ŠKÔLKA AKO BEŽNÁ SÚČASŤ ŽIVOTA
Existuje mnoho knižiek, ako dieťa správne pripraviť na príchod do výchovnovzdelávacieho zariadenia. Pokiaľ máte zavedený pevný denný režim, je dobré prispôsobiť ho tomu škôlkarskému aspoň pár dní alebo týždňov pred jeho nástupom. Ak to máte doma „voľnejšie“, myslite na skoršie uspávanie, aby ste ráno dokázali nádejného škôlkara zobudiť, obliecť, umyť, nakŕmiť a dopraviť na príslušné miesto.
Snažte si osvojiť ich mená, rovnako ako mená pani učiteliek a mať aspoň aký-taký prehľad o aktivitách, ktoré dieťa v škôlke počas dňa vykonáva.
Nezabudnite mu vždy v závere víkendu pripomenúť, že sa blíži pracovný týždeň a s ním aj škôlkarské povinnosti. Detská pamäť je v tomto veku kratšia, než by ste možno čakali :)
HLAVNE ŽIADEN SMÚTOK
Adaptačný týždeň býva plný radosti z nového, no i smútku a sĺz. A to nielen detských, ale predovšetkým tých vašich. Je ťažké zmieriť sa s myšlienkou, že sa o váš poklad bude starať niekto iný a vy nebudete mať možnosť pomôcť mu, ak by čosi potreboval.
Sú deti, ktoré sa do škôlky vyslovene tešia a nemajú s nástupom žiaden väčší problém, no rovnako početné sú aj skupiny detičiek, ktorým je za rodičmi a hračkami doma jednoducho smutno.
Plač môže trvať aj celé týždne, no väčšinou skončí s vašim odchodom z dvier škôlky. Nenechajte sa ním rozrušiť. Ak ste si istí s výberom škôlky a prístupom personálu, nechajte to na nich a vydržte! Postupom času sa to zaručene zlepší.
NÁROČNÉ OBMEDZENIA
Príchod epidémie nového korona vírusu Covid-19 skomplikoval život asi každému, vrátane našich najmenších. Dlhé týždne boli odlúčené od kolektívu a bežných činností, ako je návšteva detského ihriska či prespatie u starých rodičov. V septembri ich úplne v novom prostredí čakali ešte neznáme pani učiteľky s rúškami na tvári, ktoré im každé ráno merajú teplotu a napomínajú ich, aby si umývali ruky či kýchali do vreckovky.
Tieto opatrenia sú pochopiteľné a treba ich rešpektovať, zároveň však nepodceňujte faktor strachu, ktorý môžu vyvolávať u vašich drobcov. Skúste sa doma detailne porozprávať o všetkom, čo sa momentálne deje. Vysvetlite čerstvým škôlkarom, že pani učiteľky ich nosením svojho rúška vlastne chránia a že im to nijako neznemožňuje užívať si všetky aktivity, ktoré k škôlkarskému životu patria. Navyše, naučiť sa poriadne si umývať ruky rozhodne nie je na škodu.