Akej kozmetike sa treba vyhýbať, keď čakáte bábätko?

9. 10. 2020 · 4 minúty na prečítanie

V tehotenstve sa väčšina žien začne zaujímať, čo im prospieva a čo naopak škodí. Aj preto sa z kozmetickej rutiny stáva doslova mínové pole. Čo skutočne nesmiete a čo je mýtus?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Akej kozmetike sa treba vyhýbať, keď čakáte bábätko?

Ak dbáte na to, ako sa počas čakania na narodenie dieťatka stravujete a celkovo sa staráte o svoje zdravie, určite ste už riešili dilemu ohľadne vašej obľúbenej kozmetiky. Je pre bábätko bezpečná? Koža je predsa najväčší orgán tela, preto je na mieste uvedomiť si, že všetko, čo na seba natriete, môže preniknúť hlbšie do organizmu. 

V súvislosti s touto témou existuje obrovské množstvo mýtov, ktoré sa teraz pokúsime spoločne vyvrátiť alebo potvrdiť.

OPATRNOSŤ JE NA MIESTE

Ak ste boli zvyknutá starať sa o seba, farbiť si vlasy, lakovať nechty či navštevovať rôzne kozmetické salóny, spolu s pozitívnym tehotenským testom sa zákonite objaví otázka – môžem...? Väčšina výrobcov telovej i vlasovej kozmetiky v návode na použitie svojich výrobkoch odporúča konzultáciu s lekárom, no ruku na srdce – viete si predstaviť, že by ste sa s každou skrášľovacou procedúrou obracali na svojho gynekológa? Faktom ostáva, že výskumy sa z etických dôvodov na tehotných ženách nerobia, a tak sa rozhovor s odborníkom ukazuje ako celkom dobrý nápad. Obrátiť sa môžete napríklad na dermatológa alebo kožného špecialistu, tí by mali mať v tomto smere najviac poznatkov.

MÝTUS ALEBO FAKT?

Ako prvé sú na rade laky na nechty s obsahom formaldehydu – ponechať či vymeniť? Faktom je, že dnes už máte možnosť vybrať si zo širokej ponuky takzvaných 3-free alebo 5-free lakov, ktoré tieto látky neobsahujú, rovnako ako odlakovače či iné kozmetické prípravky so zameraním na nechty. Pokiaľ zmena laku nie je extrémne problematická, prečo ju pre dobrý pocit na duši neabsolvovať?

Horšie to už býva s dekoratívnou kozmetikou – tiene, mejkap a špirála stoja o čosi viac a ťažko sa nachádzajú vyhovujúce varianty. Máme dobrú správu – podľa odborníkov niet dôvod na paniku ani extrémne riešenia. V Európe a v Amerike je obsah ťažkých kovov v líčidlách prísne regulovaný. Jediné, čo sa odporúča naozaj obmedziť, sú rúže. Pery sú totiž začiatkom tráviaceho traktu a my tak po celý deň z rúžu „ujedáme“ bez toho, aby sme si to uvedomovali.

AKTÍVNE LÁTKY A TEHOTENSTVO

Niektoré zdroje zvyknú uvádzať, že by ste sa počas gravidity mali vzdať všetkých aktívnych látok, ktoré sa doteraz starali o vaše vrásky, žiarivú pleť či pigmentové škvrny. Nie je to pravda. Skvelými účinnými látkami, ktoré si pokojne môžu aplikovať aj tehotné ženy, sú vitamín C, kyselina azelaová a jej deriváty, niacinamid či AHA kyseliny (mliečna, mandľová, glykolová) v nižších koncentráciách, určených na bežné domáce použitie.

Táto kombinácia účinkuje na rôzne hyperpigmentácie, ktoré sa zvyknú počas alebo po tehotenstve objaviť. Nevyhnutnosťou je každodenné používanie slnečnej ochrany, ktorej sa tiež nemusíte obávať. Minerálne alebo chemické filtre v kvalitných výrobkoch vám rozhodne neublížia. Problematická nie je ani kozmetika s obsahom kyseliny hyalurónovej, peptidov a antioxidantov, vitamínu E, zeleného čaju alebo kofeínu.

DAJTE SI PAUZU

Naopak, bokom by ste mali na chvíľu odložiť retinoidy (vitamín A) alebo hidrochinón a jeho deriváty, ako je napríklad arbutín. Pokiaľ chcete naďalej bojovať proti vráskam, riešením pre vás môže byť napríklad mimoriadne obľúbený bakuchiol, ktorý síce nemá také viditeľné výsledky ako retinol, no je bezpečný aj počas tehotenstva a v období dojčenia. Opatrná by ste mali byť pri používaní prírodnej kozmetiky – problém predstavujú najmä esenciálne oleje, ale tiež extrakty z paliny, rozmarínu, šalvie či levandule.

 

Nezabúdajte, že vaša pokožka môže teraz reagovať odlišne, teda byť citlivejšia, suchšia alebo naopak mastnejšia so sklonom k akné. Časť žien spomína na tehotenstvo s láskou, pretože ich pokožka bola dokonalá, žiarivá a bez jedinej chybičky. Iné zase hovoria o mimoriadnej citlivosti a podráždených reakciách na prípravky, ktoré roky bez problémov používali. Rátajte s každou možnosťou a nebojte sa poradiť – hoci aj v lekárni.

KOZMETICKÉ ZÁKROKY

Botox, chemický píling a akékoľvek injekčné záležitosti by ste si mali odložiť až na obdobie po ukončení dojčenia. Ako sme už spomínali, pri týchto látkach nie je z pochopiteľných príčin známe, ako vplývajú na tehotenstvo či zdravie plodu, preto je lepšie počkať. Naopak, zelenú majú v tehotenstve rôzne hydratačné kúry a prípravky. Dodávanie vlahy zvonku aj zvnútra sa na vzhľade namáhanej pokožky rozhodne odrazí. A nepotrebujete na to nič extra, pokojne sa spoľahnite na váš obľúbený telový krém či olej.

ZOZNAM LÁTOK, KTORÝM SA TREBA V TEHOTENSTVE VYHÝBAŤ:

Všetky formy vitamínu A (kyselina retinová, retinol)

► Beta-hydroxykyseliny. Tie obsahujú mnohé produkty, bojujúce s akné - najčastejšou je kyselina salicylová, ktorá by však v malej koncentrácii pod 2 % mala byť bezpečná aj v tehotenstve.

► Benzoylperoxid v koncentrácii nad 5 % (v nižšom množstve sa používa na liečbu akné a zápalov aj u tehotných žien).

► Látky na bielenie pokožky (hydrochinón a jeho derivát arbutín).

► Antiperspiranty s obsahom aluminia chlorohydrate alebo aluminia chloride hexahydrate.

► Laky na nechty, odlakovače a lepidlá na umelé mihalnice, obsahujúce formaldehyd.

► Kyselina tioglykolová, ktorá je súčasťou produktov na odstraňovanie chĺpkov.

► Esenciálne oleje, predovšetkým vo vysokých koncentráciách. To, že je niečo prírodné, neznamená, že je to aj neškodné. Pozor si dajte najmä na čajovníkový a rozmarínový olej.

Ďalšie články k téme Akej kozmetike sa treba vyhýbať, keď čakáte bábätko?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie