Opuchnuté členky nepodceňujte, môžu signalizovať vážny problém!
14. 7. 2020
· 4 minúty na prečítanie
Ak ste doteraz nepoznali opuchy z tepla, tehotenstvo to dokáže veľmi rýchlo zmeniť. No čo robiť v prípade, ak sa opúchanie vymkne spod kontroly?
Obsah článku
- Tehotenstvo síce nie je choroba, no občas vás môže nepríjemne zaskočiť. Napríklad aj obrovskými opuchmi členkov, vďaka ktorým neobujete žiadne z vašich letných topánok. S pribúdajúcimi teplotami to býva ešte horšie – a vôbec to nesúvisí s vašou váhou alebo vekom. Opuchy postihujú až 75 % tehotných žien, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva a najčastejšie v závere gravidity.
- ČO JE NORMÁLNE?
- TOTO VÁM POMÔŽE
- ABY ZASE NEOPUCHLI
- ZBYSTRITE POZORNOSŤ, AK...
- PORUCHY ZRÁŽANLIVOSTI KRVI
Tehotenstvo síce nie je choroba, no občas vás môže nepríjemne zaskočiť. Napríklad aj obrovskými opuchmi členkov, vďaka ktorým neobujete žiadne z vašich letných topánok. S pribúdajúcimi teplotami to býva ešte horšie – a vôbec to nesúvisí s vašou váhou alebo vekom. Opuchy postihujú až 75 % tehotných žien, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva a najčastejšie v závere gravidity.
Zhoršujú sa s blížiacim sa večerom, cez noc by mali zmiznúť. Opuchnúť vám okrem členkov môžu aj ruky či tvár. Dôležité je rozoznať, kedy je tento stav v poriadku a kedy sa naopak nachádzate v stave vážneho ohrozenia.
ČO JE NORMÁLNE?
Nahromadením prebytočnej tekutiny v tkanive dochádza k opúchaniu nôh a členkov. Tento stav sa nazýva edém a môžete ho zažiť nielen počas leta, ale pokojne aj v zime, najmä, ak máte sedavé zamestnanie. Príčinou vzniku je zvyšujúci sa objem telesných tekutín vo vašom tele a tiež zmena využívania bielkovín v metabolizme, čo vedie k zadržiavaniu vody. V treťom trimestri sa pridáva mechanický faktor – zväčšujúca sa maternica tlačí na žily v nohách, krv horšie preteká, čo podporuje tvorbu opuchov. Pri bežnom edéme nadbytočnú vodu vylúčite močením alebo potením sa a opuch zvykne (na chvíľu) celkom zmiznúť.
TOTO VÁM POMÔŽE
Prevažnú väčšinu tehotných žien trápi edém celého tela, kedy im okrem členkov a nôh navierajú aj zápästia, prsty, predlaktia či očné viečka. Pokiaľ ste mali sklony k opuchom už pred otehotnením, trpíte chronickými žilovými ochoreniami, cukrovkou, obezitou, ochorením srdcom alebo obličiek, prípadne v práci nonstop stojíte, bude tento problém ešte rozsiahlejší.
Normálne opuchy vznikajú v priebehu dňa a zhoršujú sa navečer. V noci v ľahu sa tlak uvoľní a stratia sa. Tento typ opuchu je rovnaký na oboch končatinách a netreba ho liečiť, iba predchádzať jeho zhoršeniu. Snažte sa čo najmenej stáť, nohy si pravidelne vykladajte, cvičte a v horúcom počasí radšej ostaňte doma. Lekár vám v nutných prípadoch môže predpísať kompresné pančuchy.
ABY ZASE NEOPUCHLI
Základom je zmena vašej životosprávy, čo znamená, že si budete musieť dávať väčší pozor na potraviny, ktoré skonzumujete. Prospeje vám dostatokvlákninya tekutín v podobe čistej vody. Vyhýbajte sa fastfoodu a jedlám s vysokým obsahom cukru alebo solí, ktoré vám budú vodu v tele ešte viac zadržiavať.
Striedajte sedenie s prechádzkami a počas dlhšieho státia či sedenia si robte prestávky – aspoň raz za hodinu. Nohy sa snažte mať stále vyložené a počas sedenia s nimi zľahka krúžte. Zbavte sa zlozvyku prekrižovania nôh na stoličke, noste pohodlné podpätky a pohybujte sa čo najviac naboso. Pomáha aj plávanie, joga, pravidelný pohyb a spanie na ľavom boku, ktoré menej zaťažuje vaše srdce. Príjemné je tiež schladenie nôh v studenej vode alebo reflexná masáž.
ZBYSTRITE POZORNOSŤ, AK...
... sú vaše opuchy nepravidelné, nesymetrické a náhle. Nebezpečné je, ak sa objavia na netypických miestach, nemiznú ani v noci a ich stav sa zhoršuje. V prípade, že cítite búšenie srdca, máte závraty, problémy s močením a pociťujete nevoľnosť, prípadne bolesť hlavy, sprevádzanú výrazným opuchnutím, neváhajte a ihneď kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Môže ísť o nebezpečný stav, nazývaný ako preeklampsia. Vtedy ide nielen vám, ale aj vášmu bábätku, doslova o život.
Príčinou vzniku preeklampsie je pravdepodobne nedostatočné uchytenie placenty na stenu maternice, čo vedie k vzniku opuchov a zvýšenému krvnému tlaku. Ďalším znakom je tiež prítomnosť bielkoviny v moči, preto vám na ne robia testy pri každej návšteve poradne. Stáva sa, že sa choroba neodhalí včas a dochádza k jej zhoršeniu, ktoré môže vyústiť až do stavov podobných epilepsii. Všetko dokáže vyriešiť včasná diagnostika, preto sa v prípade podozrenia nehanbite obrátiť na odbornú pomoc.
PORUCHY ZRÁŽANLIVOSTI KRVI
Najčastejšou príčinou jednostranného opuchu nohy je zápal alebo zúženie žíl na nohách. Počas tehotenstva sa mení zrážanlivosť krvi, a preto je dôležité na možnosť zúženia alebo zápalu pamätať.
Najčastejšie je sprevádzaný vyklenutím, zatvrdnutím a bolesťou v danej oblasti. Čoraz častejšie sa v ambulancii gynekológov objavujú budúce mamičky s vrodenými genetickými poruchami zrážanlivosti krvi, o ktorých však nemusia vôbec vedieť - prejavia sa až počas tehotenstva.
Odhaliť ich dokážu genetické testy alebo vyšetrenie u hematológa. Zhoršený prietok krvi sa prejaví opuchom, sprevádzať ho môžu horúčka a bolesť v postihnutom mieste. Pri neliečení môže viesť k vzniku trombózy. Lekár vám preto po potvrdení tejto diagnózy predpíše injekcie na riedenie krvi, ktoré treba brať nielen počas celého tehotenstva, ale najmä po pôrode a v šestonedelí, kedy sa v tele rýchlo mení objem telesných tekutín. Riziko, že sa vám v tele vznikne krvná zrazenina, je totiž práve vtedy najvyššie.