Nevhodné môžu byť aj veterinárne liečivá, ktoré sú určené pre iné domáce zviera.
Jediná tabletka paracetamolu môže mačke spôsobiť zlyhanie pečene až smrť. Podľa informácií zo zoznam.sk sa nemôžete spoliehať na dávkovanie podľa ľudskej váhy, uvádzané na obale bežných liekov. Štvorkilové zviera nebude na dávku, odporúčanú pre novorodenca, reagovať rovnako.
Lieky proti bolesti môžete vášmu psovi alebo mačke podať až po konzultácii s lekárom, ktorý vám buď predpíše špeciálne veterinárne liečivá alebo poradí, aký druh bežne dostupného lieku použiť. Zároveň vypočíta presnú dávku podľa váhy zvieraťa a iných faktorov tak, aby vyhovovala špecifickým potrebám vášho miláčika. Pozor, dávkovanie lieku pre jedného psíka, nemusí byť vôbec vhodné pre iného psíka.
Kedy k lekárovi?
Vo vážnych prípadoch, keď sa zviera dostane do potýčky s iným psom alebo mačkou, vráti sa vám domov s natrhnutým uchom alebo sa zraní tak, že nie je schopné chodiť, je prirodzené, že ihneď pobežíte k zverolekárovi.
Medzi urgentné stavy rovnako patrí nafúknuté brucho, ktoré by ste mali okamžite riešiť. Pred vyšetrením nedávajte zvieraťu jesť ani piť a v žiadnom prípade mu netíšte bolesť liekmi, čo by mu mohlo ešte viac priťažiť a znemožnilo by to vykonať rýchly operačný zákrok.
Po spozorovaní zmien v správaní vášho psíka alebo mačky, priveďte ho do ordinácie pre istotu tiež. Dôležité je vedieť presne popísať všetky jeho ťažkosti. Zviera môže po príchode k lekárovi odrazu začať krútiť chvostom a tváriť sa, že ho vlastne nič nebolí. Netreba mu to vyčítať, k jeho genetickej výbave patrí nedať najavo zranenie, aby sa ochránilo pred nepriateľom. Pokiaľ ho veterinár dobre pozná, s vašou pomocou rýchlo stanoví diagnózu.