Čo sa deje s kolagénom po jeho užití?
Kolagén sa v tráviacom systéme postupne rozkladá na menšie reťazce – peptidy (obsahujúce najmä aminokyselinu hydroxyprolín), ktoré sa v tenkom čreve absorbujú a pomocou krvného obehu sa presúvajú tam, kde je potrebné „vystavať“ nové kolagénové vlákna.V skutočnosti je tento mechanizmus zložitejší a ťažko merateľný u človeka. Preto nemožno očakávať napríklad po konzumácii niekoľkých gramov kolagénu, že sa zázračne doplní jeho dostatočné množstvo v kolene alebo v inom boľavom kĺbe.
Kolagén je vo svojej prirodzenej forme nerozpustný (tzv. natívny kolagén) a nevstrebáva sa. Pomocou enzýmov je možné rozštiepiť ho na menšie reťazce – tzv. polypeptidy, ktoré majú zachovanú „živú trojrozmernú“ štruktúru, ľahko sa vstrebávajú črevnou sliznicou a akumulujú sa v chrupavkách, kde stimulujú chondrocyty (bunky tvoriace chrupavku) na vyššiu produkciu kolagénu. Týmto procesom vznikne hydrolyzovaný kolagén.
Ako sa zorientovať v množstve ponúk?
Tak ako nie je káva ako káva a ani bryndza nie je ako bryndza, aj prípravkov s obsahom kolagénu je na trhu pomerne veľký výber. Líšia sa svojím pôvodom (rastlinný, živočíšny kolagén – rybí, hovädzí, prasací, hydinový), typom (natívny, hydrolyzovaný), formou (tablety, prášok) a obsahom v dennej dávke.
Dávkovanie je učené výrobcom a závisí od množstva kolagénu v tablete, ale tiež aj od jeho typu. V prípade výživových doplnkov, ktoré obsahujú hydrolyzovaný kolagén, sa odporúčaná denná dávka pohybuje od 3 – 10 g.Denná dávka natívneho kolagénu je v porovnaní s hydrolyzovaným oveľa nižšia cca do 40 mg. Na dosiahnutie optimálneho efektu sa odporúča užívať prípravky minimálne dvakrát ročne počas dvoch až troch mesiacov. Vo forme prášku sa rozpúšťa vo vode, nemá výraznú chuť a je praktický na použitie. Pre tých, ktorým nevyhovuje nápoj, sú k dispozícii tablety.
Za najlepší zdroj sa považuje rybí kolagén, ktorého cena je však výrazne vyššia ako ostatných. Hovädzí a prasací sú dostupnejšie, ale nie sú natoľko účinné, pokiaľ ide o zvyšovanie hladiny celkového kolagénu v tele. Kuracie kolagénové peptidy sa považujú za najlepšie na podporu chrupaviek, obsahujú predovšetkým kolagén II, využíva sa aj ako prísada v kozmetických produktoch.
Aké sú ďalšie možnosti?
Rastlinné zložky síce kolagén telu nedodávajú, ale dokážu proces syntézy kolagénu v tele podporiť. Majú ochranné funkcie na už existujúce spojivové tkanivo tým, že pôsobia proti faktorom z prostredia, ktoré ich poškodzujú a súčasne majú protizápalové účinky. Niektoré potraviny, rastliny či bylinky totiž dokážu pôsobiť v tele ako nesteroidné antiflogistiká – protizápalové lieky.
Patria sem: Sofora japonská, Pupočník ázijský, Angelika čínska, Stavikrv vtáčí, Myrta obyčajná, Ginkgo dvojlaločné, Bazalka posvätná. Veľmi nádejnými sa ukazujú steroly z Aloe vera, ktoré zdvojnásobujú produkciu kolagénu.
Strava podporujúca syntézu kolagénu a následne výstavbu spojivových tkanív má byť rozmanitá, pestrá z čerstvých surovín a zložením by sa mohla podobať mediteránskej strave, s vysokým obsahom zeleniny, ovocia rýb s obsahom omega-tri-mastných kyselín EPA a DHA, rastlinných panenských tukov, byliniek s protizápalovým a ochranným účinkom. Medzi kvalitné mäsá, ktoré obsahujú kolagénne zlúčeniny patrí hovädzie horné lýtko (močing), farmárske morčacie mäso a hydina.
Rovnováha v príjme rastlinnej a živočíšnej stravy = najlepšia cesta k zdravej dlhovekosti. Samozrejme, nesmie k tomu chýbať pohyb a čerstvý vzduch. Aj pri aktívnom športovaní však netreba zabúdať na pár pravidiel – vyhýbať sa jednostrannému pohybu, praktizovať pohybové aktivity v plnom rozsahu a zaťažovať kĺby komplexne. Už 30 minút neprerušovanej aktivity aspoň trikrát týždenne má na zdravotný stav veľmi priaznivé účinky. Športovanie má aj ďalšiu pridanú hodnotu a tou je radosť z pohybu a pozitívna myseľ po vyplavení hormónov šťastia. Je však veľmi dôležité dbať na intenzitu a trvanie záťaže, ktorú je potrebné prispôsobovať najmä svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu a kondícii
autor: PharmDr. Jana Dubajová