Takto pripravíte svoju pokožku na slnečné lúče už dnes
Ak nechcete, aby vás prvé jarné slnko popálilo a tým ohrozilo nielen estetický vzhľad, ale aj zdravie vašej pokožky, zvažte použitie betakaroténu.
Obsah článku
Pokiaľ sa tento rok nechcete s príchodom prvého slnka spáliť a ohroziť tak nielen krásu, ale aj zdravie vašej kože, stavte na betakarotén.
Zatiaľ čo odborníci odporúčajú nevystavovať sa slnku viac než 10-15 minút denne, väčšina ľudí neustále bojuje so spálenou pokožkou. UVA a UVB žiarenia pritom spôsobujú závažné poškodenia kože, vrátane predčasného starnutia a rakoviny. Chrániť sa opaľovacím krémom je nevyhnutné – a keď tento dobrý návyk podporíte zvýšeným príjmom betakaroténu v strave alebo výživových doplnkoch, tohtoročnú letnú sezónu zvládnete bez nežiadúceho červenania sa.
Betakarotén pre krásu
Je známy ako ochranca našej pokožky. Redukuje prejavy znečistenia prostredia a napráva škody po fajčení či slnení sa. Betakarotén pleť rozjasní a dodá jej prirodzenú zdravú farbu.
Pokiaľ trpíte suchou, ekzematickou alebo psoriatickou pokožkou, zrejme ste už o jeho liečivých účinkoch počuli. Betakarotén ako prekurzor vitamínu A pomáha s obnovou vlákien a kožu tak chráni pred poškodením. Urýchľuje hojenie rán, preto si účinne poradí aj s kútikmi alebo herpesmi.
Podľa portálu top-fashion.sk je nedostatok vitamínu A jednou z príčin vzniku lupín. Okrem toho sú bez neho vlasy často mdlé a nevýrazné. Pravidelný príjem betakaroténu im nielenže prinavráti zdravý lesk, ale si navyše poradí s ich vypadávaním, keďže pomáha stimulovať rast nových vlasov a zabraňuje ich predčasnej strate.
Benefity betakaroténu pre zdravie
Medzi jeho najdôležitejšie funkcie v ľudskom tele patrí najmä tá antioxidačná. „Je mimoriadne dôležitý pri opaľovaní, pretože v dôsledku UV žiarenia v koži vznikajú voľné radikály, čo môže viesť ku prekarcinogénnym zmenám v bunkách“, hovorí PharmDr. Martina Pardusová z lekárne Dr. Max.
Betakarotén účinne potláča tento negatívny vplyv a chráni zdravie pokožky. Jeho užívanie v dostatočnom časovom predstihu vás ochráni pred nepríjemným a nebezpečným spálením.
- Betakarotén posilňuje imunitný systém. Aktivizuje činnosť týmusu, ktorý je dôležitým zdrojom imunitnej ochrany.
- Znižuje citlivosť na slnko. Konzumácia potravín s obsahom betakaroténu v kombinácii s kvalitným opaľovacím krémom zvyšuje jeho účinnosť a chráni vás lepšie.
- Napomáha zdraviu vašich očí.
- Podporuje kardio-vaskulárne zdravie. Betakarotén spolupracuje s vitamínom E na znižovaní oxidácie LDL cholesterolu, čím znižuje riziko aterosklerózy a srdcových chorôb.
- Je prospešný pre mozog. Okrem toho, že spomaľuje kognitívne starnutie, sa podieľa na boji s oxidačným stresom, čím predchádza vzniku demencie.
- Lieči respiračné ochorenia a bráni poruchám dýchania, ako je astma, bronchitída a emfyzém.
- Podľa stránky zdravopedia.sk viaceré štúdie ukázali, že u ľudí s adekvátnymi hladinami betakaroténu v tele je menej pravdepodobné, že budú trpieť cukrovkou.
- Nedostatok betakaroténu a vitamínu C pôsobí ako rizikový faktor pre reumatoidnú artritídu.
Príprava pokožky na letné opaľovanie
Pokiaľ milujete jemný bronzový nádych, ktorý k letu jednoducho patrí, no zároveň sa obávate nepríjemných spálenín, začervenania či vysušenia pokožky, mali by ste sa zamyslieť, ako ste na tom s pravidelným príjmom potravín, bohatých na betakarotén.
Jeho zázračné vlastnosti spočívajú v schopnosti chrániť pleť pred škodlivými vplyvmi voľných radikálov, s ktorými sa pokožka vystavená slnku musí popasovať. Zároveň ju posilňuje, vyživuje a podporuje účinnosť klasických ochranných prostriedkov, ako je opaľovací krém. Koža je tak na príjem slnečných lúčov lepšie pripravená a jej odpoveďou na slnenie je jemné a zdravé sfarbenie, ktoré sa tak ľahko nezošúpe.
Ak vám záleží na ochrane vašej kože počas leta, mali by ste mať po ruke aj dostatok tekutín. Práve hydratácia je kľúčom k zachovaniu elasticity a ochrannej funkcie pokožky, ako aj dôležitým účastníkom viacerých metabolických procesov, ktoré rozhodujú o tom, ako bude vaša pleť na konci dňa vyzerať.
Nezabúdajte ani na hydratáciu pomocou vhodných telových mliek, a to najmä v prípade, že použijete píling. Ten vašu pokožku zbaví starých vrstiev, čo pomôže jej regenerácii, no takisto sa stane citlivejšou voči slnečným lúčom, preto sa neodporúča robiť tesne pred opaľovaním. Viac informácií ohľadne prípravy pokožky na letnú sezónu nájdete v tomto článku.
Vedeli ste, že..?
- Betakarotén je červenooranžový pigment nachádzajúci sa v rastlinách a ovocí, najmä v mrkve a farebnej zelenine? Jeho názov pochádza z gréckeho „beta“ a latinského „karota“ (mrkva).
- Odporúčaná denná dávka u dospelých je 10-15 mg a u detí 3-6 mg.
- Mal by sa začať užívať aspoň tri týždne pred prvým opaľovaním.
- Aby vaše telo dokázalo betakarotén vhodne spracovať, je potrebné užívať ho spolu s tukmi a dostatočným množstvom vitamínu C a E.
- Medzi potraviny, ktoré obsahujú najviac betakarténu, patria marhule, špargľa, brokolica, mrkva, čínska kapusta, pažítka, púpavové listy, grapefruit, červená paprika, petržlen, kel, cibuľa, hrach, korenie, slivky, tekvica, špenát, tekvica a sladké zemiaky.
- Čím sú ovocie alebo zelenina farebne výraznejšie, tým viac beta karoténu obsahujú. Vo vyšších dávkach sa vyskytuje tiež v pečeni, olejnatých rybách, smotane, masle a syroch.
- Ak to s konzumáciou potravín s vyšším obsahom provitamínu dlhodobo preháňate, môže sa stať, že sa vaša koža neprirodzene sfarbí dožlta až oranžova. Stačí si dať od betakaroténu pauzu a toto zafarbenie samé od seba zmizne.