Poznáte zásady, ako vybrať správny obojok pre vášho psa?
Výber vhodného obojku pre vášho psa zahŕňa určité kritériá. Poznáte, podľa akých parametrov ho vybrať, aby spĺňal všetky funkčné požiadavky a zároveň bol pre vášho štvornohého priateľa pohodlný?
Obsah článku
Výber správneho obojka pre psa má svoje špecifiká. Viete podľa akých parametrov ho vybrať, aby bol nielen úplne funkčný, ale aj pohodlný pre vášho psíka?
Či už sa pripravujete na príchod šteniatka alebo potrebujete pre vášho chlpáča nový kúsok, mali by ste sledovať niekoľko kritérií. Nákup obojka by ste nemali podceňovať. Bude súčasťou vašich spoločných prechádzok a výletov, navyše môže ovplyvniť výcvik zvieraťa a váš komfort, keď budete potrebovať psíka rýchlo dostať pod kontrolu. Aby ste vybrali tú správnu veľkosť, typ či materiál, nezabúdajte na fakt., že obojok by mal vyhovovať vám aj vášmu štvornohému priateľovi.
Obojok pre šteniatka
Na príchod šteniatka sa treba poriadne pripraviť. Do základnej výbavy okrem kvalitného krmiva, misky a pelechu patrí aj dobre sediaci obojok.
Na úvod je dobré siahnuť po cenovo nenáročnom kúsku, nakoľko z neho psík zakrátko vyrastie a navyše môže „padnúť za obeť“ jeho ostrým zubom.
Vybrať si môžete obojok z nylonu, ktorý ponúka veľa farebných kombinácií a dá sa nastaviť na potrebnú veľkosť. Vhodné sú aj PVC a koženkové obojky, ktoré sú vhodné hlavne pre dlhosrsté psy. Aby ste zvýšili psíkovu bezpečnosť pri spoločných prechádzkach po vonku, môžete vyskúšať svietiace alebo reflexné obojky.
Pri výbere obojku by ste mali okrem jeho dizajnu sledovať niekoľko kľúčových vlastností
V prvom rade by mal byť pohodlný pre psíka aj pre vás.
- Po nasadení tesne za ušami by mal dokonale kopírovať krk.
- Pod obojok by sa vám z vnútornej strany mali zmestiť dva prsty.
- Nebojte sa ho utiahnuť, aby sa vám z neho psík nevyvliekol. Pokiaľ mu bude pritesný, dá vám to najavo kašľaním a vy obojok jednoducho povolíte.
- Obojok nepatrí do spodnej časti krku, ktorá je najviac svalnatá a teda najmenej citlivá. Nezabúdajte, že pri výcviku budete pomoc v podobe dobre sediaceho obojka potrebovať.
- Aby ste mali istotu, že obojok nepovolí alebo nepraskne ani pri extrémnom zaťažení, kontrolujte priebežne jeho stav, spoje i zapínanie.
Ako vybrať správny obojok pre dospelého psa?
Voľte na základe veľkosti daného plemena, dĺžky srsti, plánovaných aktivít i funkcie, ktorú od vybraného kúska očakávate. Niektoré dizajnové obojky priťahujú pozornosť okoloidúcich, no ich životnosť je nízka a pri manipulácii s rôznymi ostňami či inými okrasnými prvkami sa môžete poraniť.
Podľa stránky zveromil.sk treba rozlišovať obojok na bežné nosenie, ktorý má väčšinou plochú konštrukciu pre vyššie pohodlie psa a výcvikový obojok. Ten býva väčšinou retiazkový, ktorý sa dá prepínať na sťahovací. Na bežný výcvik vám dobre poslúži aj pevný obojok.
Pri výbere toho správneho obojka záleží na veľkosti vášho psíka. Vo všeobecnosti platí, že čím menší pes, tým užší obojok. Aby vášmu domácemu miláčikovi dobre sedel, mal by mať tú správnu dĺžku a šírku. Nevoľte príliš úzky kúsok, ktorý by psíka škrtil ani príliš široký, ktorý by ho obmedzoval.
Výber šírky obojka podľa veľkosti psa:
- Šírka obojka do2,5 cm je určená pre malé plemená psov do 10 kg v dospelosti a obvodom krku do 30 cm.
- Šírka do 3,5 cm sa používa pre psov s hmotnosťou do 25 kg a obvodom krku do 40 cm.
Priamo úmerne s hmotnosťou psa narastá aj odporúčaná šírka obojka.
Antiparazitné a GPS obojky
Vedeli ste, že existujú špeciálne obojky pre psíkov, ktoré dokážu vyriešiť niekoľko závažných problémov? Najviac žiadaným na jar a na jeseň býva antiparazitný obojok proti blchám a kliešťom, ktorý slúži ako prevencia. Materiál je napustený látkou, ktorá parazity odpudzuje alebo ich dokonca zabíja. Tá sa do kože psíka uvoľňuje postupne a poskytuje mu dlhodobú ochranu, hoci i tá má svoje časové limity.
„Múdry“ obojok vám zase dokáže pomôcť s monitorovaním pohybu psa, prípadne ho odnaučí štekať a utekať. Ak sa ten váš rád túla alebo sa často pohybuje v náročnom teréne, určite oceníte GPS sledovací obojok. Podľa výrobcu dostáva majiteľ psa cez GPS systém presnú informáciu o aktuálnej polohe svojho štvornohého priateľa. Niektoré sledovacie zariadenia komunikujú priamo s mobilným telefónom majiteľa, ktorému pošlú správu.
Pri výcviku obzvlášť tvrdohlavých psov sa mnohým osvedčil elektrický obojok. Prostredníctvom trojstupňového nastavenia (zvukové upozornenie, vibračný a elektrický impulz) predídete nevhodnému správaniu vášho psa alebo ignorovaniu vašich povelov. Aj minimálny zvukový alebo vibračný signál zviera upozorní, že sa od neho niečo požaduje. Zároveň je možné ponechávať psa bez vôdzky vo vzdialenosti podľa dosahu zariadenia.
Obojky verzus postroje
Čoraz obľúbenejšou náhradou bežného obojka je postroj. Ak má váš psík problém s chôdzou na vôdzke, prípadne ide o šteňa, môžete zvážiť použitie tejto prijateľnejšej alternatívy. Postroj je priamo určený na ťahanie, preto ho oceníte nielen pri športe, ale aj pri ťahaní bremena alebo počas voľného pohybu psíka, keďže je veľmi dobre viditeľný aj na väčšie vzdialenosti. Existujú aj špeciálne postroje na šplhanie po skalách či plávanie, vďaka čomu môže byť váš pes prítomný pri vašich dobrodružstvách.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach