Základný výcvik psa: kedy a ako začať?

4. 10. 2022 · 7 minút na prečítanie

Na úvod je dôležité zdôrazniť rozdiel medzi výchovou a výcvikom. Kým výchova by mala začať hneď, príkazy ako Sadni! Ľahni! alebo K nohe! si vyžadujú, aby šteňa bolo dostatočne zrelé.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Základný výcvik psa: kedy a ako začať?

V prvom rade treba povedať, že výchova a výcvik nie je to isté. Zatiaľ čo s prvým menovaným sa odporúča začať okamžite, na povely ako Sadni! Ľahni! či K nohe! musí šteňa dozrieť.

Či už si domov beriete šteniatko alebo ste sa rozhodli pre dospelého jedinca, myslite na to, že čím jasnejšie pravidlá spolužitia si hneď na začiatku nastavíte, tým skôr sa vyhnete rôznym nepríjemnostiam. Pes je nesmierne inteligentné zviera a baví ho učiť sa nové kúsky, no okrem spoločnej zábavy by mal zvládať aj dôležité pokyny a rešpektovať vás ako pána, aby ste sa na neho mohli spoľahnúť. Viete, ako na to?

Kedy je ten správny čas?

Ako sme už spomínali, pojmy výchova a výcvik sa často zamieňajú. Šteňa je vychovávané prakticky ihneď od narodenia, a to svojou mamou i psou svorkou. Prvé týždne do tohto procesu nezasahuje ani skúsený chovateľ, ktorý ma priestory zabezpečené tak, aby nemusel riešiť škody či nehody.

Po príchode psíka do nového domova je zodpovednosť za jeho výchovu okamžite v rukách majiteľa. Netreba na nič čakať - láskavou formou ho naučte, že dom nie je ihrisko ani toaleta. Šteňa si osvojuje nové návyky ľahšie a rýchlejšie, no ani nad starším psom „nelámte palicu“.

 

Kedy je správny čas na výcvik psa

Naopak, s cieleným výcvikom šteňaťa sa ponáhľať nemusíte. Skúsení cvičitelia podľa stránky spokojnypes.sk dokonca odporúčajú nechať ho trochu dospieť. Existuje viacero činností, s ktorými je vhodné počkať kvôli ich fyzickej náročnosti. Je potrebné, aby sa najprv správne vyvinul pohybový aparát psa a potom môžete začať s cvikmi, ako je pravidelné skákanie, ťahanie na postroji alebo panáčkovanie.

 

Oproti prirodzenej výchove psíka, ktorá prebieha bez striktných pokynov a požiadaviek, sa pri výcviku od zvieraťa požaduje, aby zvládlo niektoré úkony na váš povel, a to aj za sťažených podmienok. Napríklad pri chôdzi na vôdzke nejde iba o ťahanie – vycvičený pes by vás nemal predbiehať či „nepočuť“ vo chvíli, keď sa pohybuje na voľno. Pokiaľ vás zaujíma, ako to psíka naučiť a ktoré pokyny by mal určite poznať, čítajte ďalej.

Základné povely

Pes od nepamäti žije v svorke a prejavuje úctu voči prirodzenej autorite. A tou budete odteraz vy. U niektorých psov sa môže stať, že počúvajú iba jedného človeka, a nemusí to byť vyslovene hlava rodiny. Takéto naviazanie býva veľmi pevné a zviera dokáže prečítať reč tela svojho pána, jeho tón hlasu či malé gestá, čo však môže spôsobiť problém pri fungovaní s ostatnými členmi rodiny.

Ideálne je, aby psík rešpektoval všetkých rodinných príslušníkov a počúval na základné povely a gestá. Preto sa na úvod výcviku dohodnite na jednoznačných poveloch. „Ku mne“ neznamená to isté ako „poď sem“. Takisto nie sú vhodné príliš dlhé slovné spojenia – namiesto príkazu „Tu stoj a ani sa nepohni!“ použite jasný povel „Zostaň!“.

Základné povely pri výcviku psa
  • Na začiatok je dobré trénovať pozornosť vášho miláčika, teda aby reagoval na svoje meno. U šteňaťa v mnohých situáciách oceníte spomínaný pokyn „sadni“, ktorý by mal patriť medzi základné povely, ktoré si budete spolu skúšať. Dajte však pozor, väčšina psov má problém sadnúť si z úplného ľahu - tento úkon si vyžaduje o trochu dlhší výcvik.
  • Mnohí odborníci odporúčajú, aby sa pes ako prvé naučil pribehnúť na povel „ku mne“. Kým ešte nereaguje na meno, musíte jeho pozornosť upútať inak – napríklad píšťalkou alebo šušťavou hračkou. Vždy najprv vyslovte jeho meno a pridajte jasný a zreteľný pokyn.
  • Tréning privolávania môžete podporiť očným kontaktom alebo hrou, ktorá je zameraná práve na to, aby pes bežal čo najrýchlejšie k vám. Tieto hry obľubujú najmä šteniatka s kopou nadbytočnej energie a záľubou v maškrtách, ktoré im nezabudnite dať ihneď po uposlúchnutí povelu.
  • Pokiaľ plánujete chodiť so psíkom na prechádzky aj bez vôdzky, dôležitý je pre vás povel „k nohe“. Môžete sa o to začať pokúšať už okolo štvrtého mesiaca života šteňaťa. To by malo kráčať pravým ramenom pri ľavej nohe svojho pána, najskôr s vôdzkou, neskôr aj bez.
  • Pri tréningu „zostaň“ počkajte, kým sa psík usadí a následne vyslovte povel. Zároveň ustúpte zopár krokov ďalej dozadu a udržujte očný kontakt. Pravidelným tréningom sa môžete dopracovať k výcviku, pri ktorom zviera zostane na mieste aj vo chvíli, keď vás nevidí a z miesta sa pohne až na privolanie. Tento povel môžete trénovať tiež pri kŕmení.
  • Hlavnou zásadou dobre zvládnutého psieho výcviku je, že ten by mal byť zábavný, spojený s odmenami a hrami. Pokiaľ je na psíkovi vidno únava, zbytočne na neho netlačte. Ideálne je vždy skončiť v najlepšom, keď zviera povely očividne bavia a zároveň ste dosiahli stanovený cieľ. Pomaly ďalej zájdete, preto sa obrňte trpezlivosťou a psa zbytočne nestresujte.

Problémové správanie

Pokiaľ váš pes neustále ničí nábytok, pri venčení ťahá, po vašom odchode z domu zavýja a neustále po všetkých skáče, nezúfajte. Každý psíčkar sa pri výchove a výcviku štvornohých miláčikov stretne s niečím, čo sa dá označiť za problémové správanie.

To sa často spája s nedostatočnou socializáciou v ranom veku alebo pobytom zvieraťa v útulku či množiarni. Hľadať chybu v psovi však nie je na mieste – ten sa správa tak, ako sa narodil, teda ako zviera. Pokiaľ sa pustíte do výchovy a výcviku po hlave, nezrozumiteľne a nedôsledne, môžete ho namiesto naučenia základných povelov iba poriadne zmiasť. Kedysi sa dokonca tréning psa zakladal na neustálom karhaní a trestaní, prípadne pes nosil na krku elektrický obojok.

 


Tipy ako zvládnuť výcvik psa

Budovanie nezdravej dominancie vo vzťahu psa a majiteľa však málokedy prináša čakaný výsledok, priam naopak. Miesto poslušného psa máte odrazu doma zviera s poruchami správania, vzdorom až agresivitou.

Pes pre svoj zdravý vývoj potrebuje výcvik, no spojený s láskavosťou, trpezlivosťou a budovaním vzájomnej dôvery.

Tipy a triky

Pokiaľ sa práve púšťate do prvých spoločných tréningov s vaším najlepším priateľom, nechajte sa inšpirovať skúsenosťami dlhoročných psíčkarov a profesionálnych kynológov. Tí v súčasnosti odporúčajú metódu pozitívneho odmeňovania, teda že vášho psa za vhodné správanie okamžite odmeníte pochvalou, maškrtou alebo hračkou.

V prípade, že psík povel nezvládne splniť alebo vás očividne neposlúcha, logicky nedostane hračku, maškrtu ani pochvalu. Nie je však trestaný negatívnou reakciou. Pes veľmi rýchlo príde na to, že ak zareaguje na váš pokyn správne, poľahky sa dostane k svojej odmene.

Táto metóda prináša výborné výsledky, pretože je pre psa veľmi zábavná, spolieha sa na jeho prirodzený intelekt a zároveň ho učí aktívnej spolupráci so svojím majiteľom. Zviera si tak osvojuje dôležité vzorce správania, z ktorých bude čerpať v dospelosti.

Je jasné, že maškrty budú istú dobu nevyhnutnou súčasťou vašej domácnosti. Aj pri psích sladkostiach platí, že kvalita je viac než kvantita. Spoliehajte sa na overené značky a výrobcov, ktorí na obaloch svojich výrobkoch jasne udávajú, pre akého psíka je maškrta určená a čo sa v nej nachádza.

Niektoré psie dobroty zvieratám pomáhajú sdentálnou hygienou. Žuvanie znižuje tvorbu zubného kameňa, zbavuje psa povlaku na zuboch a posilňuje mu zuby i čeľusť. Zároveň ho chráni pred tvorbou baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach z papule.

Správne zvolené maškrty môžu predstavovať dobrý zdroj probiotík a vlákniny, podporujúcej trávenie, pomáhajú psom udržiavať si srsť zdravú a lesklú a starajú sa aj o ich zdravé kĺby. Viac si o výbere správnych psích dobrôt môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Medzi overené pomôcky na efektívny výcvik tiež patrí:

  • Obojok. Ten musí byť dostatočne široký, aby sa pes neškrtil. Vyhnúť by ste sa tiež mali retiazkam a príliš vyzdobeným kúskom, o ktoré sa môžete obaja poraniť.
  • Klasická, nenavíjacia vôdzka, ideálne s dĺžkou približne dva metre pre dostatočný priestor na tréning.
  • Pískacie alebo šuštiace hračky na prilákanie pozornosti.
  • Loptičky na aportovanie.

VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Základný výcvik psa: kedy a ako začať?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie