Pripravená na šestonedelie?

21. 10. 2022 · 6 minút na prečítanie

V tomto náročnom období sa mnoho žien stretáva s častými problémami, ako sú bolesti hlavy, prsníkov, celého tela a tiež psychické ťažkosti.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Pripravená na šestonedelie?

Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa musí väčšina žien v tomto náročnom období vyrovnať, patria bolesť hlavy, prsníkov, celého tela, ale aj duše.

Narodením bábätka sa pre ženu začína krásne, no mimoriadne náročné obdobie. Okrem starostlivosti o nového člena rodiny sa vyrovnáva so zmenami, ktoré sa dejú s jej telom, ale tiež s rôznymi obavami a bolesťami. Hoci sa to môže zdať nemožné, najdôležitejšie je ostať v kľude.

Rané šestonedelie

Prvé hodiny a dni po pôrode väčšina rodičiek na Slovensku ostáva v starostlivosti nemocničného zariadenia, v ktorom sa bábätko narodilo. Počas tohto obdobia novorodenec absolvuje dôležité lekárske vyšetrenia, v rámci ktorých sa preverí jeho sluch a iné životné funkcie a vylúči sa novorodenecká žltačka.

Niekoľko hodín po pôrode vám personál pomôže vstať z postele a prejsť do sprchy. V týchto dňoch je nevyhnutné dodržiavať zvýšenú hygienu a sprchovať sa po každej potrebe, ako aj pravidelne meniť hygienické vložky a podložky, ktoré zachytávajú očistky.

Očistky, nazývané aj lochie, predstavujú prirodzený výtok z rodidiel, ktorý trvá dva až šesť týždňov po pôrode. Je bežné, že mení farbu a napokon sám od seba vymizne. Počas tohto obdobia sa vyvarujte používaniu tampónov, hrozila by vám infekcia.  V prípade, že je krvácanie veľmi výrazné alebo zaznamenáte nepríjemný  silný zápach, ihneď kontaktujte vášho lekára. V nemocnici skontrolujú váš krvný tlak a pulz, telesnú teplotu a intenzitu krvácania.

Lekára informujte, či ste už po pôrode močili a mali stolicu. Pripravte sa na každodennú kontrolu popôrodnej rany a tiež vašich prsníkov, aby sa predišlo zápalu a podporila sa laktácia. S dojčením a základnou starostlivosťou o bábätko vám môžu pomôcť skúsené sestričky.

 

Starostlivosť v období šestonedelia

Väčšinu prvorodičiek ešte v nemocnici prekvapia popôrodné bolesti, na ktoré ich väčšinou nikto neupozorní. Bolesť sa môže týkať celého tela, vrátanie nôh, rúk, bokov a chrbta. Nie nadarmo sa pôrod prirovnáva k náročným športovým výkonom. Pomôže vám teplá sprcha alebo obklad, jemná masáž a v nutných prípadoch aj lieky proti bolesti, najmä ak bojujete s boľavou hlavou po podaní epidurálnej analgézie.

Po pôrode zvykne bolieť aj oblasť genitálií. Táto časť býva najcitlivejšia,  tkanivá sú opuchnuté a citlivé. Rovnako sa môžu objaviť hemoroidy, spôsobené vysokým tlakom v panve počas pôrodu. Ide o vychýlenie časti sliznice hrubého čreva v oblasti rekta. Vhodnou starostlivosťou sa môžu úplne stratiť, preto sa s týmto problémom nehanbite obrátiť na lekára.

Po príchode z nemocnice

Hoci sa prvorodičkám zvyčajne zdá byť pobyt v nemocnici nekonečný, pre skúsené mamy, na ktoré doma čakajú staršie deti, sa tých pár dní môže zdať ako dokonalý wellness pobyt, kedy im nosia jedlo priamo do postele, aby si čo najviac oddýchli.

  • Pokiaľ je to možné, podobný režim si zariaďte aj doma, aspoň na pár dní. Popri starostlivosti o bábätko nezabúdajte na zvýšené dodržiavanie hygieny a starostlivosť o popôrodnú ranu, či už ste rodili prirodzene alebo cisárskym rezom.
  • Dbajte na pravidelné vetranie a čistotu bielizne, s čím vám pomôžu aj špeciálne savé podložky do postele. Starajte sa aj o svoje bradavky, ktoré v týchto dňoch dostávajú poriadne zabrať.
Prvé dní s bábätkom po príchode z nemocnice

 

  • Okrem prvej návštevy pediatra sa nezabudnite ukázať u gynekológa, ktorý skontroluje váš zdravotný  stav.
  • Doprajte si na ľahko stráviteľnú, no dostatočne výživnú stravu, plnú bielkovín, minerálov a vitamínov. Ideálne je dopriať si sezónne lokálne ovocie i zeleninu, cestoviny, chudé mäso a mliečne výrobky.
  • Nepreháňajte to so sladkosťami, tučnými, korenistými a nafukujúcimi jedlami. Počas dňa prijímajte dostatok tekutín, ktoré sú dôležité nielen pre vaše telo, ale aj pre tvorbu mlieka.
  • Každá žena s novorodencom sa počas šestonedelia potrebuje sústrediť na svoje bábätko. Aby vás nerušili nevyžiadané rady alebo nečakané návštevy, vopred si dohodnite pravidlá, ako bude prvý stret s rodinou a vaším drobcom prebiehať.
  • Zabudnite na chvíľu na bežné povinnosti a prenechajte varenie či upratovanie na zvyšok rodiny. Vaše telo prechádza obrovskou zmenou a mnohé procesy stále prebiehajú, vrátane mimoriadne dôležitej laktácie.

Dojčenie a baby blues

Niektoré ženy s ním nemajú žiaden problém, iné si každú kvapku mlieka doslova vydrú. U časti žien sa proces laktácie nepodarí spustiť vôbec. Tvorbu mlieka ovplyvňuje viacero faktorov, vrátane genetiky, stresu, zdravotného stavu matky i osvojenie správnej techniky satia či prikladania bábätka na prsník.

Dojčenie sa počas nasledujúcich mesiacov bude meniť podľa potrieb vášho drobca, preto dojčiace ženy často bojujú so zápalmi prsníkov v dôsledku nadmernej produkcie mlieka alebo naopak na pár dní o mlieko prídu, čo spôsobuje nemalý stres celej rodine. Toto obdobie obvykle trvá iba pár dní, no pokiaľ sú vaše problémy s dojčením závažnejšieho charakteru, neváhajte a kontaktujte lekára.

Medzi najčastejšie problémy s dojčením patria:

  • Zápaly prsníka. Ak je prsník červený, teplý a bolestivý, máte zimnicu alebo teplotu nad 38 °C, zrejme vás trápi mastitída. Príčiny jej vzniku sú rôzne, väčšinou ide o neliečený upchatý mliekovod alebo baktérie, ktoré sa do prsníka dostali cez poškodené bradavky. Okamžite vyhľadajte pomoc lekára, ktorý vám nastaví najúčinnejší spôsob liečby.
Najčastejšie problémy s dojčením
  • Zápaly bradaviek. Tie bývajú citlivé a bolestivé, čo môže byť pri dojčení každé 2 – 3 hodiny veľmi nepríjemné. Dôležitá je správna starostlivosť – či už v podobe natierania špeciálnou masťou na bradavky s obsahom lanolínu alebo potieraním materským mliekom, ktoré je antibakteriálne. Bradavky nechajte voľne uschnúť, prípadne používajte tampóny do podprsenky, ktoré ich chránia pred poranením a infekciou.
  • Problémy s prisávaním môžu stáť za oboma vyššie zmienenými problémami s dojčením. Ak sa dieťatko nesprávne prikladá k bradavke, nielenže nedokáže prsník dostatočne vyprázdniť, no môže ju tiež mechanicky poškodzovať. Pri dojčení myslite na to, že dieťa je potrebné prikladať k prsníku a nie naopak, bábätko by pri saní malo ležať na boku a jeho tvár a telo je otočené k vám, pričom brada dieťatka má byť zaborená do prsníka a nos voľný.
  • Komplikácie pri dojčení negatívne vplývajú na ženskú psychiku. Tú po pôrode ohrozuje mnoho faktorov, pričom by ste mali vedieť, že je v poriadku cítiť sa v tomto období smutno a plačlivo. Vaša nálada môže výrazne kolísať, k čomu výrazne dopomáha únava a vyčerpanosť.

Tieto pocity sa tiež zvyknú označovať ako baby blues, pričom nejde o pôrodnú depresiu, no v niektorých prípadoch k nej môže viesť. Baby blues nastáva v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Na jeho zvládnutie sa odporúča dopriať si dostatok odpočinku, kvalitnú stravu, pohyb na čerstvom vzduchu a príjemný rozhovor s vašimi najbližšími.

Dobrá rada na záver

Väčšina žien sa tak sústredí na príchod potomka a prípravu na blížiaci sa pôrod, že si vôbec neuvedomí, aké náročné obdobie ich čaká nasledujúce týždne až mesiace. Dokonca ani skúsenosť s predchádzajúcim bábätkom nemusí byť zárukou, že vás vaše telo nezaskočí nejako „novinkou“.

Na zvládnutie šestonedelia je  preto dobré pripraviť si „popôrodný plán“, ktorý zahŕňa starostlivosť o domácnosť, vaše potreby, potreby bábätka a ostatných členov rodiny, partnerské vzťahy, plánované návštevy či financie. Takýto plán môže byť oporným bodom v kritických chvíľach, kedy budete potrebovať rýchlo získať pevnú pôdu pod nohami. Prajeme veľa šťastných chvíľ a zdravia.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Pripravená na šestonedelie?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie