Pacient nevie, čo sa udialo včera, nevie si spomenúť, čo robil iba nedávno, naopak, dobre si pamätá vzdialenú minulosť. Postupne nevie rozpoznať sám seba v zrkadle, nevie sa obliecť ani najesť, upadá do vlastného sveta a je odkázaný na pomoc iných. Neliečená demencia ohrozuje život pacientov a vedie k postupnej spoločenskej izolácii.
Ako predchádzať ochoreniu
Významným faktorom je správna výživa, a to už v strednom veku. Potrebuje ju nielen naše telo, ale aj mozog a nervové tkanivá. Dôležitý je výber správnych potravín obsahujúcich veľa vitamínov najmä skupiny B, C, E.
Medzi ochranné faktory, ktoré znižujú pravdepodobnosť vzniku demencie, patrí aj vyššie vzdelanie a pravidelný tréning mozgu a pamäti. Využívať sa na to môžu rôzne logické, pamäťové hry, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Vhodné je prihlásiť sa na rôzne jazykové kurzy alebo na univerzitu tretieho veku. Dobrou tréningovou pomôckou je aj lúštenie krížoviek, hranie šachu či čítanie kníh.
Treba si vybrať aj akúkoľvek fyzickú aktivitu, ktorá namáha mozog, napríklad jednoduché žonglovanie, pri ktorom sa posilňuje hlava aj telo, alebo cvičenie vo vode. Dôležitý je aj dostatok sociálnej a duševnej aktivity, pretože sociálne väzby stimulujú aktivitu mozgových buniek.
Naopak, medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku demencie, patrí ženské pohlavie, výskyt tohto ochorenia v rodine, vyšší vek, prekonané úrazy hlavy spojené najmä so stratou vedomia, nízke vzdelanie, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, poruchy prekrvenia mozgu. Stareckú demenciu síce nedokážeme vyliečiť, ale správou liečbou dokážeme ovplyvniť jej priebeh.