Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

12. 5. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Počas horúcich letných dní môže teplota na povrchu ulíc a chodníkov vystúpiť až na 70 °C. Ako zabezpečiť ochranu vášho psa a ako postupovať v prípade, že dojde k popáleniu?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

Na rozpálených letných uliciach môže teplota chodníkov a ciest dosiahnuť až 70 °C. Ako môžete ochrániť svojho psíka a čo robiť pri prípadnom popálení?

V uliciach miest, kde nenájdete ani kúsok zelene a kde svieti slnko celý deň, môže počas tropických dní vystúpiť teplota povrchu nad 70 °C. Brušká psích labiek sa môžu pri kontakte s povrchom popáliť a ich následná liečba bude pomalá a náročná.

Ako však zistíte, či vášmu psíkovi hrozia popáleniny? Jednoducho. Ak sa povrch chodníka zdá horúci vám, rovnako to bude cítiť aj váš psík. Položte ruku na chodník na minimálne 10 sekúnd a sami zistíte, či vášmu psíkovi hrozí pri prechádzke popálenie. 

Čo robiť, ak má váš pes popálené labky?

Nie vždy ide všetko podľa plánu, takže váš pes si, žiaľ, aj pri maximálnej snahe môže spáliť labky. Všimli ste si, že si váš pes po prechádzke počas horúcich dní olizuje labky, kríva alebo netypicky našľapuje?

Medzi prínaky popálených labiek patria: 

  • Krívanie alebo vyhýbanie sa chôdzi.
  • Lízanie alebo žuvanie si nôh.
  • Vankúšiky labiek majú tmavšiu farbu ako zvyčajne.
  • Na vankúšikoch labiek zbadáte viditeľné poškodenie.
  • Pľuzgiere alebo začervenanie.

 

Skontrolujte stav labiek, ak si ich váš psík začne podozrivo oblizovať

Ošetrenie popálenín na labkách

Čo najskôr zoberte psíka z rozpáleného povrchu a labky schlaďte, napríklad studenou vodou. 

Ak vidíte na labkách znečistenie, čo najskôr labky umyte a odstráňte prípadný asfalt. Najlepšie sa to dá urobiť pomocou bravčovej masti alebo bežného masla. Tuk naruší štruktúru asfaltu a jemne ho oddelí od poranenej, spálením "otvorenej" kože.

Nešetrite, naneste poriadne hrubú vrstvu, nechajte ju chvíľu pôsobiť a potom veľmi jemnými krúživými pohybmi zotrite asfalt obalený tukom čistým kusom látky alebo pevným papierovým obrúskom. Ak si môžete vybrať, zvoľte textil. Pri ňom máte istotu, že sa neroztrhne a nezostane psíkovi v rane. 

Spálené labky treba naďalej natierať, napr. už spomínanou masťou, ktorá má vďaka svojmu prírodnému pôvodu vynikajúce vlastnosti.

V lekárni sa dajú kúpiť aj rôzne regeneračné balzamy, ktorých zloženie je prispôsobené pokožke na psích labkách.

Ak sa dá, zabráňte psíkovi lízať si labku. Ranu pravidelne kontrolujte a ak by ste spozorovali zhoršenie alebo príznaky infekcie, je potrebné navštíviť veterinára.

Prevencia je vždy lepším riešením

Okolnosti nezmeníte. Kvôli psím labkám sa, žiaľ, nemôžete na leto presťahovať do tienistých lesov a na zelené lúky. Ak žijete v meste, musíte sa prispôsobiť.

1. Choďte von ráno a večer, keď ešte nie sú ulice rozpálené. Možno si to bude vyžadovať miernu úpravu vášho režimu, ale ak chcete svojmu domácemu miláčikovi dopriať pravidelnú dávku pohybu bez rizika bolestivého spálenia labiek, investujte do toho svoj čas. Najpríjemnejšie budú rána.

2. Ak je to možné, voľte prechádzky po tráve. Tá je v lete oveľa chladnejšia ako bývajú chodníky či cesty.

3. Chráňte labky kozmetikou špeciálne navrhnutou na prevenciu poranení psích labiek. Na trhu sú rôzne masti a krémy. Zo skúseností však odporúčame pred odchodom von namazať labky až v chodbe, pretože psa zvyčajne nič neprinúti ležať, kým sa masť vstrebe, čo má za následok mastné stopy po celom byte. Pokračujte v natieraní labiek nepretržite počas celého roka. V zimných mesiacoch sú zase psie labky vystavené soli a ich následné časté umývanie vysušuje pokožku.

Pokiaľ sú totiž psíkovi labky suché, sú oveľa náchylnejšie na poranenia. V horúcom lete je preto aj väčšie riziko vzniku popálenín. 

Ak sa dá, prechádzajte sa po tráve a nie po chodníku

4. Chráňte  labky ponožkami alebo topánkami špeciálne určenými pre psov. Väčšinou sú dostupné ponožky. Môžete kúpiť aj topánky z pružnej gumy, ale nájdete aj dômyselnejšie textilné topánky, ktoré sa materiálom viac podobajú "ľudským" outdoorovým topánkam.

V jednoduchších gumených ponožkách nenechávajte psie labky príliš dlho, pretože psy majú na labkách potné žľazy a sú jedným z mála miest, ktorými sa  môže zviera ochladzovať.

 

Na druhej strane, outdoorové topánky sú dosť teplé, a hoci sajú pot, prehrievajú labku. Vždy ich používajte len na chôdzu po ulici a v parku ich psíkovi vyzujte. Spravidla sa dajú prať aj v práčke.

Vystužené outdoorové topánky, sú skvelé, ak má váš pes poranenú nohu. Topánky absorbujú nárazy a zabezpečujú, aby sa do hojacej sa rany,  nedostali nečistoty a infekcia.

5. Osviežujúce schladenie v rybníku je v horúcom lete vítanou aktivitou pre psov aj ich majiteľov. 

Ďalšie články k téme Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie