Pripravte si lekárničku pre svojho psa

28. 3. 2022 · 6 minút na prečítanie

V momente, keď nastane núdzová situácia, budete vďační za dobre vybavenú lekárničku pre vášho psíka. Čo má obsahovať?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Pripravte si lekárničku pre svojho psa

Kiežby sme ju nikdy nepotrebovali a roky by na ňu len sadal prach. Lenže ani človek, ani pes nie sú dokonale chránení pred úrazmi a infekciami. V momente, keď nastane núdzová situácia, budete vďační za dobre vybavenú lekárničku.

Nestačí psíkovi lekárnička vhodná aj pre človeka?

Ľudia a psy majú veľa spoločného a určite je lepšie mať po ruke lekárničku pre ľudí ako žiadnu. Tá pre psov je však predsa len v niečom špecifická. Pripravte si ju včas, v prípade núdze ju budete potrebovať ihneď.

Nakúpte si všetky zdravotnícke potreby a neberte ich z ľudskej lekárničky. V okamihu, keď riešite nepríjemné zranenie, či už svoje alebo zvieraťa, potrebujete každú minútu drahocenného času na poskytnutie prvej pomoci. Nekomplikujte veci.

Ideálna je domáca a cestovná lekárnička

V ideálnom prípade si urobte zásoby v domácej aj cestovnej verzii. Obsah bude prakticky identický, všetko sa zmestí do malej tašky a vydrží roky. Nezaškodí ani doplniť vrecúško v lekárničke, ktorú vozíme v aute.

Ak nemáte čas zostavovať jednotlivé položky sami, môžete si ich hneď objednať spolu s ich vybavením. Mnohé z nich boli vytvorené po konzultácii s veterinármi a na základe dlhoročných skúseností majiteľov psov, takže v nich nájdete naozaj kompletný obsah.

 

Psík môže mať úraz hocikde. Je dobré byť pripravený na prvú pomoc

Obsah lekárničky pre psov


Nižšie nájdete základný zoznam. Trpasličie alebo obrovské plemená psov majú rôzne špecifické potreby, rovnako ako psy s rôznymi typmi srsti. Špeciálne požiadavky má napríklad dredatý pes alebo rôzne bezsrsté psy. Preto neváhajte a doplňte svoju lekárničku o ďalšie vhodné položky.

Obväzy

Samolepiaci fixačný obväz pomôže zastaviť aj silné krvácanie. Na ranu najprv priložte sterilnú gázu, potom priložte samolepiaci fixačný obväz, zabaľte ho a odtrhnite z rolky. Neoceniteľná prvá pomoc.

Sterilná gáza sa po ošetrení dezinfekčným prostriedkom priloží priamo na ranu. Vždy si kupujte sterilnú gázu zabalenú jednotlivo, čo môže zabrániť infekcii a komplikáciám počas hojenia. Zároveň o to výrazne skráti celkový čas rekonvalescencie. V lekárničke majte aspoň päť kusov sterilnej gázy vo veľkosti primeranej plemenu, napríklad dva väčšie a tri menšie.

Škrtidlo pomôže zastaviť arteriálne krvácanie a môže zachrániť život psa. Končatinu vždy zaškrťte nad ranou smerom k srdcu.

Elastický fixačný obväz je vhodný na fixáciu pri ortopedických problémoch alebo pri rôznych bolestiach svalov a kĺbov. Využijete ho ale aj po uštipnutí hmyzom alebo drobných chirurgických zákrokoch, kedy chránime ranu pred sekundárnou infekciou. Veľkosť si vyberte podľa veľkosti svojho plemena.

Fixačná náplasť v rolke je veľmi všestranná. Môže sa použiť na pripevnenie sterilnej gázy, obväzov, v podstate akéhokoľvek druhu obväzu.

Elastické obväzy s vankúšikmi sú vhodné na drobné odreniny, uštipnutie hmyzom, ale zvyčajne je potrebné miesto rany ostrihať alebo oholiť.

Alkoholové tampóny sa tiež dodávajú v sterilnom balení a sú už namočené v základnom alkoholovom dezinfekčnom prostriedku. Rýchle a praktické riešenie drobných poranení.

Kliešte na vášho psíka číhajú počas každej prechádzky

Pomôcky na odstránenie kliešťov

Pinzeta na kliešte je nevyhnutnou súčasťou každej lekárničky. Po použití ju nezabudnite vydezinfikovať. Niektorí chovatelia si zvykli používať háčik na kliešte, určite ho môžete vyskúšať aj vy.

Zmrazovací sprej na kliešte pomocou kryotechnológie zmrazí telesné tekutiny kliešťa a ten po vytiahnutí nevypľuje sliny späť do rany.

Ak potrebujete vedieť, ako správne vytiahnuť kliešťa, postup nájdete v tomto článku.

 

Dezinfekcia rany

Dezinfekcia rany je určite absolútne nevyhnutná, ale na výber je pomerne široká škála produktov. Každý chovateľ môže mať trochu iné preferencie, preto ponúkame viac možností. 

 

Účinky sú porovnateľné. Dezinfekčný prostriedok možno použiť podobne pri ošetrení ľudí, ale odporúča sa najprv poradiť s veterinárnym lekárom.

Univerzálny peroxid vodíka je skvelý na povrchové rany, ale zvyčajne štípe.

Iodisolje tiež veľmi obľúbený, jeho veľkou výhodou je viacero možností aplikácie - perom alebo sprejom.

Betadineje dezinfekčný prostriedok, ktorý by nemal toľko štípať. Výhodou masťovej verzie je, že na rane drží vo vyššej vrstve.

Doplňujúce pomôcky

Absorpčná podložka - môže to byť prebaľovacia podložka, ktorú poznajú rodičia s malými deťmi. Dôležité je poskytnúť prvú pomoc na čistom povrchu, ak je to možné.

Izotermická fólia zabráni prechladnutiu počas ošetrovania rany alebo po zranení. Ak to zdravotný stav zvieraťa dovoľuje, môžete ho zabaliť aj do jeho obľúbenej deky, ktorá mu tiež poskytne mimoriadne dôležitú emocionálnu podporu a upokojenie. Ak to zdravotný stav dovoľuje, vášmu psovi vždy pomôže, keď ho budete držať a utešovať.

Ochranné gumené čižmy by nemali chýbať v žiadnej psej lekárničke, pretože poranenia labiek sú jedným z najčastejších poranení psov. Často stačí len trieska na chodníku. Ošetrené chodidlo je potom potrebné chrániť pred možnou infekciou gumovou topánkou. Do lekárničky si zaobstarajte aspoň dve gumené čižmy vo veľkosti vhodnej pre vaše plemeno. Ak bývate v meste, môžete si ich zaobstarať aj na zimu, aby vám častý posyp soľou nepodráždil pokožku na labkách. Budú užitočné aj v lete, keď horúci asfalt môže spáliť pokožku na labkách.

Rukavice sú určené pre chovateľa a oplatí sa ich používať jednak pri poranení psa, aby ľudské ruky neznečistili ranu, ale aj pri akútnych prípadoch hnačky alebo zvracania, aby pes nenakazil majiteľa.

Núdzová píšťalka je síce maličkosť, ale môže vám veľmi pomôcť. Nemôžete sa od psa vzdialiť, mohol by sa pokúsiť bežať za vami a mohol by si ešte viac ublížiť. Núdzová píšťalka vám pomôže privolať okoloidúcich. Je to užitočné najmä v otvorenej krajine. Vždy majte pri sebe aj mobilný telefón, aby ste si mohli zavolať pomoc.

 

Mobil a núdzová píšťalka: základ pri vážnom úraze

V lekárničke vždy majte nožnice s okrúhlymi hrotmi, aby ste nemuseli ručne strhávať alebo inak trhať obväzy alebo náplasti. Okrúhly hrot nie je vôbec zbytočný, pretože pes niekedy neleží v pokoji a mohli by ste ho dokonca sekundárne poraniť ostrým hrotom nožníc.

Injekčná striekačka je užitočná na podanie lieku do tlamy psa, keď to nie je možné inak.

Zvýšená teplota alebo horúčka je vždy znakom toho, že v tele nie je niečo v poriadku. Teplota psa sa meria v konečníku. Vždy je lepšie merať teplotu v dvoch osobách. Teplomersa zavádza do konečníka asi 1 až 2 cm hlboko, ideálne je namazať ho vazelínou alebo olejom, aby to bolo pre psa čo najmenej nepríjemné.

Základné lieky pre psíka

Lieky proti hnačke a rehydratačný roztok je určite dobré mať v zálohe, ale skôr ako ich dáte do lekárničky, poraďte sa s veterinárom o dávkovaní. Líši sa nielen podľa plemena, ale aj podľa hmotnosti, veku a ďalších parametrov.

Antihistaminikum alebo liek proti alergii je obzvlášť užitočné mať v lekárničke v prípade uštipnutia hmyzom. Ak chcete podávať aj kvapky, platí to isté, čo v predchádzajúcom bode - dávkovanie musí vždy určiť veterinárny lekár. Zavolajte mu a preventívne skonzultujte vhodné dávkovanie.

Očné kvapky alebo fyziologický roztok oceníte pri prvých príznakoch akejkoľvek očnej infekcie, ktorá je tiež veľmi častým zdravotným problémom u niektorých plemien. Ak však kvapkanie týchto bežne dostupných prostriedkov neprinesie zlepšenie, vždy navštívte ošetrujúceho veterinárneho lekára.

Dôležitá rada na záver:

Do lekárničky si zapíšte aj telefónne číslo na ošetrujúceho veterinára, a ak niekam cestujete, vyhľadajte si na internete číslo najbližšej veterinárnej ambulancie pre prípad núdze. Ušetríte tak dôležitý čas pri poskytovaní prvej pomoci.

Ďalšie články k téme Pripravte si lekárničku pre svojho psa

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie