Zdravý mikrobióm zlepšuje život vášho psa alebo mačky

6. 7. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Podpora mikrobiómu zvierat prostredníctvom kvalitnej stravy a doplnkov môže prispieť k ich črevnej pohode a zlepšiť aj vaše spoločné súžitie.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Zdravý mikrobióm zlepšuje život vášho psa alebo mačky

Budovanie mikrobiómu u zvierat môžete podporiť výberom kvalitnej stravy a doplnkov, ktoré navodia pohodu nielen v ich črevách, ale aj vo vašom spolunažívaní.

Vedeli ste, že pevné zdravie u mačiek a psov často závisí okrem iného od stavu ich črevných baktérií? Rovnako ako u ľudí, aj u zvierat dochádza k narušeniu trávenia kvôli užívaniu liekov alebo náhlym zmenám prostredia a stravy. Aby ste si spoločné leto užili bez nepríjemných hnačiek, naplňte misku vašich verných priateľov kvalitnými probiotickými produktami.

Mikrobióm u zvierat

Svojím zložením veľmi pripomína baktérie, sídliace v črevách ľudí. Pokiaľ funguje tak, ako má, zviera dokáže zužitkovať všetko potrebné z prijímanej stravy a nestrávené či škodlivé látky bez problémov vylúči. Zdravý mikrobióm tvorí účinnú bariéru proti parazitom, vírusom, baktériám a škodlivým látkam. Okrem toho, až 80 % všetkých imunitných buniek sa nachádza v čreve.

Medzi znaky, že s mikrobiómom vášho zvieraťa nemusí byť všetko v poriadku, patria podľa laboklin.info tieto príznaky:

  • poruchy trávenia
  • recidivujúce parazitózy
  • neznášanlivosť krmiva a alergie
  • prekonanie antibiotickej liečby
  • gastrointestinálne ťažkosti, ako sú napríklad chronické hnačky.

 

Probiotiká podporujú trávenie zvierat

Práve hnačka u psov alebo mačiek najčastejšie odhalí, že s nimi nie je čosi v poriadku. Telo zvieraťa sa snaží zbaviť sa cudzích a škodlivých látok vyprázdnením čriev. Takéto výkaly sú veľmi mäkké až tekuté a môžu obsahovať nestrávené zvyšky potravy. Hnačka však sama o sebe nie je choroba – iba signalizuje existujúci problém, ktorým predovšetkým v letných mesiacoch býva naručenie črevnej rovnováhy.

Najbežnejšie príčiny tráviacich problémov

  • Zmena krmiva. Náhle zmeny potravy vedú k hnačke alebo zvracaniu až u 49 % mačiek, hovorí stránka omni-biotic.com. O nič lepšie na tom nie sú ani psy, preto by ste mali nové krmivo zavádzať pomaly a pod dohľadom veterinára. Potrava totiž „kŕmi“ aj črevné baktérie a každá zmena – hoci aj prospešná – môže viesť k tráviacim problémom.
  • Nekvalitná strava s vysokým obsahom škrobu alebo plnotučná diéta.
  • Pesticídy a herbicídy, bežne sa nachádzajúce v životnom prostredí, kde sa zviera pohybuje, sú nebezpečné pre väčšie i menšie druhy zvierat.
    Zmena prostredia alebo nebodaj majiteľa predstavuje pre štvornohých spoločníkov obrovský stres. Možno vás už niekedy potrápila cestovateľská hnačka. Aj preto by ste mali byť v aktuálnej dovolenkovej sezóne obozretní a mikrobióm podporiť podávaním vhodných výživových doplnkov či špeciálnej stravy pre citlivý žalúdok.
  • Ukončenie dojčenia u mačiatok alebo šteniat neraz vedie k hnačke, pretože priamo súvisí s oddelením zvierat od matky a zažívaním veľkého stresu z nového domova, majiteľov či prechodu na normálnu stravu.
  • Antibiotiká sú nevyhnutné, ak si zviera nevie samé poradiť so škodlivými baktériami vo svojom tele. Každá antibiotická liečba však ničí aj tie užitočné baktérie, výsledkom čoho je oslabenie črevných baktérií, ich nižšia odolnosť voči choroboplodným zárodkom a vyššie riziko vzniku hnačky.
  • Prípravky na odčervovanie. Dnes našťastie už existujú prípravky na prírodnej báze, ktoré črevný mikrobióm zbytočne nenarúšajú.
Zmena stravy môže mikrobióm zvieraťa narušiť

Podpora mikrobiómu u psov a mačiek

Okrem spomínaných tráviacich problémov sa váš pes či mačka s narušeným črevným mikrobiómom môže stretávať s ďalšími problémami, ako je napríklad zlé hojenie rán alebo prítomnosť parazitov. Navyše, keď zviera nie je vo svojej koži, pocíti to každý majiteľ. 

 

V takom prípade sa rozhodne oplatí vyskúšať probiotiká, ktoré boli vyvinuté priamo psov a mačky. Ide o špeciálne bakteriálne kmene, nazývané aj stabilizátory črevného prostredia, ktoré podporujú zvieracie črevo dvomi spôsobmi. V prvom rade zlepšujú konzistenciu stolice tým, že v nej znižujú obsah vody, a takisto dokážu regulovať hladinu pH v čreve tak, aby sa obnovila prirodzená ochranná funkcia mikrobiómu.

  • Probiotiká posilňujú celkový imunitný systém.
  • Udržiavajú slizničnú bariéru a podporujú regeneráciu buniek, preto sa odporúčajú užívať aj preventívne, aby ste predišli hnačkám zo stresu, s ktorými sa spája cestovanie, zmena prostredia, psie výstavy či odlúčenie od matky v prípade šteniatka.
  • Pozitívne účinky probiotík boli preukázané pri enteropatii, očkovaní, psinke alebo zápche.
  • Probiotiká pre psy pomáhajú pri prevencii a liečbe rôznych typov alergií na krmivo, na kuracie mäso, na prach, roztoče i vnútorné parazity ako škrkavky, pásomnice a podobne.

Tipy na užívanie

Ak podávate probiotiká šteniatkam, môžete tak predísť tzv. imunitnému oknu a viacerým zdravotným komplikáciám. Pre dospelých psov sa odporúča ich pravidelné užívanie, s dôrazom na vyššie zmienené záťažové situácie. Staršie psy by mali probiotiká užívať s rovnakým dôrazom, ako napríklad šteňatá. Ich organizmus potrebuje silnejšiu ochranu proti chorobám, rôznym zápalom a tráviacim ťažkostiam.

Užívanie je veľmi jednoduché – probiotiká podávajte spolu s jedlom alebo v podobe výživových doplnkov. Pokiaľ sa rozhodnete obohatiť im stravu mliečnymi výrobkami, ako je kefír alebo živý jogurt, poraďte sa najprv s veterinárom. Niektoré psy a mačky mliečne výrobky neznášajú a výsledok by mohol byť opačný. Pri výbere probiotík sa zamerajte na čo najvyššiu účinnosť, aby ste sa mohli spoľahnúť, že sú vaša mačka alebo pes chránení kvalitným výrobkom.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Zdravý mikrobióm zlepšuje život vášho psa alebo mačky

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie