ nenastávajú zmeny v hormonálnych hladinách v tele ženy, napríklad po menopauze alebo počas tehotenstva. S návratom krvácania po pôrode sa symptómy predmenštruačného syndrómu môžu objaviť opäť.