Chystáte sa s vaším psíkom na hory? Vieme, čo všetko budete potrebovať
Aby ste si novoročnú lyžovačku s vaším štvornohým spoločníkom užili naplno, okrem výberu „pet-friendly“ ubytovania nezabudnite na teplé zvieracie oblečenie, dostatok maškŕt ani poistku.
Aby ste si novoročnú lyžovačku s vaším štvornohým spoločníkom užili naplno, okrem výberu „pet-friendly“ ubytovania nezabudnite na teplé zvieracie oblečenie, dostatok maškŕt ani poistku.
Väčšina majiteľov si nevie zimnú dovolenku so psom predstaviť. Pri predstave, ako popri celodennom lyžovaní a večernom relaxe v saune ešte riešia starostlivosť o zviera, ktoré strávilo celý deň zatvorené na izbe, sa radšej rozhodnú tento scenár neriskovať. Čo keď vám však povieme, že stačia malé kompromisy a pobyt na horách si môžete užívať obaja?
Nepodceňujte predprípravu
Nie každé ubytovanie je pripravené privítať psích návštevníkov. Než si urobíte rezerváciu, dobre si naštudujte podmienky, ktoré sa týkajú pobytu zvierat v hoteli alebo penzióne. Niekde zariadenia požadujú špeciálne poplatky, inde vás bude na izbe čakať miska s vodou a maškrta ako bonus. Pri výbere lokality zvážte, či sa nachádza na dobre dostupnom mieste, aby sa váš chlpáč nemusel brodiť v závejoch snehu.
Ste zvyknutí tráviť na svahu celý deň? Ak máte so sebou psíka, bude lepšie, keď svoj program trochu upravíte. Užite si intenzívne doobedie na lyžiach a potom ho zoberte na dlhú prechádzku zimnou krajinou. Poriadne vybehaný pes vás s radosťou pustí na hodinku i dve do wellness či na večeru s priateľmi, zatiaľ čo on bude zaslúžene oddychovať na gauči.
Športujte spoločne
Lyžovanie so psom nie je kvôli bezpečnosti všetkých na svahu dobrý nápad, no v niektorých lyžiarskych strediskách nie je problém naložiť psíka do lanovky a vyviesť sa s ním hore na kopec. Pokiaľ jazdíte na bežkách alebo sa venujete skialpu, môžete na okruh vyraziť s ním a nerušiť pritom prevádzku na zjazdovkách. Než sa do toho pustíte, overte si aktuálnu situáciu vo vašom rezorte.
Počuli ste už o skijöringu, ideálnom zimnom športe pre psov a ich majiteľov? Skijöring pochádza z Nórska a spája v sebe prechádzku zimnou krajinou a bežecké lyžovanie. Pes, vybavený špeciálnym vodítkom, ťahá lyžiara za sebou, čo si vyžaduje dobrú koordináciu a komunikáciu.
Pes, ktorý je vhodný pre tento druh športu, by mal patriť medzi stredné až väčšie plemená, byť v dobrej fyzickej kondícii, ovládať základné povely a tešiť sa zo zimy.
V rámci športovej výbavy budete potrebovať lyže, opasok pre vás a špeciálnu vôdzku s amortizérom, ktorý tlmí nárazy. Prirodzene, športujte len tam, kde je to povolené a dodržiavajte čistotu na svahu zbieraním psích exkrementov do špeciálnych vreciek – rovnako, ako doma.
Čo zbaliť do kufra?
Medzi základné potreby, ktoré by ste nemali zabudnúť doma, patrí obojok, vôdzka alebo postroj, náhubok a platné doklady, vrátane potvrdenia o očkovaní. Pokiaľ váš psík nie je začipovaný, na obojok mu umiestnite známku, vďaka ktorej ho pri úteku ľahšie nájdete.
Aby sa váš verný spoločník cítil na novom mieste príjemne, zbaľte mu jeho obľúbený pelech. V prípade, že psík trpí nervozitou z cestovania, vybavte sa špeciálnymi výživovými doplnkami na upokojenie. Psíka neutlmujú, preto sa môžu užívať dlhodobo. Dobrým tipom je tiež sprej s obsahom psích feromónov, ktorý stačí nastriekať do auta alebo psej prepravky 15 minút pred odchodom.
Niektorým psíkom sa pri aktivitách v snehu hromadia na labkách medzi prstami zmrznuté snehové guličky. Zabrániť tomu môžete nosením špeciálnych papučiek, ktoré zviera chránia pred poranením. Pri lyžovaní je dobré mať takúto sadu papučiek vždy po ruke.
Hoci si pohybujúci sa pes prirodzene udržiava telesnú teplotu a nie je mu zima, počas prestávok alebo zmien počasia na horách sa môže ľahko podchladiť. Predovšetkým malým a krátkosrstým psíkom vždy pribaľte kvalitné funkčné oblečenie i nákrčník, ktorý zabráni prípadnému omrznutiu špičiek uší. Oblečenie sa môže hodiť aj väčším psom – viac si o tejto téme prečítajte v nasledujúcom článku.
Na toto nezabudnite
- Pokiaľ ste si spoločné dobrodružstvo naplánovali na ráno, psa predtým nekŕmte. Najmä u väčších psov totiž hrozí torzia, teda obrátenie žalúdka, ku ktorému dochádza pri skákaní alebo behaní. Kŕmenie preto vždy prispôsobte športovým aktivitám.
- Nespoliehajte sa na zvyšky z hotelovej kuchyne a vášmu miláčikovi pribaľte zásoby krmiva, ktoré doma bežne používajte.
- To isté sa týka maškŕt, ktoré vám pomôžu pri motivácii zvieraťa na svahu, no nemali by byť zdrojom žalúdočných problémov, ako sa to stáva, keď nemáte psí jedálniček dostatočne pod kontrolou. Myslite aj na pitný režim a vodu majte vždy so sebou.
- Psíka pred výstupom na svah radšej vyvenčite, bude tak pokojnejší a vy nebudete musieť riešiť dilemu, čo s nečakaným prekvapením.
- Držte sa na miestach, kde nebudete nikomu zavadzať ani ohrozovať prevádzku strediska, prípadne seba. Používajte dlhú vôdzku (stopovačku), aby ste psovi dopriali dostatok priestoru na slobodný pohyb a zároveň dodržali pravidlá, ktoré požaduje väčšina lyžiarskych stredísk.
- Zvážte špeciálne poistenie, ktoré vám pomôže s účtom od veterinára v prípade úrazu alebo ochorenia vášho verného spoločníka. Na hory zoberte aj dobre vybavenú zvieraciu lekárničku - a my vám prajeme, aby ste ju nikdy nepotrebovali používať.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach