Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

20. 4. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Bez ohľadu na to, či pracujete v sede alebo trávite väčšinu dňa na nohách, vaša chrbtica potrebuje pravidelnú opateru. Masáž môže zlepšiť vaše športové výkony aj pracovnú efektivitu.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

Či už máte sedavé zamestnanie alebo strávite celý deň na nohách, vaša chrbtica si pravidelnú starostlivosť zaslúži. Po masáži sa vám bude lepšie športovať i pracovať.

Považujete masáže za zbytočný luxus? Nemáte pravdu. Odborné premasírovanie celého tela vám dokáže pomôcť k lepšiemu spánku, tráveniu a imunite, poradí si so zadržiavaním vody a v neposlednom rade uľaví od bolestí chrbta či krížov, ktoré vznikajú v dôsledku zaužívaných nesprávnych návykov. Skúsený masér a fyzioterapeut Matúš Brezovský vám prezradí, aké benefity so sebou prináša pravidelná návšteva masážneho salóna.

Najčastejší problém

Moderná doba spolu s mnohými výhodami priniesla aj fenomén usedených chrbtov. Čoraz viac ľudí vykonáva sedavé zamestnanie. Sedíme aj doma pri televízore alebo video hrách, deti čoraz menej športujú a „na zadku“  trávia oveľa viac času, než generácie pred nimi. Tento spôsob života sa podpisuje aj na našom zdraví a kondícii. „Mnoho ľudí bez ohľadu na vek trápia komplikácie, spojené s krčnou a krížovou oblasťou chrbta“, upozorňuje Matúš Brezovský z masážneho salóna Rilasso a dodáva: „Je to prirodzené, práve táto časť je pri sedení najviac namáhaná“.

Prečo vlastne dochádza k bolesti? „Na preťaženie svalu majú vplyv zlé pohybové stereotypy, ako napríklad nesprávne sedenie a hrbenie sa pri státí, chôdzi,“  vysvetľuje Matúš. Pokiaľ nie ste profesionálny športovec, je pravdepodobné, že k nim počas života skôr či neskôr dospejete. Netreba však vešať hlavu, riešenie je jednoduchšie, než by sa mohlo zdať. Už po niekoľkých cielených masérskych terapiách na sebe pocítite zmeny a ich pozitívne účinky často pretrvajú aj niekoľko týždňov. Najúčinnejšou kombináciou pre zdravý chrbát je podľa odborníkov spojenie pravidelného cvičenia a masáže.

Športovci a masáž

Tí, ktorí sa športu venujú pravidelne, veľmi dobre poznajú zvláštny pocit diskomfortu a stuhnutosti, ktorý so sebou prináša každá pauza v ich pohybových aktivitách. Ak patríte k aktívnej časti populácie, pravidelná masáž je pre vás skutočným základom. Pomôže s rýchlejšou regeneráciou a odľahčí namáhané svaly, čím vás navedie k lepším výkonom a pevnejšiemu zdraviu. Skúsený masér poradí, ktoré svalové skupiny treba viac posilňovať a ktoré naopak uvoľňovať, prípadne si s vami môže zacvičiť jednoduchú fyzioterapeutickú zostavu.

 

Masér a fyzioterapeut Matúš Brezovský

Ak so športom začínate len teraz, choďte na to pomaly. Vaša chrbtica nemusí byť v 100 % kondícii a nevhodný pohyb by vás mohol bolieť. Príliš veľa sedenia skutočne dokážete vykompenzovať cvičením, no zvoľte si taký druh, pri ktorom sa nezaťažuje iba jedna strana tela. Naopak, obe časti by mali pracovať komplexne. Ideálne je plávanie, pilates, joga či tréning s vlastnou váhou tela, najlepšie pod dohľadom trénera. Nevrhajte sa do športu po hlave, pretože s premotivovanosťou prichádzajú zranenia. „Masáž si poradí aj s prípadnou svalovicou, no musí byť vykonávaná s citom, pretože svalstvo je extrémne napnuté a bolestivé“, upozorňuje M. Brezovský.

Pomôže vám pri práci

Vedeli ste, že bolesť chrbta dokáže ovplyvniť váš pracovný výkon? Okrem toho, že vás môže trápiť zlý spánok alebo trávenie, vaša schopnosť sústrediť sa na prácu, byť aktívny a flexibilný prudko klesá. Problémy s chrbticou často pôsobia aj na našu náladu a zvládanie stresových situácií. Potrebu rýchlej relaxácie pochopili mnohé firmy, preto prítomnosť maséra priamo na pracovisku nie je žiadnou novinkou. „Podľa mojich skúseností, masáž dokáže človeka efektívne nabudiť k lepšiemu pracovnému výkonu vo fyzickej aj psychickej rovine - ustúpia bolesti, ktoré ho predtým vyrušovali pri práci, cíti sa oddýchnutý, zrelaxovaný“, menuje masér.

Kvalitná masáž vie znížiť krvný tlak, a tento efekt pretrváva až niekoľko dní po jej absolvovaní. Popri upokojení vám tiež zdvihne náladu, špeciálne techniky dokážu dokonca pomôcť pri depresii. Veľmi účinná je masáž pri problémoch so spánkom, keďže z tela odstraňuje rušivú bolesť. Po masáži sa uľaví aj vášmu žalúdku, najmä v prípade, že vás trápi zápcha. Mnoho žien nedá dopustiť na lymfodrenáž, ktorá napomáha pri odstraňovaní celulitídy a lymfatických opuchov, pôsobí ako prevencia proti kŕčovým žilám a zavodňovaniu, podieľa sa na zmenšení obvodu stehien, brucha a pozitívne vplýva na znižovanie telesnej hmotnosti.

Pre koho je určená?

Dobrá masáž pre každého človeka znamená niečo iné. „Pre niektorého klienta je hlavým cieľom zrelaxovať a vypnúť, pre ďalšieho kvalitná masáž znamená uvoľnenie stuhnutého a boľavého svalstva či regeneráciu po náročnom športovom výkone“, vymenováva Matúš. Pred masážou by ste sa mali s masérom porozprávať o dôvodoch, ktoré vás k nemu priviedli. Ak nemáte radi príliš bolestivú masáž, určite ho na to upozornite vopred.

Cieľom každého fyzioterapeuta či maséra je poznať a riešiť potreby svojho klienta a tomu prispôsobiť ponúkané služby, ako aj ich frekvenciu. „Vo všeobecnosti však odporúčam návštevu masážneho salónu aspoň raz do mesiaca, v prípade chronických problémov samozrejme častejšie“, dopĺňa na záver.

Autor: redakcia BeautyClub Dr. Max

Ďalšie články k téme Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie