Zistite, ako potlačiť nevoľnosti v tehotenstve
Aj keď sa žalúdok na vode a vracanie počas tehotenstva často označujú ako ranná nevoľnosť, môžu trvať a prejavovať sa počas celého dňa. Aké sú spôsoby, ako ich zmierniť a prežiť deň bez problémov?
Obsah článku
Žalúdok na vode a vracanie počas tehotenstva sa síce označujú ako ranná nevoľnosť, ale môžu trvať celý deň. Ako ich zmierniť a prežiť deň bez problémov?
Tehotenská nevoľnosť potrápi až tri štvrtiny budúcich mamičiek. Zvyčajne sprevádza začiatok gravidity a do druhého trimestra sa vytratí. No niektoré ženy s ňou bojujú oveľa dlhšie a to nielen počas dňa, ale aj v noci. Presné príčiny vzniku odborníci dodnes neodhalili. Existuje však zopár trikov, ako sa s ňou dokážete čo najlepšie vyrovnať.
Prečo vznikájú nevoľnosti počas tehotenstva?
Nevoľnosť a zvracanie počas tehotenstva vyvolávajú hormonálne a fyziologické zmeny, svoj význam podľa odborníkov zohrávajú tiež psychologické príčiny. Medzi ďalšie faktory patrí pôsobenie tlaku na okolité orgány v brušnej dutine alebo zmenené čuchové vnímanie, kvôli ktorému niektoré tehotné ženy neznesú vôňu kávy, parfumov, aromatických jedál i obľúbených kvetov.
Pravdepodobný vplyv majú takisto stúpajúce hladiny hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré uvoľňujú svaly tráviaceho traktu a znižujú efektivitu trávenia. Ranným nevoľnostiam zvyčajne predchádza kovová chuť v ústach, ktorú popisuje mnoho žien, zvýšená tvorba slín, pálenie záhy alebo reflux.
Pomenovanie „ranná nevoľnosť“ je však pomerne nepresné. Ak patríte medzi ženy, ktorým sa problémy s citlivým žalúdkom nevyhli, možno ste si na vlastnej koži overili, že nevoľnosť alebo dokonca zvracanie vás môžu prekvapiť kedykoľvek počas dňa či v noci. Našťastie, nevoľnosti u väčšiny žien odznejú nástupom druhého trimestra, hoci existujú aj výnimky, ktoré prežívajú príznaky rannej nevoľnosti ešte aj na pôrodnej sále.
Práve príznaky rannej nevoľnosti často prezradia, že sa vo vašom tele rozvíja nový život. Môžu sa dostaviť doslova zo dňa na deň, najčastejšie začínajú okolo 6. týždňa tehotenstva. Hladina hormónu hCG sa postupne zvyšuje, ranné nevoľnosti však väčšinou nastúpia o trošku neskôr ako vám vynechá očakávaná menštruácia. Sú však aj prípady, kedy nastúpia ihneď v čase prvého možného pozitívneho tehotenského testu. Najvyššie hladiny dostahuje hormón hCG okolo 10. - 11. týždňa tehotenstva, potom sa to začína mierne a pomaly zlepšovať. U väčšiny žien nevoľnosti odoznejú v 12. - 14. týždni.
Medzi rizikové faktory, ktoré môžu naznačovať, že vás tehotenské nevoľnosti potrápia o čosi viac, je podľa portálu primar.sk viacnásobné tehotenstvo, skúsenosť s nevoľnosťami z predchádzajúcej gravidity, užívanie antikoncepčných tabliet, výskyt nevoľností počas migrén alebo problémy s nevoľnosťou v dopravných prostriedkoch ešte pred otehotnením.
Okolo 25 % tehotných žien ranné nevoľnosti vôbec nepozná. Nemusíte sa obávať, že s vami niečo nie je v poriadku. Naopak, môžete sa považovať za šťastnú výnimku :)
Typické príznaky ranných nevoľností
Hoci sa ranná nevoľnosť u každej ženy prejavuje trochu inak, medzi najbežnejšie príznaky podľa stránky whattoexpect.com patrí:
- Pocit žalúdka na vode, ktorý je typický pre morskú chorobu alebo cestovnú nevoľnosť.
- Silná averzia voči určitým jedlám a vôňam, ktoré vám predtým nevadili.
- Pocity nevoľnosti, sprevádzané neovládateľnými návalmi hladu.
- Nevoľnosť, ktorá sa dostaví bezprostredne po jedle.
- Zvracanie.
Mali by ste vedieť, že samotné nevoľnosti vášmu bábätku neublížia, dokonca ani netrpí rovnakým problémom, ktorý aktuálne trápi vás.
Dokonca ani znížená chuť do jedla nie je riziková, keďže je vaše dieťa v tomto štádiu ešte veľmi malé a ani jeho nároky na živiny nie sú vysoké.
Ak sa váš stav zhoršuje, nie ste schopná prijímať stravu ani tekutiny, prípadne rapídne chudnete, mali by ste sa poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom. Ten vylúči prípadné zdravotné komplikácie, ktoré by si mohli vyžadovať vašu hospitalizáciu. Závažná forma rannej nevoľnosti sa nazýva hyperemesis gravidarum. Postihuje okolo 3 % tehotných žien. Nevoľnosti sú u nich nepretržité, spojené s vracaním niekoľkokrát denne a je nutné riešiť ich s odborníkom.
Čo pomáha zvládnuť nevoľnosti v tehotenstve?
Ranným nevoľnostiam sa spoľahlivo predísť nedá, no existuje niekoľko tipov, ktoré ich dokážu zmierniť, prípadne vďaka nim prežijete deň bez väčších problémov.
- Hoci sa to zo začiatku zdá ako nemožné, neostávajte ráno dlho bez jedla. Prázdny žalúdok môže viesť k rýchlemu nástupu nevoľností, a to z dôvodu prítomností kyselín, ktoré v prázdnej brušnej dutine nemajú okrem žalúdočnej výstelky čo tráviť. Skúste preto zjesť aspoň kúsok jablka alebo banánu, piškótu či kúsok rožka.
- Jedlo prijímajte v malých dávkach, no o to častejšie, aby ste predišli nástupu nevoľností. Mnoho žien nedá dopustiť na zázvorové pastilky alebo čaj zo zázvoru, ktorý je veľmi účinný v boji proti rozbúrenému žalúdku a pocitom na zvracanie. Podobný efekt môže mať tiež citrón a mäta.
- Tesne pred spaním si doprajte malú porciu jedla. Môže ísť napríklad o toast s arašidovým maslom alebo kúsok syra s hrsťou sušeného ovocia.
- Medzi vhodné jedlá patria predovšetkým potraviny s obsahom vitamínu B6. Okrem živočíšnych zdrojov môžete siahnuť po banánoch, strukovinách, zemiakoch alebo pistáciách.
- Vhodné sú aj vývary a polievky. Ak uprednostňujete studenú kuchyňu, nezabudnite si ovocie a zeleninu najprv poriadne umyť a očistiť.
- Vyhnite sa kyslým, pikantným alebo mastným jedlám, ktoré spomaľujú trávenie a tiež veľkým dávkam potraviny naraz. Vhodnejšie je jesť menšie porcie niekoľkokrát za deň, predídete tak páleniu záhy alebo refluxu.
- Perlivá voda vám pomôže nielen dodržať zásady pitného režimu, no funguje aj proti napínaniu na zvracanie v tehotenstve.
Doplňte si vitamíny
Prvé týždne tehotenstva bývajú pre telo mimoriadne náročné. Okrem toho, že sa zvyšujú jeho energetické nároky, vás môžu trápiť už spomínané nevoľnosti. Pokiaľ nie je možné dodržiavať bohatý a pestrý jedálniček, mali by ste si príjem vitamínov v tehotenstve kompenzovať inou cestou.
Vhodné je používať prenatálne vitamíny, vďaka ktorým si môžete byť istá, že vášmu telu nebude nič chýbať. Prenatálne vitamíny môžu dokonca znižovať príznaky tehotenskej nevoľnosti vďaka postupnému uvoľňovaniu vitamínov a vyššiemu obsahu vitamínu B6.
Ak je váš žalúdok príliš citlivý, poraďte sa o vhodnosti užívania výživových doplnkov bez obsahu železa, takže sú ľahšie stráviteľné. V tehotenstve by ste nemali zabúdať ani na kyselinu listovú, ktorá je mimoriadne dôležitá pre zdravý vývin bábätka. Okrem výživových doplnkov ju nájdete v zelenine s tmavými listami, strukovinách, kvasniciach alebo vo vaječnom žĺtku.
Spúšťačom ranných nevoľností môže byť aj prílišný ranný zhon a stres. Skúste preto viac odpočívať a stavte na klasické techniky znižovania stresu, ako je napríklad meditácia alebo jóga pre tehotné. Myslite na to, že ranné nevoľnosti sa skôr či neskôr skončia. Doprajte si preto dostatok času zvyknúť si na zmeny, ktoré vo vašom tele práve prebiehajú.