Poznáte 7 najväčších mýtov o celulitíde?

31. 3. 2022 · 5 minút na prečítanie

Trápi vás pomarančová pokožka? Celulitída sa dotýka až 80 % nežnej populácie. Zistite, čo na vašu skutočne kožu zaberá a zbavte sa celulitídy.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Poznáte 7 najväčších mýtov o celulitíde?

Aj keď sa vás sociálne siete často snažia presvedčiť o opaku, celulitída  sa bytostne dotýka  až 80 % nežnej populácie. Ide o milióny žien, bez ohľadu na vek či konfekčnú veľkosť, ktoré bojujú s niektorou z jej foriem. Pomarančová pokožka dokonca neobchádza ani mužov, aj keď je u nich zriedkavejšia – chráni ich totiž genetika.

Mužské telo má svaly, ktoré sa upínajú paralelne s povrchom kože, na rozdiel od toho ženského, ktorého svalové zväzky prebiehajú kolmo, čo spôsobuje nenávidené jamky na stehnách, rukách i na zadku. Ak ste sa práve rozhodli zbaviť sa ich stoj čo stoj, mali by ste vedieť, čo na celulitídu skutočne funguje a čo je iba obyčajný mýtus.

Mýtus 1. "Problémom je voda"

Možno ste už niekedy počuli, že pre úspešný boj s celulitídou treba vypiť hektolitre tekutín. V skutočnosti však tukové bunky obsahujú iba 10 % vody, z čoho jasne vyplýva, že jej prebytok alebo nedostatok vaše jamky v stehnách absolútne netrápi. Voda však vplýva na hydratáciu a celkový vzhľad vašej pokožky, a preto sa oplatí dbať na pravidelný pitný režim, či už vás celulitída trápi alebo nie.

Celulitída na stehnách

Mýtus 2. "Po schudnutí zmizne"

Bohužiaľ, toto je mýtus. Pomarančová koža sa týka aj chudých žien, pretože hrčky sa v skutočnosti vytvárajú v spojivových vláknach medzi kožou a svalmi. Samozrejme, nadváha stav vašej celulitídy zvýrazní, pretože čím viac tuku pod kožou máte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že to spojivové tkanivo nezvládne. Ani drastické chudnutie nepredstavuje vhodné riešenie.

Ak počas prísnej diéty necvičíte a nestravujete sa vyvážene, môžete dokonca stav vašej kože zhoršiť. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na liposukciu - odstránenie hlbšie položeného tuku nemá na vzhľad vrchnej časti kože žiaden vplyv, akurát sa zníži stav vášho bankového konta.

Celulitída na opálenej pokožke

Mýtus 3. "Opálenie pomáha"

Pozor! V skutočnosti opaľovanie na slnku alebo nebodaj v soláriu celulitídu iba zhoršuje.

UV lúče narúšajú kolagénové vlákna, čím kožu oslabujú a pripravujú ju o pevnosť a elasticitu.

Váš „pomaranč“ sa tak stáva viditeľnejším, hoci to tak možno na prvý pohľad nevnímate.

Treba však povedať, že kvalitné samoopaľovacie prípravky dokážu efektívne zakryť dôkazy celulitídy na vašom tele, zároveň nenarúčajú štruktúru kože a jamôčky tak môžu pôsobiť oveľa jemnejším dojmom, prípadne úplne „zmiznúť“. Samozrejme, iba dočasne :)

Mýtus 4. "Zbytočné cvičenie"

Najlepším spôsobom, ako znížiť výskyt pomarančovej kože alebo ju dokonca pomerne úspešne odstrániť, je podľa mnohých odborníkov aeróbne cvičenie a cielený silový tréning. Celulitída je v skutočnosti spôsobovaná svalovou atrofiou, ku ktorej dochádza, keď vrstvy svalov ochabnú a oddelia sa od pokožky, čiže sa jednotlivé tukové vrstvy stávajú viditeľnejšími. Cieleným a pravidelným posilňovaním svalových vlákien pod pokožkou môžete prinavrátiť vašej koži stratenú pružnosť, čo vzhľad celulitídy výrazne zjemňuje.

Treba si však uvedomiť, že telo spaľuje tuk rovnako rýchlo na stehnách i na bruchu - takže ak sa zameriate iba na jednu partiu vášho tela, zbytočne riskujete extrémnu svalovú horúčku alebo zranenie. Pravdou ostáva, že čím viac fit budete, tým bude vaše telo pevnejšie a odolnejšie voči ochabovaniu.

Mýtus 5. "Kozmetika nefunguje"

Pokiaľ budete celý deň sedieť, stravovať sa nárazovo a nepravidelne, ani ten najlepší krém vám nedokáže pomôcť. Spevňujúce prípravky na kožu vďaka aktívnym látkam naozaj vedia prejavy celulitídy viditeľne ponížiť. Na prvé účinky si však musíte počkať minimálne 30 dní a postupovať presne podľa návodu od výrobcu. Aplikáciu špeciálnych krémov a sér je však napríklad nevyhnutné spojiť s aktívnou masážou, a to najlepšie prostredníctvom špeciálnej rukavice, prípadne banky. Krvný obeh sa tak zlepší a koža sa vypne.

Masáž na celulitídu

Mýtus 6. "Zlozvyky sa odpúšťajú"

Vedeli ste, že fajčenie či nosenie pritesnej spodnej bielizne môžu stav vašej pokožky výrazne zhoršiť? Cigaretový dym znižuje prietok krvi a oslabuje cievy, čím narúša produkciu kolagénu v organizme. Aj preto ľahšie dochádza k preniknutiu tukových buniek na povrch a objaveniu jamiek na vašom tele.

K obmedzeniu prietoku krvi môže dôjsť aj v súvislosti s pritesným oblečením, čo je síce iba dočasný efekt, no aj tak by ste v prípade boja s nevzhľadnými jamkami na pokožke mali zvážiť celodenný pobyt v úzkych džínsoch alebo legínach.

Mýtus 7. "Strava za celulitídu nemôže"

Priam naopak. Niektoré potraviny dokázateľne ovplyvňujú stav pomarančovej pokožky a dokonca pomáhajú v boji proti jej vzniku. Strava bohatá na živiny, ako je lecitín, esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny a antioxidanty znižujú bunkový zápal, vyplavia nadbytočné tekutiny, a čo je najdôležitejšie, zvyšujú krvný obeh, čím bránia bunkám pred ich migráciou na povrch, teda predchádzajú vzniku „tvarohového“ efektu na koži.

Ak sa chcete celulitídy zbaviť navždy, stavte na biele mäso, špenát, zeler, sóju, fenikel, ľadový šalát, fazuľu či ryby. Nepriateľmi pomarančovej kože sú tiež rôzne bobule, orechy, vajcia, ovsené vločky, celozrnné pečivo a cestoviny, kyslomliečne výrobky, zelený a biely čaj, granátové jablká, mrkva, papriky, paradajky, karfiol, citrusové plody, brokolica a avokádo. Naopak, vyhýbať by ste sa mali jednoduchým cukrom a potravinárskym farbivám, alkoholu, nasýteným tukom, plnotučným mliečnym výrobkom, slaným pochutinám, umelým sladidlám či priemyselne spracovaným potravinám. Obmedzte príjem bielych cestovín, ryže, chleba, sáčkových polievok a konzerv. Takúto stravu praktizujú aj mnohé známe modelky či herečky, ktoré si môžu aj v dôchodkovom veku dovoliť hrdo vystavovať svoju pokožku celému svetu. Oplatí sa vyskúšať, nie?

 

Ďalšie články k téme Poznáte 7 najväčších mýtov o celulitíde?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie