Zo svojich dlhoročných skúseností potvrdzuje, že dostať sa po pôrode do formy môže byť pre mnohé ženy náročné. Nie však nemožné!
POPÔRODNÁ VÁHA NIE JE STRAŠIAK
Ak ste sa nedávno stali mamou, najlepšou vecou, čo pre svoje zdravie a krásu môžete urobiť, je naplno si užívať vzácne chvíľky so svojim bábätkom. Pokiaľ vás trápia kilá, ktoré „nezmizli“ na pôrodnej sále, snažte sa byť trpezlivá. Verte či nie, mnohé sa časom vyrieši samé – a to, čo prípadne ostane navyše, budete riešiť v príhodnejšej chvíli. Akékoľvek obmedzovanie sa v strave (pokiaľ nie je nariadené lekárom, pozn. redakcie) môže dokonca ovplyvniť kvalitu materského mlieka, prípadne skomplikovať dojčenie.
„Je lepšie sa sústrediť na udržanie popôrodnej hmotnosti počas dojčenia, bez veľkých výkyvov“, potvrdzuje tieto slová aj Katarína Grich. Podarí sa vám to, ak budete konzumovať viacero druhov bielkovín (živočíšnych aj rastlinných), dostatok sezónnej zeleniny i ovocia a nevynecháte ani škroby. „Dôraz klaďte na čerstvosť a kvalitu potravín, ktoré jete, a tiež na pravidelný pitný režim, ktorému dominuje čistá či minerálna voda, na spestrenie bylinné čaje“, vysvetľuje odborníčka.
OD PONDELKA
Univerzálny návod, kedy je najvhodnejšie začať sa zaujímať o svoju kondíciu a štíhlu líniu, neexistuje. Sama budete cítiť, kedy vám povinnosti okolo domácnosti a dieťatka dovolia sústrediť sa na obsah vášho taniera. Že je strava základom úspešného chudnutia, ste už určite počuli. Preto sa nesnažte zdravšie jesť a zároveň pravidelne cvičiť naraz, ak ste príliš unavená alebo sa to z rôznych dôvodov zdá byť nemožné. Pokiaľ si dobre nastavíte skladbu vášho jedálnička a nepreležíte celý deň na gauči, výsledky zaručene uvidíte.
Myslite tiež na to, že po tehotenstve a dojčení môže byť vaše telo vyčerpané a potrebuje doplniť niektoré prvky, ako je napríklad železo spolu s vitamínom C či minerálne látky (vápnik, zinok, sodík, magnézium). Odborníčka na výživu, Katarína Grich, zároveň neodporúča robiť drastické zmeny, ako je napríklad svojvoľné vylúčenie akýchkoľvek potravín alebo potravinových skupín: „Takémuto kroku by mala rozhodne predchádzať individuálna diagnostika z krvného odberu a osobná anamnéza. Vo všeobecnosti však platí, že konzumácia polotovarov, chemicky stabilizovaných potravín, údenín, sladkostí a sladených nápojov či alkoholu škodí každému človeku – či už chce redukovať váhu alebo nie“.
Napríklad – zaraďte do svojho jedálnička viac potravín, ako je kel, rukola, čakanka alebo púpavové listy. Podporíte tak činnosť pečene. „Znížte tiež príjem škrobov, no určite ich nevynechávajte úplne. Naopak, skúste navýšiť príjem prirodzených tukov a bielkovín v potravinách. Ovocia sa báť nemusíte – doprajte si ho k jedlu alebo po ňom, namiesto dezertu“, dodáva K. Grich.
„Stres zároveň podporuje ukladanie energie vo vnútrobrušnom tuku, ktorý je štvornásobne aktívnejší pri tvorbe zápalových hormónov, vedúcich k mnohým ďalším zdravotným komplikáciám, vrátane diabetu, trombov či hypertenzii“. Súčasne sa vám zvyšuje apetít aj produkcia inzulínu, čím prirodzene dostávate chuť na sladké. Energia prijatá z rýchlych cukrov končí v zásobách spomínaného vnútrobrušného (viscerálneho tuku), ktorý nielenže nelichotí vašej postave, no vážne ohrozuje i vaše zdravie. Pre chudnutie je preto kľúčové rozložiť si denný príjem tak, aby ste dokázali pracovať s hladom, a takisto dopriať si kvalitný oddych a spánok.
AJ PRE TOTO SA VÁM MOŽNO NEDARÍ...
- Medzi najväčších „zabijakov“ chudnutia patria rôzne stravovacie mýty. Jedným z najznámejším, s ktorým sa výživová odborníčka Katarína Grich stretáva pri svojich klientoch, je napríklad názor, že ak nešportujete, nemôžete schudnúť, čo u mamičiek často vedie k úplnému vyčerpaniu.
- Veľmi zaužívaný omyl je tiež úplné vylúčenie príloh a škrobov (chlieb, ryža, zemiaky), ale tiež mliečnych výrobkov, mäsa alebo prechod na vegánstvo.
- Raňajky bohaté na sladké, medzi ktoré patria populárne smoothie či kaše s ovocím a rastlinným mliekom, paradoxne nesvedčia vašej štíhlej línii. Väčšinou totiž presiahnu váš odporúčaný energetický príjem skôr, než by ste si mysleli.
- Proteínová alebo prášková diéta či iný extrém, ktorý nie je dlhodobo udržateľný, zákonite vedú k jojo efektu.
- Vynechanie večere prípadne „iba šalátik“ môže celkom ľahko viesť k zlyhaniu vášho zámeru stravovať sa racionálne.
- Priskorá večera zvyšuje riziko, že pred spaním skonzumujete ešte „čosi malé“. Táto „maličkosť“ zvyčajne predstavuje pochutiny, ako sú čipy, slané oriešky alebo sladkosti, čo je pre zdravý spánok i chudnutie kontraproduktívne.
- Vedeli ste, že mamičky, ktoré dojedajú po deťom, najčastejšie podliehajú návalom hladu? Preto sa sústreďte na svoj tanier a doprajte si plnohodnotné, čerstvé jedlo, bohaté na vitamíny a živiny. Uvidíte, že po čase sa vám nebude žiadať nič navyše.