4 zásady intímnej hygieny, ktoré sa neoplatí porušovať

2. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Dbáte na svoje zdravie? S blížiacim sa letom by ste mali venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o intímne oblasti. Teplé počasie je pre baktérie veľmi priaznivé!

 

 

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
4 zásady intímnej hygieny, ktoré sa neoplatí porušovať

Staráte  sa o svoje zdravie? S prichádzajúcim letom by sa do vašej pozornosti mala  čoraz viac dostávať starostlivosť o intímne partie. Baktérie teplo doslova  milujú!

Nepohodlie „tam dole“ predstavuje problém, s ktorým sa aspoň raz v živote stretla každá žena. Okrem toho, že ide o mimoriadne nepríjemnú záležitosť, gynekologická liečba zaberá pomerne veľa času. Navyše, ochorenie má tendenciu neustále sa vracať. Aby ste sa udržali v tej správnej kondícii, osvojte si niekoľko pravidiel, ktoré odporúčajú odborníci na ženské zdravie. Niektoré vás možno prekvapia...

Stavte na správnu výbavu

Zrejme ste už počuli, že bežné mydlá a sprchové gély nie sú vhodné na umývanie intímnych partií. Sú totiž určené pre potreby pokožky, ktorej pH je o čosi vyššie, než potrebuje pošva. Práve nerovnováha v pH vedie k množeniu škodlivých baktérií v intímnych oblastiach, čo  môže mať za dôsledok podráždenie, svrbenie, bolesť, výtok alebo infekciu. Stavte radšej na čistú vodu, prípadne si pomôžte špeciálnymi prípravkami, určenými na tento druh očisty. Intímna kozmetika je gynekologicky testovaná a teda celkom bezpečná.

Ženské zdravie často ohrozuje výber spodnej bielizne. Väčšina gynekológov svorne neodporúča nosenie tango nohavičiek, nakoľko pri nich dochádza k prirodzenému pohybu „spredu dozadu“ a ľahko si tak zanesiete nečistoty do partií, v ktorých rozhodne nemajú čo robiť. Nevhodné sú aj príliš tesné nohavičky, prípadne bielizeň z umelých vlákien, cez ktoré pokožka nevie dostatočne dýchať. Opatrní buďte pri praní - nepoužívajte aviváž, zvoľte program na 60 °C a vysušené kúsky radšej prežehlite.

Všetko s mierou

Mnoho ťažkostí, s ktorými sa ženy zvyknú stretávať, súvisí s nesprávnymi návykmi ohľadne ich intímnej hygieny. Paradoxne, práve prehnaná starostlivosť môže vášmu telu viac ublížiť, než pomôcť. Pošva má svoje prirodzené pH okolo 4,5 a akékoľvek narušenie sa môže prejaviť následným svrbením, výtokmi alebo zápalom. Aj preto je dôležité dopriať si dôslednú očistu, no v tej správnej miere a s použitím špeciálnej intímnej kozmetiky, ako sme už spomínali vyššie.

 

Každodenné kúpanie sa vo vani, navyše s použitím rôznych mydiel alebo kúpacích solí, nie je pre ženské zdravie najvhodnejšie. Dokonca aj sprcha môže byť problematická, a v prípade, že si ju doprajete niekoľkokrát za deň, prípadne vodu smerujete priamo do pošvy. Ideálne je nechať vodu tiecť zhora nadol, aby sa zabránilo vniknutiu baktérií dovnútra. Vagína má schopnosť vyčistiť sa sama, preto úplne stačí, keď sa budete v kúpeľni venovať očiste vonkajších partií.

Zvýšte svoje nároky

Počas „vašich“ dní sa nároky na intímnu hygienu prirodzene zvyšujú a platí výnimka z vyššie spomínaných pravidiel. Sprchovať sa môžete aj niekoľkokrát denne, samozrejme, vždy s mierou. Nie je nutné používať zakaždým aj kozmetické prípravky, postačí vám čistá voda.

Dôležité je meniť si vložky alebo tampóny každé 2-4 hodiny, hoci výrobca tvrdí na obale čosi iné. Pokiaľ ide o zdravie, prevencia je vždy jednoduchšia, než riešenie následkov.

Na fakt, že menštruácia niekoľkonásobne zvyšuje náchylnosť k infekciám, zabúdajú hlavne mladé dievčatá. Preto by im to mala rodina neustále pripomínať a zdôrazňovať. Zvýšenie hygieny počas tohto obdobia o 100 percent by malo byť úplne prirodzené. Opatrní buďte s parfumovanými vložkami a tampónmi, ktoré nie sú vhodné na dlhodobé používanie a už vôbec nie na nočný spánok. Odborníci neodporúčajú týchto pár dní praktizovať intímny styk s partnerom, nakoľko sa vystavujete riziku vzniku infekcie.

Ostaňte v suchu

  • Vedeli ste, že na ošetrovanie najcitlivejších partií by ste mali mať svoj vlastný uterák, ktorý je dostatočne mäkký a najmä vždy suchý? Meniť ho treba každý druhý až tretí deň a používať by ste ho mali výlučne iba vy.
  • Pri výbere spodnej bielizne myslite na to, aby bola z priedušného materiálu, ktorý v sebe nezadržiava vodu. Okrem bavlny sú pohodlné bambusové vlákna.
  • Počas teplých dní veľmi rýchlo dochádza ku kumuláciám tepla v intímnych partiách, preto si dávajte pozor, aby ste na sebe nemali príliš tesné oblečenie, a to nielen počas bežného dňa, ale tiež pri športe.
  • Špeciálnou témou sú mokré plavky. Ak si ich necháte na sebe pridlho, vytvárate ideálne prostredie pre premnoženie nebezpečných kvasiniek. Navyše, chlór z bazénovej vody môže narúšať vaše prirodzené vnútorné pH, preto sa vždy prezliekajte do suchej a priedušnej bielizne alebo náhradných plaviek.
  • Vážnym problémom pre intímne zdravie je takisto zlozvyk, keď nepijete dostatočne, nechodíte často na toaletu a zadržiavate moč. V nej sa hromadia baktérie, ktoré v močovom ústrojenstve nemajú čo robiť. Vo veľkých množstvách spôsobujú zápal močových ciest, močového mechúra, dokonca i obličiek.
  • Pri akomkoľvek podozrení, že trpíte niektorým z týchto zdravotných problémov, sa ihneď obráťte na vášho lekára.

Ďalšie články k téme 4 zásady intímnej hygieny, ktoré sa neoplatí porušovať

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie