AKO TO FUNGUJE?
Kegelove cviky vznikli začiatkom 20.rokov 19.storočia a slúžili na nápravu drobných anatomických odchýlok po pôrode. Presnejšie ich opísal doktor Arnold Kegel ako metódu liečby žien so stresovou inkontinenciou. Tieto posilňujúce cvičenia precvičujú a naťahujú panvové svaly, aby boli pružnejšie. Cieľom je podporiť chrbticu a brušné svaly, ako aj kontrolovať vnútrobrušný tlak, ktorý vzniká pri dvíhaní ťažkých predmetov. U žien pevné panvové dno zohráva významnú rolu vo funkcii pohlavných orgánov v prežívaní sexuality. Bez špeciálneho cvičenia má s pribúdajúcim vekom túto oblasť málokto v stopercentnej kondícii. Ako ste na tom vy?
Okrem toho je dôležité, aby ste nezaťahovali žiadne iné svaly, či už sedacie, brušné alebo stehenné. Cvičiť by ste mali pravidelne, aby ste približne o desať týždňov na sebe pocítili prvé výsledky. Sťahovanie a uvoľňovanie vaginálnych svalov, podobne ako pri zadržiavaní moču, by malo trvať približne 10 sekúnd s 10 - 20 opakovaniami aspoň 3 krát denne.
INKONTINENCIA AKO PRVÉ VAROVANIE
Stalo sa vám, že ste pri náhlom kýchnutí neudržali moč? Pokiaľ ide o veľmi výnimočnú situáciu, spôsobenú logickými okolnosťami, môžete to ignorovať. V opačnom prípade by ste sa mali zamyslieť – nie je náhodou najvyšší čas pustiť sa do praktizovania Kegelových cvikov? Inkontinencia sa dotýka aj mladých žien a poväčšine sa znenazdajky objaví po pôrode.
Práve inkontinenciou telo vyjadruje, že niečo nie je celkom v poriadku. Ochabnutie svalov v dolnej časti brušnej dutiny urýchľuje nesprávna životospráva a nedostatok pohybu, ako aj tehotenstvo a pôrod. Treba sa však uvedomiť, že vekom sa bude tento stav iba zhoršovať, prípadne sa k nemu pridajú závažnejšie komplikácie. Ak mávate častú a naliehavú potrebu ísť na toaletu a trápia vás výrazné úniky, obráťte sa rovno na vášho lekára.
ĎALŠIE DÔVODY, PREČO CVIČIŤ
Možno vás to prekvapí, ale Kegelové cviky potrebujú nielen ženy, ale aj muži. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že posilňovať panvové dno by mal každý, kto má sedavé zamestnanie, trpí bolesťami chrbta či už spomínaným únikom moču. Extra dôležité je toto cvičenie pre tehotné, ženy po pôrode, hysterektómii a v menopauze. Spozornieť by mali páni, ktorí bojujú s poruchami prostaty, erekcie alebo inými urologickými problémami. Ochabovanie svalov panvového dna spôsobuje aj fajčenie, cukrovka alebo časté zápaly močových ciest. V prípade, že spozorujete u seba ktorýkoľvek zo spomínaných príznakov, je najvyšší čas naučiť sa vedome sťahovať vnútorné dno. Dobrou správou je, že hoci je prevencia vždy lepšou cestou, šanca na nápravu existuje. Akurát si v pokročilejšom štádiu povolených svalov panvového dna vyžaduje si to viac trpezlivosti a precíznosti.
Za intenzívnejšie cvičenie sa považuje sťahovanie panvového dna po dobu osem sekúnd a na konci každého cviku rýchle opakované stiahnutie 3 až 4-krát. Veľmi dôležité je správne dýchanie a najmä pravidelnosť vášho tréningu. Cvičenie vám nemá spôsobovať bolesť, preto daný pohyb vykonávajte len po možnosti vášho rozsahu. Nemali by ste byť čerstvo po jedle a močový mechúr by mal byť prázdny.