Ak dieťa nevie smrkať, pomôže odsávačka hlienov
Problémy s dýchaním, kŕmením a spánkom môžu byť spôsobené upchatým nosom a zatekajúcimi hlieny, čo môže byť špeciálne náročné pre dieťa, ktoré ešte nedokáže samo smrkať. Ako si vybrať vhodnú nosovú odsávačku hlienu pre dieťa a zabezpečiť mu tak úľavu?
Obsah článku
Upchatý nos a zatekajúce hlieny spôsobujú problémy s dýchaním, kŕmením i spánkom. Ako vybrať správnu nosovú odsávačku hlienov pre dieťa, ak ešte nevie samé smrkať?
Plný nos sa u detí neoplatí podceňovať. Hlien treba z dýchacích ciest odstrániť čo najskôr, pretože jeho zatekanie môže nepríjemne skomplikovať liečbu. Na začiatku pozorujete vodnatý a riedky soplík, ktorý stačí iba utierať a dbať na dostatočný príjem tekutín a vitamínov. Keď však hlien začne byť hustejší, je potrebné dostať ho z nosa von, a to buď vyfúkaním alebo odsávaním.
Hlien v dýchacích cestách a príčiny jeho vzniku
Portál lekár.sk definuje hlien ako tekutinu tvorenú žliazkami v dýchacích cestách. V ľudskom tele sa nachádza prirodzene, jeho funkciou je totiž zvlhčovať a chrániť sliznice. Pri podráždení výstelky nosa sa môže produkcia hlienu zvýšiť. Ten následne vyteká z nosa von alebo naopak zateká do hrdla.
Zatekanie hlienov u detí je bežným sprievodným javom bežných detských ochorení, najčastejšie horných dýchacích ciest. Zvýšená tvorba hlienu u bábätiek sa dáva do súvisu aj s rastom zubov.
Upchatý nos a zatečený soplík následne vedie k dráždivému vlhkému kašľu, nepokojnému a prerušovanému spánku, ale tiež k nechutenstvu či dokonca vracaniu.
Stav, keď hlieny nevytekajú nosom, ale zatekajú do nosohltana a hrdla, sa označuje ako syndróm zadnej nádchy. Vo vlhkom a teplom prostredí dochádza k premnoženiu choroboplodných zárodkov, čo môže vyústiť do bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Pokiaľ sa zatečené hlieny pravidelne neodstraňujú, infekcia môže preniknúť k sluchovej trubici a spôsobiť zápal stredného ucha či prispieť k zápalu priedušiek.
Ako hlien z nosa odsávať?
Podľa pediatrov nie je dobré pri vzniku soplíkov čakať na zhoršenie zdravotného stavu, ale naopak konať čo najskôr a dýchacie cesty spriechodňovať pomocou preventívnych opatrení:
- U bábätiek môžete použiť obyčajnú vatovú tyčinku, namočenú v minerálnej alebo morskej vode, na zvlhčenie a vytieranie nosových dutín.
- Zvlhčujte vzduch v interiéri pomocou zvlhčovačov a vhodných esenciálnych olejov.
- Často vetrajte.
- Dbajte na dodržiavanie dostatočného pitného režimu.
- Na spanie používajte vyvýšené vankúše ako prevenciu voči zatekaniu hlienov.
- U starších detí pomáha preplachovanie dutín minerálnymi alebo morskými vodami niekoľkokrát denne.
- Pri dlhodobom zahlienení dieťaťa sa odporúča konzultácia s odborníkom, aby sa vylúčila peľová alebo potravinová alergia či iný závažný zdravotný problém.
Účinnou pomôckou v boji so soplíkom (a to aj v staršom veku) je odsávačka hlienu. Na výber máte mnoho druhov, ktoré sa líšia spôsobom použitia, účinnosťou, veľkosťou, hlučnosťou i cenou.
- Hadičková odsávačka je cenovo veľmi dostupná, tichá a ľahká. Vyzerá ako uzavreté plastové vedierko, z ktorého vedú dve hadičky. Jeden koniec vložíte bábätku do nosa, druhú do úst a primeraným saním uvoľňujete sekrét z nosa. Pri väčšej nádche však nemusí stačiť.
- Balóniková odsávačka má tvar balónika, z ktorého vychádza plastová koncovka. Po jeho stlačení vložíte koncovku odsávačky na kraj nosnej dierky dieťaťa a balónik pustíte. Vytvorený podtlak vytiahne prebytočný hlien. Patrí medzi obľúbených pomocníkov na cesty.
- Odsávačka na vysávač patrí medzi najpoužívanejšie pomôcky, pretože sa môže popýšiť veľkou účinnosťou aj pri vysokej nádche. Zároveň je šetrná voči sliznici a použiť ju môžete aj bez vysávača. Problematická je jej hlasitosť, ktorá často vyvoláva plač u bábätiek.
- Medzi modernejšie, ale aj drahšie odsávačky, patrí elektronická (batériová) odsávačka. Je pomerne skladná, veľmi tichá a skvelá na cesty. Jej výkon je porovnateľný s predchádzajúcim typom, no na použitie nepotrebujete mať po ruke vysávač.
Účinní pomocníci: spreje do nosa alebo morská voda
V boji proti zatečenému hlienu môžete použiť bežne dostupné nosové kvapky alebo spreje, ktoré obsahujú látky na dočasné odpuchnutie sliznice v nose. Ich používanie by malo byť odporučené lekárom alebo lekárnikom a nemalo by presiahnuť dobu, predpísanú v príbalovom letáku.
Pre tých najmenších sa odporúča preplachovanie nosových dutín s použitím minerálnych alebo morských vôd, čím dôjde k výraznému zriedeniu sekrétu v nose, odstráneniu patogénov, a tiež k zvlhčeniu sliznice nose. Použiť môžete aj vodu v spreji, ktorá je určená pre bábätká od narodenia a zoženiete ju v lekárni. Používať by sa mala aspoň 3-4x denne. Zároveň vám poslúži ako príprava detského nosa na odsávanie soplíka pomocou odsávačky.
Výplachy morskou vodou sa dajú aplikovať ako prevencia voči nádche či upchatému nosu. Soľné roztoky sú s výnimkou hypertonických roztokov vhodné na dlhodobé používanie. Izotonické roztoky zlepšujú hygienu nosovej dutiny a napomáhajú odstraňovať hlien. Aplikácia hypertonickej morskej vody vedie k uvoľneniu horných dýchacích ciest a zníženiu opuchu slizníc.
Smrkanie alebo odsávanie?
Pri používaní pomocníkov na odsávanie hlienov by sme mali dávať pozor na mechanické poškodenie sliznice, ku ktorému by mohlo dôjsť nevhodným zaobchádzaním s odsávačkou, nepripravením sliznice sprejom do nosa alebo príliš častým používaním. Odsávať prístrojom by sme nemali častejšie než 4x denne, najvhodnejšie je použiť ho pred jedlom alebo spaním, kedy má dieťa najväčší problém s upchatými dýchacími cestami.
Dlhodobé používanie odsávačky môže zabrániť dieťaťu naučiť sa fúkať nos samostatne vo vhodnom veku. Podľa odborníkov deti, ktoré vedia správne fúknuť do vreckovky a vyčistiť si dutiny, ľahšie zvládajú choroby či alergie.
Podľa pediatrov je najvhodnejším vekom na učenie smrkania obdobie od ôsmeho do 15 mesiaca života. Ideálne je, keď drobec túto činnosť „odkuká“ od staršieho súrodenca, no opakovať môže aj po rodičoch. Overené sú napríklad hry na ježka alebo zajačika. Podrobný návod, ako naučiť dieťa správne smrkať, nájdete v tomto článku.