Vysoký tlak síce nebolí, ale je nebezpečný

20. 5. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Vysoký krvný tlak necítime, ale neliečený má veľmi negatívne účinky na naše zdravie. Aké hodnoty už naznačujú, že máte navštíviť lekára?

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Vysoký tlak síce nebolí, ale je nebezpečný

 

 

Hypertenzia, alebo slovensky vysoký krvný tlak, vám môže trápiť a ani o tom neviete. Na zdravý životný štýl nikdy nie je neskoro. Meranie krvného tlaku by malo patriť medzi prevenciu bežne vykonávanú v domácich podmienkach. Viete pri akých hodnotách už máte kontaktovať svojho lekára?

Srdce "kulturista" nie je zdravé

Ak je náš krvný tlak dlhodobo zvýšený, tento stav sa rokmi prejaví na našom srdci a cievach. Srdce, ktoré musí vyvíjať vyššiu silu na vypudenie krvi zhrubne a stráca pružnosť (ako svaly, keď kulturista posilňuje s ťažkými závažiami). Rast svalovej hmoty srdca však nie je nekonečný. Keď dosiahne maximum, viac už nedokáže prekonávať vysoký tlak v cievach, čo vedie k srdcovému zlyhaniu. S vysokým tlakom sa tiež výrazne zvyšuje riziko aterosklerózy – kôrnatenia tepien a tým aj riziko infarktu alebo mozgovej mŕtvice.

Kto ešte o vysokom tlaku nepočul?

120 na 80 sú ideálne hodnoty. Čo vlastne znamenajú? Vyššie číslo je takzvaný systolický tlak. To znamená, že takýto tlak je v našich cievach pri sťahu srdca a vypudení krvi do ciev. V čase medzi sťahmi srdca meriame diastolický tlak – to je to nižšie číslo. Hodnoty sa udávajú v mm Hg, čo je jednotka prevzatá z čias, keď sa meralo ortuťovými tlakomermi.

Ak sú hodnoty vyššie ako 140/90, hovoríme o miernej hypertenzii, pri vyšších hodnotách ide už o stredne ťažkú, až ťažkú hypertenziu.

Akákoľvek opakovane nameraná hypertenzia je dôvod na návštevu lekára. Ak sa totiž dlhodobo nelieči, môžu nastať viaceré komplikácie:

  • cievna mozgová príhoda,
  • srdcový infarkt,
  • ateroskleróza,
  • zlyhanie obličiek,
  • poruchy pamäti a demencia.

O vysokom krvnom tlaku nemusíte vedieť

Hypertenzia môže byť tzv. primárna, kedy nepoznáme jej príčiny alebo sekundárna, kedy poznáme príčinu a po jej odstránení sa upravia aj hodnoty krvného tlaku. Až 95% pacientov trpí prvou formou, kedy sa nevie, čo ju spôsobilo. Odhalenie ochorenia komplikuje, že ho málokedy cítime. Ak sú nejaké prejavy, väčšinou sa podľa nich nedá jednoznačne určiť, že ide o hypertenziu. Sú to najmä bolesti hlavy, únava, krvácanie z nosa, šumenie v ušiach a podobne.

Čo môžeme urobiť pre zdravé srdce?

Keďže väčšinou nepoznáme príčinu vysokého tlaku, nie je jednoduché znížiť ho na požadované hodnoty. Najčastejšie sa používa liečba antihypertenzívami. Avšak aj my sami môžeme nášmu telu výrazne pomôcť. Základom je odstránenie rizikových faktorov, ktoré stav iba zhoršujú:

  • fajčenie,
  • obezita,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • nadmerné solenie,
  • nadmerný príjem alkoholu.

Poznáte hodnoty vášho krvného tlaku? Ak nie, je vhodné aspoň raz za 6 mesiacov absolvovať meranie. Pokiaľ nemáte doma vlastný tlakomer, môžete navštíviť ktorúkoľvek z našich lekární, kde poskytujeme bezplatné meranie krvného tlaku spolu s odborným poradenstvom.

Ďalšie články k téme Vysoký tlak síce nebolí, ale je nebezpečný

O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora

Upozornenie