Socializácia šteniatok: v akom veku začať a prečo je dôležitá?
Ak chcete zabrániť tomu, aby váš pes ako dospelý prejavoval strach voči ľuďom alebo iným psom, je kľúčové začať s jeho socializáciou čo najskôr. Poznáte správny postup?
Aby váš psík v dospelosti netrpel strachom z ľudí či iných psov, je dôležité začať ho čo najskôr viesť k socializácii. Viete, ako na to?
S pojmom socializácia sa skôr či neskôr stretne každý psíčkar. Zahŕňa v sebe však oveľa viac, než iba spoznávanie ľudí a psov v blízkom okolí. Šteniatko si musí zažiť množstvo situácií, ktoré by mu nemali v budúcnosti spôsobovať úzkosť alebo strach. Socializácia prakticky prebieha celý život a často aj nevedomky. Čím lepšie ju spoločne zvládnete, tým pokojnejšieho psíka budete mať doma.
Čo všetko zahŕňa socializácia?
Celý proces sa v skutočnosti začína ešte oveľa skôr, než si vášho psíka prinesiete domov. Zodpovedný chovateľ sa o chlpáča zaujíma hneď od narodenia, aby z neho vyrástol priateľský a sebavedomý jedinec. Už trojtýždňové šteniatko sa môže postupne zbližovať s ľuďmi, ktorí sa nachádzajú v jeho blízkosti, a to vrátane detí.
Socializácia predstavuje ucelený a dlhodobý proces začleňovania psa do spoločnosti, kedy sa šteniatko zoznamuje s ľuďmi, psami, prostredím a situáciami, s ktorými sa bude vo svojom živote stretávať. „Ako sa psík vyvíja, postupne by si mal zvykať na vonkajšie i vnútorné podnety z okolitého sveta, ku ktorému patrí napríklad jazda autom, pobyt v prepravke, ako aj spoznávanie nových pachov a zvukov,“ píše stránka akc.org.
Začnite včas
Najintenzívnejšia fáza socializácie u psa podľa mojacalibra.sk prebieha v siedmom až dvanástom týždni jeho života. Prirodzená zvedavosť šteniatka neskôr klesá - zviera sa učí menej ochotne, vyhýba sa novým situáciám a často na ne reaguje strachom. Podmienkou správneho priebehu socializácie je pohodlie a pocit bezpečia.
Väčšina šteniatok prežíva socializáciu v novom domove. V tomto období sa prežité zážitky vryjú psovi hlboko do pamäte, preto je dôležité, aby mal predovšetkým pozitívne skúsenosti. Dobrým tipom je spájať nové situácie s malými odmenami v podobe maškŕt.
Myslite na to, že obdobie socializácie sa u psa prekrýva s prvou fázou strachu. Preto sa vždy snažte odhadnúť aktuálne rozpoloženie vášho štvornohého priateľa a netlačte ho do nových podnetov, keď na to nie je práve naladený. Nevystavujte ho príliš veľkému počtu stimulov naraz, nedokáže sa vtedy sústrediť na učenie.
Negatívne skúsenosti, spojené s následnými trestami, môžu mať za následok, že pes sa v budúcnosti bude určitých situácií báť alebo bude agresívny. Dávajte tiež pozor na jeho zdravie, najmä pri strete s inými zvieratami alebo psami, nakoľko šteňa ešte nie je plne očkované.
Ako na to?
Počas prvých dní sa sústreďte na to, aby si šteniatko čo najrýchlejšie zvyklo na svoj nový domov a zoznámilo sa s jeho členmi, vrátane ľudí i zvierat. Snažte sa získať si jeho dôveru a lásku. Keď nastane čas, aby dostalo do kontaktu s novými podnetmi, choďte na to pomaly a myslite na to, že kvalita predchádza kvantite.
Začnite so zoznamovaním sa s rôznymi typmi prostredia – berte psíka so sebou všade, kam sa dá, či už na lúku, do lesa, na farmu so zvieratami alebo do centra mesta. Pokojne si spolu sadnite na terasu kaviarne, prejdite cez nákupné centrum alebo si zašportujte. Zviera by malo spoznať aj netypické zvuky a situácie, ako sú napríklad zvuky sirén na sanitke, električky, skateboardy a podobne.
Zvykajte ho na bežný ruch v domácnosti, ku ktorému patrí práčka, trieskajúci riad, zapnutý vysávač alebo kosačka, kričiace deti či zvonenie zvončeka na dverách. Neskôr mu môžete skúsiť pustiť zvuky z internetu, ktoré zahŕňajú výbuchy ohňostroja či klaksóny kamiónov. Veľmi dôležité je privykať zviera na presuny mestskou hromadnou dopravou, aj keď ju používajte iba občas. Okrem auta by malo šteňa spoznať aj vlak, električku alebo autobus.
Nezabúdajte na to, že psík si musí vyskúšať aj rôzne druhy povrchov. Piesok, vysoká tráva či hrubý štrk ho môžu poriadne zaskočiť. Veľmi dôležité je, aby šteňa znášalo bežnú manipuláciu, ako je česanie, kúpanie, čistenie zubov, strihanie pazúrov alebo prehliadku u lekára. Skôr, než sa ho budú bežne na ulici dotýkať cudzí ľudia, vyskúšajte si to v prostredí domova. Po príchode návštevy sledujte vášho psíka, či dotyky a dvíhanie na ruky zvláda alebo je to naňho už príliš.
Najviac opatrní buďte pri socializácii psíka s inými zvieratami alebo psami. Nikdy neviete, ako sa zachovajú v rôznych situáciách a váš psík takisto nemá predstavu, čo si môže voči novým kamarátom dovoliť. Nepreháňajte to preto s množstvom takýchto stretnutí, radšej zo začiatku preferujte dlhšie prechádzky so psami, ktorých dobre poznáte a budú pre vášho drobca skutočným prínosom.
Nevhodné miesta na začiatky socializácie sú tie, kde..
- sa pravdepodobne stretnete s chorými psami;
- sa nachádzajú agresívne zvieratá;
- by psík musel zostať sám bez dozoru;
- sa bude cítiť nepríjemne alebo sa báť.
Socializácia staršieho psa
Hoci by podľa odborníkov malo k socializácii dôjsť v prvých troch mesiacov života, neznamená to, že staršieho psa socializovať nemôžete. Pripravte sa však na to, že to bude o čosi náročnejšie. Čím neskôr s privykaním psíka na okolie začnete, tým náročnejší a zdĺhavejší proces to bude, pričom je možné, že niektoré situácie pes nemusí zvládať a budete sa im radšej v budúcnosti vyhýbať.
Medzi najbežnejšie poruchy správania pre nezvládnutú socializáciu sú:
- Agresivita,
- Strach,
- Fóbia,
- Separačná úzkosť,
- Poruchy eliminačného správania,
- Vynucovanie si pozornosti,
- Stereotypné správania,
- Poruchy materského a reprodukčného správania.
Problémy so správaním sú jedným z dôvodov, prečo sa ľudia psíka zbavia. Ak ste si toho vášho zobrali útulku alebo ho našli na ulici, nemáte ucelenú predstavu, čo všetko si zažil. Socializácia takého psa si vyžaduje obrovskú trpezlivosť zo strany majiteľa, ale v podstate tu fungujú podobné princípy, ako pri šteniatku. Hlavné je ísť na veci pomaly a mať po ruke dostatok maškŕt.
Treba však byť pripravený na skutočnosť, že niektoré veci môžu psíkovi trvalo spôsobovať nervozitu, preto bude lepšie, ak sa takýmto situáciám vyhnete. Skúste tiež vypozorovať príčinu, ktorá u psa spúšťa nevhodné správanie, prípadne sa poraďte s odborníkom na výcvik a správanie zvierat.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach