Ako ostrihať psovi pazúriky?
Obsah článku
Tejto činnosti sa vo všeobecnosti vyhýbajú nielen štvornohí miláčikovia, ale aj ich majitelia. Napriek tomu, pokiaľ chcete ušetriť vášho psa nepríjemností, ktoré môžu prerásť do rôznych zápalov a infekcií, je potrebné nájsť spôsob, ako sa o jeho pazúry pravidelne starať.
Psie pazúry
Predstavte si ich ako obdobu ľudského nechtu. Ide o takzvaný derivát kože, ktorý pravidelne dorastá a pri chôdzi sa prirodzene obrusuje. Keďže neobsahuje nervové vlákna, správne strihanie psíka nijako nebolí.
„Pes má na predných labkách päť nechtov, pričom ten piaty „vlčí pazúr“ je uložený na vnútornej strane labky. Tento pazúr sa nedotýka zeme, preto je veľmi častým zdrojom problémov a návštev veterinára,“ upozorňuje MVDr. Martina Halbichová Vítová. Na zadných labkách sa vlčie pazúriky strihajú už šteniatkam, ak to nevyžaduje štandard plemena (napr. beauceron).
Ak si váš pes začne z ničoho nič lízať labku či dokonca krívať, skontrolujte, či náhodou nedošlo k prerasteniu nechtu do lôžka, ktoré sa bežne končí hnisavým zápalom. Tento stav si vyžaduje zásah lekára, ktorý musí pazúr odstrihnúť, lôžko dôkladne vyčistiť a v niektorých prípadoch aj nasadiť antibiotika alebo lieky proti bolesti.
Ďalší častý problém nastáva pri prechádzkach vonku, keď si pes pazúr nalomí a ten krváca. Vtedy je nutné ho napriek bolesti a krvácaniu odstrihnúť, miesto vydezinfikovať a nastaviť vhodnú liečbu. Nepodceňujte preto prevenciu a psie pazúry pravidelne kontrolujte.
Návod na správnu starostlivosť
- Pazúry psíkovi strihajte podľa potreby. Najčastejšie je to raz za mesiac, u niektorých plemien sa frekvencia skracuje približne na každé dva týždne.
- Dôležité je, aby neprerástli. V takom prípade v nich totiž rastie aj cievka, ktorá ich vyživuje. Potom nie je možné pazúriky skrátiť bez krvácania, hovorí portál tvnoviny.sk.
- Pri strihaní držte zvieraťu packu pevne v ruke. Pazúry neskracujte príliš, vyhnete sa tak nehodám. V tomto prípade platí, že menej je viac.
- Strihajte tesne pred koncom cievok a šikmo dole.
- Častým problémom je nájsť to správne miesto, kde strihnúť. Bohužiaľ, univerzálny návod neexistuje. Ideálne sú biele pazúriky bez pigmentu, na ktorých je dobre vidieť, kde vedie pazúrové lôžko.
- Väčšina psov má však pazúry čierne. V taktom prípade sa poraďte s veterinárom, ako sa o ne čo najlepšie postarať, aby ste zvieraťu nespôsobili zbytočnú bolesť.
- Ak dôjde k zastrihnutiu, hlavne nepanikárte. Na ranu skúste zatlačiť, aby ste zastavili krvácanie a miesto vydezinfikujte.
- Pokiaľ má váš pes (alebo vy) z tejto činnosti príliš veľkú paniku, prípadne jeho labky patria k citlivejším, obráťte sa na odborníka v psom salóne alebo vášho veterinára.
Pomôcky, ktoré budete potrebovať
Bez ostrých a kvalitných kliešťov sa pri strihaní pazúrov nezaobídete. Vyberte si správnu veľkosť, ktorá je vhodná je plemeno vášho psa. Najbežnejšie sú dva varianty podľa spôsobu struhu – klasické stranové alebo takzvané gilotinky.
Po ruke by ste tiež mali mať dezinfekčný prípravok, vatový tampón alebo obväz pre prípadné nehody. Váš pes isto ocení dobrotu, ktorou ho môžete motivovať pred a odmeniť po úspešnom zákroku.
Po ruke by ste tiež mali mať dezinfekčný prípravok, vatový tampón alebo obväz pre prípadné nehody. Váš pes isto ocení dobrotu, ktorou ho môžete motivovať pred a odmeniť po úspešnom zákroku.
Prečo je dôležité udržiavať psie pazúry krátke?
- Predídete tak úrazu, ako je vylomenie a odštiepenie nechtu, lámanie alebo vykĺbenie.
- Znížite riziko narušenia prirodzeného pohybu. Pes kvôli nesprávnej starostlivosti o pazúry môže začať vytáčať labky, čím neprimerane preťažuje svoje kĺby.
- S krátkymi pazúrmi je psia chôdza tichšia a menej nebezpečná pre vaše parkety.
- Vyhnete sa nepríjemným poraneniam. Tie často vznikajú pri spoločných hrách alebo výcviku, kedy na vás váš štvornohý kamarát skáče a môže vás tak bolestivo poškriabať.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach