Predmenštruačný syndróm: týka sa aj vás?

8. 11. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Predmenštruačný syndróm vie potrápiť nejednu ženu. Aké má príznaky a ako ho môžete zmierniť?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Predmenštruačný syndróm: týka sa aj vás?

Podľa odborných štúdií, viac ako  40% žien v Európe pravidelne zažíva príznaky predmenštruačného syndrómu. Prejavuje sa fyzickými aj emocionálnymi príznakmi, týždeň až dva pred každou menštruáciou. Ako sa dajú príznaky zmierniť?

Naše telo sa musí vyrovnávať s neustálymi zmenami hormónov, ktoré súvisia s menštruačným cyklom. No zatiaľ čo jedna žena prežíva svoje dni bez väčších problémov, iná má problém vykonávať bežné činnosti, vrátane štúdia alebo práce. Vedeli ste, že predmenštruačný syndróm dokáže zhoršovať mnohé zdravotné  problémy, ako je astma, alergia či migréna? V niektorých prípadoch je dokonca nutná návšteva odborníka. Ako ste na tom vy?

Prečo vzniká predmenštruačný syndróm?

Predmenštruačný syndróm podľa odborníkov začína po ovulácii z dôvodu zmeny hladín hormónov estrogénu a progesterónu v ženskom tele, kedy progesterón začne prevládať nad estrogénom. Po príchode menštruácie ich hodnoty spoločne poklesnú a zároveň odznievajú aj nepríjemné symptómy, ktoré sa PMS pripisujú.

Príčiny vzniku PMS však stále nie sú úplne objasnené a známy nie je ani fakt, prečo ním niektoré ženy trpia viac a iné menej. Vie sa však, že tu zohrávajú dôležitú rolu zmeny hladiny estrogénu a progesterónu, ako aj chemické zmeny v mozgu, najmä výkyvy hladín serotonínu.  

Prvé príznaky PMS sa objavujú 7 až 14 dní pred nástupom menštruácie a zvyčajne miznú v prvý, prípadne druhý deň krvácania. Intenzita emocionálnych a fyzických ťažkostí sa však môže líšiť.

PMS sa neobjavuje pokiaľ nenastávajú zmeny v hormonálnych hladinách v tele ženy, napríklad po menopauze alebo počas tehotenstva. S návratom krvácania po pôrode sa symptómy predmenštruačného syndrómu môžu objaviť opäť.

Príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS):

  • Bolestivosť, opuch prsníkov
  • Akné
  • Žalúdočné problémy (plynatosť, kŕče, nadúvanie)
  • Kŕče v podbrušku
  • Bolesť hlavy
  • Zvýšená únava
  • Neschopnosť sústrediť sa
  • Podráždenosť, napätie a časté zmeny nálad
  • Smútok, plačlivosť, depresívna nálada
  • Nechuť do jedla alebo naopak prejedanie
  • Zmena sexuálnej túžby
  • Opuchy členkov a prstov

Až polovica žien, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom, pozorujú zhoršenie ďalších zdravotných problémov pred začiatkom menštruácie. Najčastejšie ide o zhoršenie príznakov astmy, migrénové ataky, pocity úzkosti až depresie, ktoré sa pred a počas menštruácie zvyknú stupňovať.

Časť z nich spomína zhoršenie chronického únavového syndrómu, syndrómu bolestivého mechúra alebo dráždivého čreva, ktorý spôsobuje nadúvanie, plynatosť a kŕče. Pokiaľ vás trápia zvlášť závažné príznaky PMS, môže ísť o takzvanú predmenštruačnú dysforickú poruchu (PMDD).

Kedy navštíviť lekára kvôli PMS

Pokiaľ príznaky PMS výrazne zasahujú do vášho života, obráťte sa na odborného lekára, gynekológa. 

Ďalším dôvodom je výskyt vážnejšej formy PMS, tzv. predmenštruačnej dysforickej poruchy. PMDD je vážnejšia forma PMS, pri ktorej prevládajú najmä emocionálne príznaky v intenzívnej forme.  Najčastejšie postihuje pacientky so zníženou tvorbou serotonínu. Významnú rolu tu zohráva aj stres.

Prevencia a liečba PMS

Aj keď predmenštruačný syndróm sa nedá úplne vyliečiť, sú možnosti ako jeho príznaky zmierniť. Ak vám príliš zasahuje do bežného života, neváhajte a navštívte vášho lekára. Gynekológ na základe anamnézy a klinického vyšetrenia navrhne vhodnú terapiu, prípadne vylúči iné príčiny vašich problémov.

 

Zmeny nálad pri predmenštruačnom syndróme

V prvom rade je potrebné upraviť váš životný štýl. Základom je redukcia stresu a vyvážená strava. Dbajte na dostatočný príjem vápnika, železa, horčika a vitamínov D, B6. Prospešná je aj redukciu soli, cukru, kofeínu, alkoholu aj fajčenia. Pomáha pravidelné cvičenie a dostatok spánku. Pre viac informácií o možnostiach podpory duševnej pohody navštívte našu stránku ku Dňom duševného zdravia a stiahnite si užitočnú brožúru. 

Druhou možnosťou sú voľnopredajné prípravky s obsahom horčíka, vitamínu B6 prípadne tryptofánu. Dokážu čiastočne zmierniť psychické príznaky PMS.

Ak príznaky ani po týchto úpravách sa nedostanú do prijateľných rozmerov, obráťte sa na vášho gynekológa. Niekedy sa odporúča nasadiť hormonálnu antikoncepciu prípadne antidepresíva. Túto liečbu však indikujú odborní lekári po dôkladnom zvážení.

Ďalšie články k téme Predmenštruačný syndróm: týka sa aj vás?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie