S príchodom slnečného počasia sa v našej bežnej beauty rutine na prvé miesto automaticky dostáva SPF. Najlepšie také, ktoré neupcháva póry a nedráždi pokožku. Ak si nákup opaľovacích prostriedkov nechávate na poslednú chvíľu, prípadne volíte podľa najvýhodnejšej ceny či dostupnosti v bežnom obchode, môže sa vám stať, že vás koža nepríjemne prekvapí.
Rešpektujte potreby svojej pleti
„Prípravky solárnej ochrany odporúčam vyberať podľa typu pokožky,“ hovorí Veronika Blahová. „Ak ju máte suchšiu, sadne vám krémová textúra. Pre zmiešanú alebo mastnú pleť je zase lepší fluid, ktorý ju zbytočne nezaťaží“, dodáva. Prípravky vo forme ľahkých fluidov alebo sprejov sú ideálne tiež pre mužov alebo športovcov, pretože sa pod ním koža toľko nepotí a nezanecháva mastný film na povrchu.
Fluidná textúra opaľovacej kozmetiky je dobrou voľbou do vašej každodennej rutiny. SPF zaraďte za denný krém, pričom vám môže výborne poslúžiť ako podklad pod mejkap alebo tónovací krém. Pred slnkom by ste sa mali chrániť aj v dňoch, keď je zamračené alebo pracujete z domu. Ak je vaša tvár extrémne citlivá, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ktorý druh slnečnej kozmetiky by jej sadol najlepšie. Niektoré prípravky sa špecializujú výlučne na intolerantnú pokožku, vďaka čomu vás nerozslzia ani nepodráždia.
Citlivá a intolerantná pleť by mala byť extra opatrná. Ak viete o alergii na niektorú zo zložiek klasických opaľovacích krémov alebo si nie ste istí, či je váš výber správny, kozmetiku najprv niekoľko dní otestujte, napríklad na predlaktí. Sledovať by ste mali zloženie, uvádzané na obale a v prípade nejasností sa poradiť s odborníkom.
„Opaľovacie prípravky z lekárne sú vo všeobecnosti lepšie tolerované, pretože ich zloženie musí spĺňať prísne bezpečnostné požiadavky a podlieha testovaniu na citlivej pokožke, často pod dermatologickou, oftalmologickou a pediatrickou kontrolou,“ vysvetľuje V. Blahová.