Týždeň pred vyšetrením je totiž potrebné vysadiť akékoľvek antihistaminiká, ale aj iné liečivá, ktoré by mohli skresliť výsledky. Či už patríte medzi dlhoročných alergikov alebo vám toto nepríjemné ochorenie začalo poriadne strpčovať život len nedávno, nemali by ste lekárske vyšetrenie dlhšie odkladať. Najúčinnejšia liečba prebieha práve mimo sezóny.
ČO JE TO ALERGIA?
Vo všeobecnosti vieme povedať, že ide o prehnanú a nežiaducu reakciu organizmu na látku, ktorá u zdravého človeka nevyvoláva žiadne ťažkosti. Alergia sa vyvíja vplyvom imunity, ktorá pomáha bojovať proti negatívnym vplyvom okolitého prostredia. Niekedy však imunitný systém svoju obrannú reakciu „preženie“ a za nebezpečné látky považuje aj tie, ktoré doteraz problematické neboli.
Príčin, prečo sa u niekoho spustí alergická reakcia, je veľmi veľa – či už ide o priamy kontakt s alergénom prostredníctvom vdychovania, dotyku či uštipnutia hmyzom alebo čoraz častejšie problém nastáva po konzumácii nevhodného jedla alebo liečiva. Alergiu výrazne ovplyvňuje životný štýl, stravovacie návyky a vo veľkej miere dedičnosť. Preto sa niekto s alergiou narodí, ďalšiemu sa objaví počas dospievania a iný ju môže pocítiť až v dôchodkovom veku. V každom veku je potrebné venovať jej náležitú pozornosť. Neliečená alergia sa prejavuje nielen trvalými zmenami na dôležitých telesných orgánoch, ale aj život ohrozujúcim stavom – šokovou anafylaktickou reakciou.
Feno vyšetrenie je nová moderná vyšetrovacia metóda, ktorá zmeria obsah oxidu dusnatého vo vašom dychu. Vysoké hodnoty zväčša poukazujú na prítomnosť zápalu v dýchacích cestách, ktorý je základom bronchiálnej astmy. Medzi najbežnejšie alergické vyšetrenia patria kožné testy. Vykonávajú sa na koži predlaktia, kam sa pacientovi postupne nanesú kvapky čistého alergénového roztoku. Po narušení kože sa v krátkej dobe (15 až 30 minút) objaví reakcia v podobe pupenca. Lekár tiež môže navrhnúť spirometrické vyšetrenie pľúc a dýchacích ciest. To informuje o zúžení dýchacích ciest, diagnostikuje astmu, prípadne monitoruje účinnosť liečby.
KEDY VÁS NEOTESTUJÚ?
Kožné testy nie je možné vykonať pri predchádzajúcej vážnej reakcii na aplikované alergény, vo vysokej alergickej sezóne a ani v tehotenstve. Ak práve trpíte horúčkou alebo akútnym kožným ochorením, počkajte s testovaním až do úplného vyliečenia. Problémom pri testovaní môže byť aj nízky vek pacienta, preto sa príliš malé deti väčšinou podrobujú vyšetreniu až okolo 3 - 4 rokov. V prípade mimoriadne závažného stavu vás lekár otestuje celoročne, no nezabudnite ho vopred upozorniť na prípadné komplikácie. Preto ak sú vaše prejavy veľmi silné, znemožňujú vám bežné fungovanie, zle sa vám dýcha alebo sa neviete vôbec nadýchnuť, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.