10 najčastejších chýb pri opaľovaní

1. 6. 2022 · 5 minút na prečítanie

Aby ste leto prežili bez nepríjemného spálenia či pigmentových škvŕn, skúste sa vyhnúť týmto chybám. Štvorku robíme takmer všetci!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
10 najčastejších chýb pri opaľovaní

1. Nízky faktor

Medzi najznámejšie omyly patrí presvedčenie, že s vysokým faktorom sa na slnku neopálite. „Žiadna ochrana nie je stopercentná, no vďaka kvalitnej kozmetike s SPF 30 alebo 50 sa nespálite, koža sa vám neošúpe, nevytvoria sa znamienka a opálenie v konečnom dôsledku vydrží oveľa dlhšie,“ vysvetľuje dermošpecialistka Veronika Blahová.

Keďže Slováci patria k svetlejším fototypom, odborníčka odporúča čo najvyšší faktor, najmä pri ceste do krajín, kde je UV index vysoký. Na šestku či desiatku však zabudnite, aj keď trávite leto doma alebo na horách. Na kvalitnú ochranu kože potrebujete minimálne SPF 30. Tento stupeň ochrany odfiltruje až 97 % UVB lúčov a pomôže vám vyhnúť sa predčasnému starnutiu kože či vzniku pigmentových škvŕn.

2. Príliš malé množstvo

Možno vás to prekvapí, no za jeden týždeň opaľovania by ste mali priemerne minúť okolo 300 ml krému na telo a asi 50 ml na tvár. To je množstvo, s ktorým si priemerná slovenská rodina často „vystačí“ celé leto.

Aby opaľovací prípravok fungoval tak, ako má, musí byť aplikovaný v dostatočnom množstve. „Ak sa natriete prípravkom s SPF 50, ale dáte si ho málo, reálne získate ochranu 30 či dokonca len 12,“ vysvetľuje V. Blahová.

Ak preferujete sprej, zapamätajte si praktický príklad – na plochu jednej ruky od končekov prstov po ramená je potrebných až 12 strekov prípravku, aby ste boli dostatočne chránení pred slnkom. Na tvár, vrátane uší a krku, vám počas bežného dňa stačí jedna čajová lyžička krému.

3.  Jedenkrát a dosť

Akýkoľvek faktor použijete, nespoliehajte sa naň dlhšie než 2-3 hodiny. Kúpaním a potením sa doba jeho účinku ešte skracuje, najmä v prípade, že sa po vylezení z vody poriadne poutierate do uteráka. Opaľovací krém treba na telo a tvár aplikovať opakovane. Ak nemáte možnosť poriadne sa umyť a naniesť všetko nanovo, pomôžte si aspoň hmlou v spreji, ktorou dokážete slnečnú ochranu obnoviť, kdekoľvek sa nachádzate.

 

4. Minuloročné zásoby

Je vám ľúto vyhodiť takmer plný krém, ktorý ste nestihli minúť minulé leto? Myslite na to, že exspirácia otvorenej slnečnej kozmetiky je približne 6 mesiacov. Okrem toho, že vám prípravok môže kožu podráždiť, navyše časom stráca svoju funkčnosť a na mieru ochrany pred slnkom sa potom nemôžete dostatočne spoľahnúť.

5. Jeden prípravok na tvár aj na telo

Ani tá najkvalitnejšia slnečná kozmetika vám nesadne, pokiaľ budete na citlivú pokožku na tvári používať prípravky určené na telo. Krémy, vhodné na aplikáciu na tvár, majú väčšinou ľahkú štruktúru a hypoalergénne zloženie, aby nedošlo k jej podráždeniu či slzeniu očí. Navyše, pokiaľ siahnete po ľahkých fluidoch, zabránite upchávaniu pórov a následnému vzniku akné na pokožke. Viac o tom, aký prípravok je najvhodnejší pre váš typ pleti, si prečítate v tomto článku.

6. Slnko a solárium

O škodlivosti solárií pre ľudskú pokožku sa už popísalo veľa, skúsme teda zhrnúť to najpodstatnejšie. Solárium znižuje prirodzenú produkciu kolagénu a elastínu v koži, čím znižuje jej kvalitu. Navyše, intenzita nebezpečného UVA žiarenia zo solárneho lôžka je 2 až 3x vyššia než zo slnka, dôsledkom čoho koža nielenže starne rýchlejšie, no je ohrozené aj jej zdravie.

Zároveň neplatí mýtus, že vás solárium na slnko lepšie pripraví, priam naopak – kombinácia solárnych a slnečných lúčov je podľa odborníkov mimoriadne nebezpečná. Dochádza k vysokej kumulácii rôznych typov žiarenia, s ktorými sa koža nestíha vyrovnávať. Oveľa lepšie spravíte, keď sa na príchod leta pripravíte doplnením výživy zvnútra, vrátanebetakaroténu.

7. Úplne bez krému

Rozhodli ste sa tento rok pekne a zdravo opáliť? Základom úspechu je – ako správne tušíte – používanie ochranných krémov, mliek či olejov s dostatočným SPF faktorom.

Opaľovacie prípravky vás chránia pred nežiadúcimi účinkami slnečného žiarenia. Vďaka nim viete z pobytu na slnku vyťažiť maximum pozitív a vyjsť z neho s čistým štítom – nepoškodenou pokožkou,“ hovorí dermošpecialistka Veronika Blahová.

Tie z lekárne podliehajú najvyšším kritériám, dbajú na prírodné zloženie a sú vhodné aj na tú najcitlivejšiu pokožku. Stačí si len vybrať.

8. Tvár a ruky nestačia

Počas pobytu na slnku nezabúdajte na ochranu všetkých miest, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu – najčastejšie sa spália uši, chodidlá, chrbát a krk, ako aj miesta okolo plaviek, kde nie ste dostatočne dôslední. Pokiaľ používate prípravky s obsahom minerálnych filtrov, ktoré na koži zanechávajú jemný biely filter, sami uvidíte, ktoré časti vášho tela ostali ešte nechránené.

9. Pozor na vlasy

Vedeli ste, že slnko vám môže spáliť dokonca aj vlasy? Pôsobením UV žiarenia strácajú svoju pružnosť, vysúšajú sa a lámu. Aby ste si svoju korunu krásy uchovali aj po dovolenke pri mori či bazéne v pôvodnej kondícii, stavte na účinnú vlasovú kozmetiku. Vlasy tiež môžete pravidelne hydratovať nastriekaním obľúbenej vody v spreji.

Dobrým tipom je špeciálna vlasová kozmetika s UV filtrom, ktorá dokáže reagovať na potreby slnkom namáhaných vlasov a zároveň ich chrániť. Na končeky naneste ochranný olej a vlasy si schovajte pod klobúk alebo šatku.

10. Dodržiavajte pravidlá

Zásady zdravého slnenia by mal poznať každý, vrátane detí. Pre získanie dostatočného množstva vitamínu D vám stačí 15-20 minút na slnku. Pokiaľ ste po jari ešte stále bledí ako stena, túto dobu ešte skráťte. Dermatológovia zároveň upozorňujú, aby sme sa zdržiavali v našom prirodzenom prostredí a v lokalitách, na ktoré je naša stredoeurópska koža zvyknutá.

„Správajte sa na slnku zodpovedne, neslňte sa v čase medzi 11:00 a 15:00 a chráňte sa aj vhodným oblečením, okuliarmi a klobúkom,“ dodáva na záver Veronika Blahová. Nezabudnite sa nakrémovať sa ešte predtým, než idete na priame slnko, a to najlepšie s niekoľkominútovým náskokom.

Náš tip: Starostlivosť o opálenú pokožku
Aby ste si letný bronz udržali čo najdlhšie a zároveň sa postarali o slnkom namáhanú pokožku, stavte na dostatok hydratácie zvonku i zvnútra. Nezabúdajte na čerstvú stravu, plnú ovocia a zeleniny a tiež dostatočný pitný režim. Vašej koži dobrú službu urobí špeciálna kozmetika po opaľovaní.

Ďalšie články k téme 10 najčastejších chýb pri opaľovaní

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie