Ako naučiť dieťa správne smrkať

24. 9. 2021 · 4 minúty na prečítanie

V období chrípkových ochorení môže upchatý nos spôsobiť mnohým rodičom neočakávané problémy. Pre deti to komplikuje spánok a môže dokonca zhoršiť ich ochorenie. Ako viesť malého jedinca k tomu, aby sa naučil vyfúkať si nos?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako naučiť dieťa správne smrkať

S príchodom chrípkového obdobia zaskočí mnohých rodičov  nečakaný problém. Upchatý nos sťažuje deťom spánok, ba dokonca môže viesť k  zhoršeniu ochorenia. Ako naučiť drobca vyfúkať si nos?

S nácvikom smrkania je podľa odborníkov vhodné začať čo najskôr. Tí odporúčajú ukazovať deťom, ako sa smrká, už medzi 8. a 10. mesiacom, kedy sa radi opičia po svojom okolí. Hlasné trúbenie však nie je správne – vyvoláva zlý tlak v strednom uchu a môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Nasledujúce triky sa oplatí vyskúšať.

Zdravotné komplikácie nádchy pri nesprávnom smrkaní

V súčasnosti hádam neexistuje domácnosť, ktorá by doma nemala aspoň jednu odsávačku hlienov. Existujú elektrické i jednoduché mechanické, ktoré nie sú až také efektívne, no deti sa ich väčšinou obávajú menej. Zapájať prístroj do vysávača uprostred noci nie je príjemná záležitosť. Preto sa snažte vysmrkať čo najviac detských soplíkov počas dňa, aby sa neukladali v dutinách a nepripravovali vás o spánok.

 

Ako správne dopĺňať vitamín D deťom?

Zanedbané smrkanie môže respiračné ochorenia pomerne dosť skomplikovať. Nesprávne liečená nádcha môže prejsť na zápal priedušiek, vo vážnejšom prípade až k zápalu pľúc, prípadne sa infekcia rozšíri do stredného ucha.

Deti, ktoré zvládajú správne fúknuť do vreckovky a vyčistiť si dutiny, ľahšie zvládajú choroby či alergie. Zároveň s ich aktívnou pomocou predídete zatečeniu hlienov do dolných dýchacích ciest alebo zápalu stredného ucha.


Vitamín D pre správne vstrebávanie vápnika pre zdravie kostí

Tipy ako naučiť dieťa smrkať: začnite hrou

  • Podľa pediatrov, najvhodnejším vekom na naučenie dieťaťa správne smrkať, je obdobie od ôsmeho do 15 mesiaca. Všetko závisí od ochoty potomka spolupracovať.
  • Ideálne je, keď drobec svoje návyky „odkuká“ od starších súrodencov, no opakovať môže aj  po rodičoch.
  • Začiatok treba načasovať na obdobie, kedy dieťa netrpí príznakmi akútnej nádchy alebo iného ochorenia.
  • Overené sú hry na ježka alebo zajačika. Motivujte dieťa, aby „funelo“, ako jeho obľúbené zvieratko.
  • Ďalšími vhodnými aktivitami je fúkanie na zrkadlo alebo okno noštekom, prípadne odfukovanie vaty cez jednu nosovú dierku, kým druhú zapcháte rukou.
  • Ak sa dieťa nebojí vody, môžete skúsiť aj trik s vyfukovaním bubliniek nosom pod vodou pri kúpaní.
  • Pokiaľ sa vám nedarí, nestrácajte trpezlivosť a dieťaťu z času na čas túto činnosť pripomeňte.

Smrkanie do vreckovky

Po zvládnutí týchto zábavných nácvikov je dieťa pripravené použiť pri svojej nosovej hygiene vreckovku. Pripomeňte mu, čo sa mu najviac páčilo na vyššie spomenutých hrách, a skúste na to nadviazať aj pri fúkaní nosa do vreckovky.

Dávajte pozor, aby ste dieťaťu vreckovkou nezakryli oči. Počas smrkania neprerušujte vyfúknutý tlak stláčaním jednotlivým dierok. Správna technika pozostáva z nádychu, zatlačenia jednej nosovej dutiny a vysmrkania hlienu počas výdychu. Nasleduje druhý nádych, zatlačenie už čistej nosovej dutiny a vyprázdnenia tej druhej, zahlienenej.

Nesnažte sa, aby dieťa smrkalo z oboch dierok naraz, je to preň príliš náročné a musí sa to naučiť postupne. Pokiaľ sa vám nedarí, nestrácajte motiváciu a neriešte situáciu hnevom. Smrkanie by mala byť stále hra, najmä, ak ide o malé deti.

Zvládnite nádchu ľavou zadnou

Príchod choroby predstavuje správny čas, aby ste si v praxi overili, čo vás spoločné hry na smrkanie naučili.

Pokiaľ si chce váš potomok držať vreckovku sám, pokojne ho nechajte. Pre niektoré deti je to tak jednoduchšie a hlavne, priloženie vreckovky nie je až také dôležité, ako správny nádych a výdych.

 

V prípade, že je nosový hlien príliš hustý, pomôžte si rôznymi fyziologickými roztokmi vo forme nosových kvapiek alebo spreja s čistou morskou vodou. Pomáhajú rozpúšťať hlieny tam, kde sa k nim dieťa samé nedostane. Ich výhodou je možnosť použitia už od narodenia a to dokonca ľubovoľne často počas dňa.

Aj niektoré klasické kvapky do nosa s účinnou látkou sú vhodné aj pre novorodencov. Pri ich používaní však buďte opatrní a používajte ich čo najmenej často a čo najkratšiu dobu. Pri malých deťoch sú totiž častejšie nežiaduce účinky ako pri dospelých.

Pre udržanie dýchacích ciest a slizníc v dobrej kondícii je dôležité udržiavať si doma správnu vlhkosť vzduchu. Viac na túto tému sa dočítate tu.

 

Ďalšie články k téme Ako naučiť dieťa správne smrkať

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora