Čaká vás dlhšia jazda s deťmi na palube? Na toto sa pripravte!

30. 7. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Väčšina Slovákov sa na tohtoročné dovolenky plánuje prepraviť autom. Ak máte deti, iste viete, že takéto cestovanie môže byť poriadne náročné. Aké nástrahy na vás číhajú?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čaká vás dlhšia jazda s deťmi na palube? Na toto sa pripravte!

 

Vedeli ste, že deti patria k najviac ohrozeným účastníkom premávky? Napriek tomu, mnohí rodičia zanedbávajú ich bezpečnosť počas jazdy. A to nemáme na mysli iba využívanie detských autosedačiek či bezpečnostných pásov, ale tiež porušovanie ďalších zásad bezpečného cestovania. Než sa vydáte na cestu, prečítajte si, čo odporúčajú dodržiavať odborníci.

BEZPEČNOSŤ NA PRVOM MIESTE


Základným bezpečnostným pravidlom v aute je používanie pásov a autosedačiek. Pri výbere autosedačky sa však veľa rodičov nesprávne zameriava na vek dieťaťa, pričom prvoradá musí byť jeho výška. „Ak bezpečnostný pás prechádza cez krk, pri čelnom náraze hrozí, že bude poškodená krčná chrbtica a dýchacia trubica. Ak by pás išiel popod hrudný kôš cez brucho, je tu veľký predpoklad, že dôjde k poraneniu vnútorných orgánov“, upozorňuje dopravný analytik Jozef Drahovský.

 

Podľa našich zákonov musia autosedačky používať všetky deti nižšie ako 150 centimetrov, s hmotnosťou pod 36 kilogramov. Ak chcete mať autosedačku na prednom sedadle, otočenú v protismere jazdy, nezabudnite vypnúť airbag. Odborníci tiež upozorňujú, že autosedačka funguje iba vtedy, keď je správne upevnená a dieťa je v nej pevne pripútané. Najrizikovejšou skupinou sú mladiství, ktorí sa do sedačky už nezmestia a zároveň idú do puberty, kedy odmietajú ochranu v podobe pripútania sa pásom. Pritom vhodnou prevenciou je možné zabrániť 30 až 60 % úrazov v aute!

AUTO NIE JE DETSKÁ IZBA

Neupevnené predmety, nachádzajúce sa voľne položené v aute, sa počas nárazu môžu zmeniť na smrtiacu zbraň – vrátane nepripútaných dospelých.

 

Myslite na to počas balenia a snažte sa všetko uložiť do kufra auta. V spoločných vnútorných priestoroch myslite na bezpečné umiestnenie tvrdých a ťažkých predmetov, ako aj takých maličkostí, ako sú fľaše s nápojmi alebo konzoly, tablety či knižky, s ktorými sa deti zvyknú počas cesty zabávať.

SLNEČNÉ NÁSTRAHY

V letnom období, kedy nehodovosť v porovnaní s inými ročnými obdobiami výrazne stúpa, nepodceňte nepríjemné teplo, ktoré vás môže v kabíne auta poriadne potrápiť. Investujte do tmavších fólií, pravidelne vetrajte alebo použite klímu. Deti bývajú na slnečné žiarenie veľmi citlivé, preto sa im odporúča prekryť okno extra clonou alebo látkovou plienkou. Buďte tiež opatrní pri vystupovaní a nastupovaní vášho potomka do rozhorúčeného auta, aby sa nedopatrením neoprelo o horúci plech. Dieťa nikdy nenechávajte v aute samé, a to ani v prípade, že tvrdo spí a vy budete „za minútku“ naspäť.

Majte po ruke slnečné okuliare a neváhajte ich použiť. Ak vás prekvapí náhla únava alebo horšie vidíte, urobte si prestávku - krátky oddych a trochu vody dokáže zázraky. Naopak, je dokázané, že najviac nehôd sa stáva doslova niekoľko metrov pred cieľom - preto vždy myslite na príslovie „Pomaly ďalej zájdeš“.

 

JEDLO A PITIE? AŽ KEĎ STOJÍTE!

Hoci môžu byť chrumky, tyčinky či obložený chlebík považované za skvelú zábavu do auta, väčšina lekárov by s vami nesúhlasila. Riešiť dusiace sa dieťa počas jazdy na diaľnici nepatrí medzi zážitky, ktoré by ste chceli niekedy v živote absolvovať. A nejde iba o malé deti, nepríjemné zabehnutie sa môže stať i starším potomkom. Pokiaľ povolíte konzumáciu počas jazdy, zabudnite na lízadlá, cukríky a ovocie, vrátane nakrájaného jablka alebo čučoriedok. Rovnako nebezpečná môže byť aj obyčajná voda – vyberajte fľaše, čo nevytečú a vždy pri osviežovaní dieťaťu asistujte.

Dojčenie v aute je samostatnou kapitolou. Niektoré mamy to praktizujú v rámci uspávacieho rituálu, iným to príde absolútne nemožné. V každom prípade, na dojčenie sa vzťahuje rovnaké bezpečnostné riziko, ako sme spomínali vyššie. Navyše u bábätka často riskujete následné vracanie, čo tak či tak povedie k nútenej hygienickej prestávke.

 

KEĎ BOLÍ BRUŠKO

Hoci sú deti o čosi náchylnejšie na nevoľnosť počas jazdy, vieme toto riziko znížiť, prípadne aspoň zmierniť priebeh. Ideálne cestovanie je, keď vám dieťa cestu prespí. V prípade, že začne trpieť príznakmi kinetózy, skúste čo najskôr zastaviť, ak sa to dá. Vhodné je premiestniť autosedačku do stredu, aby dieťa nevnímalo „mihajúcu“ sa krajinu. Vetrajte a snažte sa ho zabaviť hrou. Dôležitý je tiež pravidelný príjem tekutín.

 

Keď už dôjde k vracaniu, majte po ruke vlhčené utierky, vrecko a náhradné oblečenie. Odstráňte z auta predmety, ktoré by mohli páchnuť a nevoľnosť zhoršovať. Ak chcete predísť najhoršiemu, zastavte sa pred cestou v lekárni. Pre deti nad 2 roky je dostupný liek obsahujúci účinnú látku moxastín. Je potrebné užiť ho ešte nastúpením do auta a riadiť sa podľa inštrukcií v letáku. Osvedčeným homeopatickým prípravkom na nevoľnosti spôsobené cestovaním je Cocculine. Najlepšie je poradiť sa s vaším lekárom alebo lekárnikom.

HYGIENA NA CESTÁCH


Čistota v kabíne auta sa zdá byť nemožná, aspoň v prípade najmenších detí. Pripravte sa preto vopred na všetky nehody, ktoré môžu nastať. V aute by ste mali mať vrecko na odpadky, jedno voľné vrecko na čokoľvek, čoho sa bude treba rýchlo zbaliť a pripravte aj obaly na hračky a malé občerstvenie. Ak vaše dieťatko patrí medzi „plienkošov“, majte po ruke všetko potrebné, vrátane prebaľovacej podložky, vlhčených obrúskov, dezinfekčného gélu na ruky a náhradného oblečenia. To využijete tak či tak, deti sa zvyknú v autosedačkách poriadne zapotiť. Prajeme šťastnú cestu :)

Ďalšie články k téme Čaká vás dlhšia jazda s deťmi na palube? Na toto sa pripravte!

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie