Otázky, ktoré vás zaujímajú

30. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Otázky, ktoré vás zaujímajú

AKO SA PSORIÁZA PREJAVUJE?

Príznaky psoriázy sa líšia v závislosti od typu. Typické sú škvrny ružovočervenej farby, na povrchu pokryté suchými, striebristými, ľahko sa odlupujúcimi šupinami, ktoré pokývajú celé ložisko okrem úzkeho lemu na okraji.

Tieto škvrny môžu svrbieť a bolieť, niekedy praskajú a krvácajú. V závažných prípadoch škvrny rastú a zlučujú sa do veľkých  plôch.

Psoriáza môže poškodzovať aj nechty, môžu meniť farbu, štiepiť sa a uvoľňovať z nechtového ložiska. Škvrny a šupiny sa môžu vyskytovať aj na pokožke hlavy. Ľudia so psoriázou môžu mať postihnuté aj kĺby (10 až 30 % psoriatikov), čo sa nazýva psoriatická artritída. Spôsobuje bolesť a opuch kĺbov.

ČO PSORIÁZU ZLEPŠUJE?

Prejavy psoriázy sa zlepšujú pôsobením ultrafialového žiarenia,  pozitívne vplýva slnečné podnebie spojené s kúpaním v mori, prípadne v období gravidity sa prejavy psoriázy zmiernia.

AKO ODHALIŤ PSORIÁZU?

Pre lekára je zvyčajne ľahké diagnostikovať psoriázu, najmä ak máte škvrny na typických miestach  ako je temeno hlavy, uši, lakte, kolená, pupok, nechty a ak členovia vašej rodiny majú tiež psoriázu. Lekár môže urobiť biopsiu - odstránenie malého kúska kože, ktorý pošle na kontrolu do laboratória. Neexistuje žiaden ďalší test na potvrdenie alebo vylúčenie psoriázy.

AKO SA LIEČI PSORIÁZA?

Našťastie existuje veľa spôsobov ako ošetrovať psoriázu. Niektoré spomaľujú rast nových buniek, iné zmierňujú svrbenie a suchú pokožku. Liečba sa rozdeľuje na lokálnu a celkovú.

Na menej závažné prejavy sa používajú lokálne prípravky:

·         krémy, masti, oleje s kyselinou mliečnou alebo salicilovou- odstránenie šupín,

·         krémy, masti roztoky s kortikosteroidmi, ich výhodou je rýchly nástup účinku ale nevýhodou pri dlhodobom používaní sú nežiadúce účinky (stenčenie kože, ochlpenie...),

·         vitamín D3 a jeho analógy,

·         uhoľný decht, ichtamol,

·         krémy s retinoidmi,

·         hydratačné a premasťujúce krémy.

Liečba stredne ťažkej až ťažkej psoriázy zahŕňa:

·         Svetelnú terapiu (UV žiarenie spomaľuje rast kožných buniek).

·         PUVA je liečba ktorá kombinuje liečivo nazývané psoralén so špeciálnou formou UV svetla.

·         Metotrexát (používa sa len vo vážnych prípadoch lebo môže spôsobiť ochorenia pečene, kostnej drene, ale aj pľúcne problémy).

·         Retinoidy (acitretín) vo forme tabliet, krémov, pien, pleťových vôd a gélov- sú odvodené od vitamínu A, môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky vrátane vrodených chýb, preto sa neodporúča ženám, ktoré sú tehotné alebo plánujú mať deti.

·         Cyklosporín A- potláča imunitný systém, môže sa užívať len vo vážnych prípadoch, ktoré nereagujú na inú liečbu, môže poškodiť obličky a zvýšiť krvný tlak.

·         Biologická liečba, pôsobí tak, že blokuje imunitný systém, (ktorý je pri psoriáze nadmerne aktívny) aby lepšie kontroloval zápal spôsobený psoriázou, ide napríklad o liečivo adalimumab (Humira).

·         Inhibítory enzýmov-apremilast je nový druh liečiva pre dlhodobé zápalové ochorenia ako je psoriáza a psoriatická artritída. Blokuje špecifický enzým a tak pomáha spomaľovať ďalšie reakcie ktoré vedú k zápalu.

 

EXISTUJE LIEK, KTORÝ VYLIEČI PSORIÁZU?

V súčasnosti existuje iba liečba značne zmierňujúca príznaky a to aj v závažných prípadoch. Psoriázu úplne vyliečiť zatiaľ nie je možné. Lepšia kontrola zápalu psoriázy znižuje riziko srdcových chorôb, mozgovej príhody, metabolického syndrómu a ďalších chorôb spojených so zápalom.

Väčšina ľudí považuje psoriázu len za kožné ochorenie, môže však ovplyvniť oveľa viac ako len kožu. Keďže je to viditeľné ochorenie, časom môže byť náročné sa s ňou vysporiadať a teda môže negatívne ovplyvňovať aj psychiku pacienta.

Je to chronické ochorenie a tak aj každodennou súčasťou života. Môže ovplyvniť náladu, sebavedomie, dokonca aj medziľudské vzťahy. Ľudia trpiaci psoriázou majú vyššiu predispozíciu vzniku depresie a úzkosti. Liečba a malé zmeny v denných zvykoch môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života. Preto sa nesmie zabúdať, že starostlivosť o mentálne zdravie pomáha udržať psoriázu pod kontrolou.

Ďalšie články k téme Otázky, ktoré vás zaujímajú

  • Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

    Ako pripraviť pokožku na prvé slnko

    · 4 minúty na prečítanie
    Koža človeka je orgán pokrývajúci ľudské telo, má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu.  Vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi. Chráni pred vonkajšími vplyvmi ako sú poranenia, slnečné žiarenie a aj pred fyzikálnymi, či chemickými vplyvmi.
  • Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

    Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že naša pokožka môže mať na šport úplne iný názor?
  • Túžite po lete? S týmto trikmi sa ho nemusíte vzdávať

    Túžite po lete? S týmto trikmi sa ho nemusíte vzdávať

    · 4 minúty na prečítanie
    Ak si chcete udržať slnko na koži i v šatníku, riaďte sa nasledujúcimi radami a zachovajte si svoj letný vzhľad pokojne až do Vianoc.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora