Máte doma čerstvého škôlkara? Prečítajte si zopár tipov

17. 9. 2020 · 5 minút na prečítanie

Po troch rokoch, strávených v bezpečnom dohľade maminy a tatina, nastáva v živote vášho drobca veľká zmena. Každé ráno treba skoro vstať a odísť do škôlky. Ako na to?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Máte doma čerstvého škôlkara? Prečítajte si zopár tipov

 

Zvládnuť nástup do škôlky nebýva také náročné, než „prežiť“ nadchádzajúce dni, kedy vaše dieťatko pochopí, že do nej bude musieť chodiť NAOZAJ každý deň.

Prekvapia vás prvé fázy vzdoru, nechutenstvo, náruživý plač a možno aj povestné „odtŕhanie“ vášho milovaného dieťatka z vašej náruče...

 

Pre uľahčenie situácie sme pripravili tento jednoduchý manuál, ktorý vám pomôže postaviť sa situácii menom škôlka čelom. Čítajte pozorne, vyvarujete sa najčastejších chybám milujúcich rodičov.

ŠKÔLKA AKO BEŽNÁ SÚČASŤ ŽIVOTA

Existuje mnoho knižiek, ako dieťa správne pripraviť na príchod do výchovnovzdelávacieho zariadenia. Pokiaľ máte zavedený pevný denný režim, je dobré prispôsobiť ho tomu škôlkarskému aspoň pár dní alebo týždňov pred jeho nástupom. Ak to máte doma „voľnejšie“, myslite na skoršie uspávanie, aby ste ráno dokázali nádejného škôlkara zobudiť, obliecť, umyť, nakŕmiť a dopraviť na príslušné miesto.

Večných „omeškancov“ nemávajú pani učiteľky v obľube, narúšajú totiž ich vzdelávacie aktivity. Nebojte sa škôlku spomínať v bežnej konverzácii. Pri nákupe s dieťaťom mu zadovážte napríklad nové nálepky, ktoré si môže nalepiť do svojej skrinky.

Nechajte ho vybrať si papučky, fľašu na vodu či obľúbené oblečenie, v ktorom sa chce nasledujúci deň ukázať spolužiakom.

 

Snažte si osvojiť ich mená, rovnako ako mená pani učiteliek a mať aspoň aký-taký prehľad o aktivitách, ktoré dieťa v škôlke počas dňa vykonáva.

Nezabudnite mu vždy v závere víkendu pripomenúť, že sa blíži pracovný týždeň a s ním aj škôlkarské povinnosti. Detská pamäť je v tomto veku kratšia, než by ste možno čakali :)

HLAVNE ŽIADEN SMÚTOK

Adaptačný týždeň býva plný radosti z nového, no i smútku a sĺz. A to nielen detských, ale predovšetkým tých vašich. Je ťažké zmieriť sa s myšlienkou, že sa o váš poklad bude starať niekto iný a vy nebudete mať možnosť pomôcť mu, ak by čosi potreboval.

Tieto pocity sú úplne v poriadku a postupne sa s nimi naučíte pracovať. Nikdy však neplačte priamo pred dieťaťom, ani nesmúťte, že ráno odchádza preč. Mohlo by si to mylne spojiť so strachom zo škôlky.Slzavé údolie vás môže zaskočiť aj ráno pri prezúvaní škôlkarských papučiek.

 

Sú deti, ktoré sa do škôlky vyslovene tešia a nemajú s nástupom žiaden väčší problém, no rovnako početné sú aj skupiny detičiek, ktorým je za rodičmi a hračkami doma jednoducho smutno.

Plač môže trvať aj celé týždne, no väčšinou skončí s vašim odchodom z dvier škôlky. Nenechajte sa ním rozrušiť. Ak ste si istí s výberom škôlky a prístupom personálu, nechajte to na nich a vydržte! Postupom času sa to zaručene zlepší.

NÁROČNÉ OBMEDZENIA

Príchod epidémie nového korona vírusu Covid-19 skomplikoval život asi každému, vrátane našich najmenších. Dlhé týždne boli odlúčené od kolektívu a bežných činností, ako je návšteva detského ihriska či prespatie u starých rodičov. V septembri ich úplne v novom prostredí čakali ešte neznáme pani učiteľky s rúškami na tvári, ktoré im každé ráno merajú teplotu a napomínajú ich, aby si umývali ruky či kýchali do vreckovky.

Tieto opatrenia sú pochopiteľné a treba ich rešpektovať, zároveň však nepodceňujte faktor strachu, ktorý môžu vyvolávať u vašich drobcov. Skúste sa doma detailne porozprávať o všetkom, čo sa momentálne deje. Vysvetlite čerstvým škôlkarom, že pani učiteľky ich nosením svojho rúška vlastne chránia a že im to nijako neznemožňuje užívať si všetky aktivity, ktoré k škôlkarskému životu patria. Navyše, naučiť sa poriadne si umývať ruky rozhodne nie je na škodu.


DOBRÉ RADY DO ŽIVOTA

  • Učte vaše dieťa k samostatnosti. Okrem spoločných chvíľ ho nechávajte samostatne objavovať svet, či už v zápale hry s kamarátmi alebo na návšteve u dedkovcov.
  • Dieťa pripravené na nástup do škôlky sa dokáže samostatne najesť, spolupracuje pri obliekaní, javí záujem o iné deti a nemá problém odlúčiť sa na dlhší čas od mamy.
  • Nerobte súčasne veľa zmien. Zodpovedne si naplánujte  začiatok škôlky a prispôsobte tomu vaše ostatné aktivity, vrátane rodinných výletov, vášho nástupu do práce, ale tiež odnaučenie od plienky či cumlíka.
  • Krúžky radšej odložte na neskôr, prvý škôlkarsky rok býva náročný aj sám o sebe. Zvážte tiež nástup dieťaťa do škôlky bezprostredne po narodení súrodenca, aby nezačalo pociťovať krivdu.
  • Rátajte s únavou. Hoci deti v škôlke zvyknú spávať, celodenný režim, množstvo úloh a povinností, ako aj fungovanie v kolektíve, ich môže poriadne vyčerpať. Ak nie fyzicky, minimálne emocionálne. Odpoveďou môže byť náhly hnev, ktorý vášho potomka pochytí ešte pri odchode zo škôlky, prípadne počas vašej snahy plnohodnotne si užiť zvyšok dňa. Neberte si to osobne, deti proste potrebujú vypustiť „paru“ a urobia to práve vtedy, keď sa cítia najbezpečnejšie – vo vašej prítomnosti.
  • Pripravte sa na zvýšenú chorobnosť. Nie je to pravidlom, no väčšina škôlkarov býva naozaj častejšie doma než medzi spolužiakmi. Oslabenie imunity súvisí aj s istou dávkou stresu, ktorá sa prirodzene vytvára s novými zvyklosťami, no najmä s intenzívnym a blízkym kontaktom s ostatnými deťmi.
  • Pokiaľ ide o krátkodobé virózy, z ktorých sa za pár dní s čajíkom v posteli vylieči, neprepadajte panike. Pozornosť by ste mali venovať dlhodobým chorobám s vážnejším priebehom, ktoré si vyžadujú zásah pediatra. Nečakajte na príchod zimy a podporte zdravie vášho škôlkara vitamínmi C a D, kolostrom či kvalitným bylinkovým čajom.

Ďalšie články k téme Máte doma čerstvého škôlkara? Prečítajte si zopár tipov

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie