Ako sa vysporiadať s týmto nepríjemným javom, ktorý podľa farmaceutky z lekárne Dr. Max PharmDr. Adriany Gimerovej, patrí medzi najčastejšie otázky pacientov v oblasti vlasovej kozmetiky?
Medzi symptómy citlivej pokožky patrí pálenie, štípanie, bolesť, svrbenie, pnutie a začervenanie. Tieto problémy môžu, ale nemusia byť sprevádzané aj tvorbou lupín. „Podľa intenzity podráždenia rozoznávame bežne citlivú pokožku alebo hyperaktívnu až alergickú pokožku. Príčinou týchto symptómov je zväčša vonkajšie podráždenie,“ vysvetľuje odborníčka z lekárne.
PÁTRANIE PO DÔVODE JE ZAČIATOK RIEŠENIA
Šampón býva u mnohých ľudí jednou z hlavných príčin citlivej pokožky hlavy. Dráždivé čistiace zložky môžu narúšať prirodzené pH pokožky s následným vysúšaním, podráždením a dokonca až lokálnym zápalom. “Problém môžu spôsobovať aj rôzne masky, kondicionéry, farby na vlasy ale aj lokálna liečba kortikoidmi a podobne. Medzi ďalšie príčiny citlivosti alebo alergií vlasovej pokožky patria klimatické podmienky, fyzický alebo emočný stres, hormonálne zmeny ako tehotenstvo či menopauza, potravinové alergie alebo nevyvážená strava,“ uvádza lekárnička Dr. Max PharmDr. Adriana Gimerová.
Základom úspechu je správne určiť, čo podráždenie vyvoláva a eliminovať to. V druhom kroku si vieme pomôcť aj rôznymi prípravkami na lokálne použitie, ktoré sú bežne dostupné v lekárni. „Ide o produkty, ktoré svojím špecifickým zložením dokážu pokožku upokojiť, hydratovať, zmierniť svrbenie prípadne potlačiť vzniknutý zápal. Z výživových doplnkov je vhodné zaradiť vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín D, vitamín A, zinok, selén a omega-3 mastné kyseliny,“ radí farmaceutka.
„Lupiny sú často sprevádzané svrbením a začervenaním. Príčinou ich vzniku je narušenie prirodzeného procesu obnovy vlasovej pokožky, ktoré vedie k rýchlemu olupovaniu zrohovatených buniek vlasovej pokožky. Tie sa spájajú a vytvárajú viditeľné šupinky. Čo túto hyperproliferáciu pokožky spôsobuje jednoznačne nevieme povedať, ale hlavnú úlohu zohrávajú 3 dôležité faktory: zloženie kožného mazu, individuálna vnímavosť daného jedinca a lipofilné kvasinky rodu Malassezia,“ opisuje odborníčka z lekárne Dr. Max.
Keďže produkcia kožného mazu je pod hormonálnou kontrolou, výraznejšie prejavy môžeme sledovať v novorodeneckom a dojčenskom období (tzv. mliečna chrasta - poznámka redakcie), v puberte a u mladších dospelých, s častejším výskytom u mužov. Lipidy kožného mazu predstavujú pre viaceré druhy kvasiniek rodu Malassezia zdroj potravy. „Hoci sú bežnou súčasťou mikroflóry ľudskej kože, pri ich premnožení dochádza k zvýšenej tvorbe dráždivých látok a k zápalu kože. Individuálna citlivosť na tieto látky sa prejavuje aj tým, že jedinci trpiaci lupinami s nimi častokrát majú problém opakovane,“ uvádza PharmDr. Adriana Gimerová.
Závažnejším stavom lupín je seboroická dermatitída, ktorá sa prejavuje ostro ohraničenými začervenanými ložiskami s mastnými šupinkami žltkastej farby na povrchu. Je sprevádzaná výraznejším lokálnym zápalom. „Priebeh ochorenia je chronický s častými recidívami a má tendenciu meniť intenzitu v závislosti od ročného obdobia. Prejavy zhoršujú aj viaceré iné faktory ako stres, stravovanie (alkohol, čokoláda), nevhodná kozmetika, nedostatočná hygiena,“ popisuje už vážnejší zdravotný problém farmaceutka.
Na odstránenie hrubších vrstiev zrohovatenej pokožky pri závažnejších stavoch lupín sa pridávajú kerato-redukčné látky, ako napríklad kyselina salicylová. Liečba zahŕňa intenzívnu 3-týždňovú kúru s použitím 2-krát týždenne a následnú udržiavaciu starostlivosť 1-krát týždenne,“ radí PharmDr. Adriana Gimerová z lekárne Dr. Max. Ak je potrebné častejšie umývanie hlavy, ako doplnok sa odporúča používať jemný šampón určený špeciálne na problematickú pokožku hlavy a podľa daného typu vlasov.