Cukrovka u psov a mačiek

9. 11. 2022 · 5 minút na prečítanie

Zvierací cukrovkári si vyžadujú zvláštny režim. Viete, ako im pomôcť? Diabetes mellitus, čo je odborný názov pre cukrovku, neobchádza ani štvornohých miláčikov. 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Cukrovka u psov a mačiek

Možno vás to prekvapí, no diabetes mellitus, čo je odborný názov pre cukrovku, neobchádza ani štvornohých miláčikov. Zvierací cukrovkári si vyžadujú zvláštny režim. Viete, ako im pomôcť?

Odhaliť, že vaše zviera niečo trápi, nemusí byť vždy jednoduché. Dokonca ani po stanovení diagnózy však nemáte vyhraté – liečba cukrovky si vyžaduje veľkú dávku angažovanosti a trpezlivosti majiteľa, nakoľko štvornohý pacient málokedy spolupracuje dobrovoľne. Liečba je však veľmi dôležitá, pretože bez nej môžu vášho psa či mačku potrápiť ďalšie zdravotné komplikácie.

Čo je to cukrovka?

Diabetes mellitus sa u zvierat vyskytuje pomerne často. Spôsobuje ho nesprávne fungovanie inzulínu. Zaujímavosťou je, že ochorenie postihuje častejšie sučky ako psy, a to najmä okolo deviateho roku života. V prípade mačiek sa cukrovka viac objavuje u kocúrov starších ako desať rokov.

 

liečba cukrovky u zvierat
Rizikovým faktorom je aj nesprávna strava

Pri cukrovke sa telo dostáva do hyperglykémie, a to hlavne po jedle. Keď organizmus naopak nemá dostatočný príjem živín, nastáva hypoglykemický stav, kedy je hladina cukru v krvi nízka. Fyziologická hladina cukru v krvi sa u psov pohybuje v rozmedzí 3,5 - 6 mmol / l. U mačiek to môže byť o niečo viac (do 8 mmol / l).

Vedeli ste, že niektoré plemená sú cukrovkou ohrozené viac než iné? Ide predovšetkým o jorkšírskeho a tibetského teriéra či samojeda. U mačiek sa zase spája s obezitou. Toto ochorenie netreba u zvierat podceňovať, pretože vedie k ďalším chorobám alebo poruchám zdravia. Najčastejšie ide problémy s pankreasom, močovým mechúrom, očami alebo kožou.

K vzniku cukrovky môže nepochybne prispievať genetika, no často ide ruka v ruke s nevhodným životným štýlom, ktorý sa spája s nesprávnou stravou, nedostatkom pohybu a nadváhou u zvierat. Takisto dlhodobé užívanie niektorých liekov a steroidov môže u mačiek a psov viesť k rozvoju diabetu.

Príznaky

Hlavným príznakom diabetu u zvierat je, podobne ako u ľudí, zvýšený príjem vody a s tým súvisiace častejšie močenie, píše spokojnypes.sk. U psov sú často prítomné ďalšie príznaky:

Ako rozpoznať diabetes u zvierat

 

  • Strata hmotnosti
  • Dehydratácia
  • Kolaps
  • Kŕčové stavy
  • Apatia
  • Zvracanie
  • Infekcia močového traktu

Mačky, trpiace cukrovkou, mávajú zvýšenú chuť do jedla, napriek tomu však neustále strácajú svalovú hmotu a chudnú aj na váhe. Rýchlo slabnú, takže majú menšiu chuť vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Naopak, u chorého zvieraťa nie je nezvyčajné, že si musí po pár krokoch sadnúť a oddýchnuť.

Mačky, trpiace cukrovkou, mávajú zvýšenú chuť do jedla, napriek tomu však neustále strácajú svalovú hmotu a chudnú aj na váhe. Rýchlo slabnú, takže majú menšiu chuť vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Naopak, u chorého zvieraťa nie je nezvyčajné, že si musí po pár krokoch sadnúť a oddýchnuť.

Srsť mačacieho cukrovkára býva matná a suchá v dôsledku zanedbanej hygieny. Mačka nemá záujem o okolie ani spoločné hry a celkovo býva veľmi letargická a spomalená. V prípade, že máte podozrenie na cukrovku u vášho psa alebo mačky, prípadne vaše zviera patrí do rizikovej skupiny, nechajte ho dôkladne vyšetriť u zverolekára. Diagnózu lekár stanoví z rozboru krvi a moču a nastaví správnu liečbu.

Liečba cukrovky u mačiek a psov

Hoci sa toto ochorenie vyliečiť nedá, môžete minimalizovať jeho príznaky. Jediným známym „liekom“ je inzulín, ktorý sa v prípade potreby zvieraťu podáva injekčne, a to jedenkrát alebo dvakrát denne. Frekvencia podávania závisí od možností majiteľa a tiež odpovede zvieracieho organizmu na stanovenú liečbu.

Tá sa začína na čo najmenšej dávke inzulínu. Zo začiatku je nutné pravidelne monitorovať hladinu cukru v krvi u veterinára v rozmedzí 3 - 7 dní. Neskôr zvládnete sledovať glykémiu aj u vás doma, a to napríklad z moču zvieraťa. Inzulínové dávky vo forme ampuliek vám predpíše lekár, pre jednoduchšiu aplikáciu si môžete zaobstarať inzulínové pero.

Dôležité je osvojiť si zásady podávania inzulínu:

 

  • Inzulín uchovávajte v chladničke
  • Pred použitím ho jemne premiešajte 
  • Inzulín aplikujte bezprostredne po jedle pod kožu zvieraťa
  • Zviera kŕmte 2x denne diabetickou diétou a nedávajte mu maškrty
  • Pokiaľ váš pes alebo mačka zvracia, prípadne odmieta krmivo, inzulín neaplikujte a poraďte sa so zverolekárom
  • Užívanie inzulínu sa viaže na dodržiavanie prísneho kŕmneho režimu

Kŕmny režim pri cukrovke

Zrejme vás neprekvapí, že pri liečbe diabetu je strava mimoriadne dôležitá. Základom diéty sú vyvážené živiny a ich pravidelné dávkovanie. Krmivo pre psov a mačky by malo obsahovať kvalitnú vlákninu, čím sa zníži riziko hyperglykémie, ktorá sa zvykne objavovať  bezprostredne po jedle. Nezabúdajte ani na dostatok spánku a pohybu, ako aj pravidelné návštevy zverolekára.

Správne aplikovanie inzulínu je základ

Kŕmny režim pri cukrovke

Zrejme vás neprekvapí, že pri liečbe diabetu je strava mimoriadne dôležitá. Základom diéty sú vyvážené živiny a ich pravidelné dávkovanie. Krmivo pre psov a mačky by malo obsahovať kvalitnú vlákninu, čím sa zníži riziko hyperglykémie, ktorá sa zvykne objavovať  bezprostredne po jedle. Nezabúdajte ani na dostatok spánku a pohybu, ako aj pravidelné návštevy zverolekára.

U mačiek nie je vhodné podávanie výrobkov, ktoré obsahujú hoci len minimálne množstvo cukrov - sacharidov alebo ich derivátov. Najlepšie je kŕmiť ich kvalitným „mokrým“ jedlom s vysokým obsahom mäsa. V prípade psov sa odporúča prejsť na špeciálne veterinárne krmivo pre psov, ktoré reguluje zdroje glukózy. Môžete si vybrať medzi suchým variantom vo forme granúl alebo používať konzervy.

Denná dávka krmiva by mala byť rozdelená do rovnakých dávok, medzi ktorými je niekoľkohodinový časový odstup. Presný kŕmny režim na mieru vášmu pacientovi zostaví zverolekár. Zviera by nemalo mimo kŕmenia dostávať nič objemnejšie, preto nenechávajte v jeho dosahu žiadne lákadlá, ktoré by ho mohli viesť k porušeniu stanovenej diéty.

Dôležitá je tu najmä pravidelnosť – jedlo, pohyb i spánok by sa mali každý deň odohrávať v približne rovnakom čase. Má to veľký význam, pretože každá pravidelnosť alebo jej nedostatok sa odráža na produkcii hormónov, a tým aj na hladine cukru v tele. Obrňte sa trpezlivosťou a rátajte s tým, že váš štvornohý miláčik bude na osvojenie nového režimu potrebovať trochu viac času.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Cukrovka u psov a mačiek

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie