10 tipov, ako prežiť začiatok roka v zdraví a pohode

17. 1. 2020 · 5 minút na prečítanie

Zvyknete si dávať novoročné predsavzatia? Viac než polovica z nás ich poruší ešte do konca mesiaca. Netrápte svoje telo zbytočne a urobte to tento rok úplne inak!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
10 tipov, ako prežiť začiatok roka v zdraví a pohode

Január je právom považovaný za jeden z najnáročnejších mesiacov v roku. Po týždňoch leňošenia a maškrtenia sa veľmi rázne vraciate do nekonečného kolobehu povinností. Výzvy na chudnutie a cvičenie útočia zo všetkých strán, fitness centrá praskajú vo švíkoch a vaše okolie po celé dni konzumuje výlučne uhorku s mrkvou. 

 

Takéto „povinné“ novoročné predsavzatia pôsobia veľmi stresujúco, čo môže ohroziť aj vaše zdravie. Ak túžite po zmene, inšpirujte sa našimi desiatimi tipmi – vyhnete sa tak sklamaniu či hnevu na seba samého.

1. NEMUSÍTE, MÔŽETE

Prestať fajčiť, menej jesť, viac športovať, schudnúť do plaviek – to všetko sa tradične spája s januárovým odhodlaním niečo so sebou urobiť. Presviedčajú vás o tom reklamy v televízii, známe tváre na internete aj vaši najbližší. Pokiaľ sa však momentálne necítite pripravení meniť svoj zaužívaný stereotyp, nenechajte sa do veľkých rozhodnutí dotlačiť z nesprávnych dôvodov. Bude vám chýbať motivácia a o to viac je vaše snaženie odsúdené na neúspech. Oveľa efektívnejšie bude, keď sa pre zmenu rozhodnete sami – a je jedno, či to bude v pondelok alebo stredu.

2. BOJOVÝ PLÁN

Chystáte sa zmeniť svoju životosprávu či nezdravé návyky? Gratulujeme! No ešte predtým, než vyhodíte celý obsah chladničky do koša a kúpite si najnovšie bežecké tenisky, zostavte si strategický plán. Na úvod je dobré poradiť sa – či už s obvodným lekárom, ktorý vás pošle na preventívnu prehliadku, aby ste si boli istí, že je vaše telo na zvýšený nápor pripravené alebo s odbornou literatúrou. Pred rodinným víkendom či služobnou cestou určite nezahajujte diétu a pokiaľ viete, že vás v práci čaká kopa stresu, neprepínajte sa zbytočne. Najťažšie sú vždy prvé dva až tri týždne – začnite preto v období, keď budete mať najlepšie podmienky na zžitie sa s novými návykmi.

3. POZOR NA GILOTÍNOVÝ EFEKT

Ak ste ešte včera večer tlačili párky s tromi rožkami, zapíjali to kolou a druhý deň žijete výlučne na šaláte s vodou, môžete svoj organizmus dostať do vážneho šoku. Ten sa označuje aj ako „gilotina efekt“, čo veľmi trefne znázorňuje extrémny sek, ktorý spravíte za svojím starým životom. 

Telo sa so zmenou vyrovnáva veľmi ťažko a vás môže prepadnúť silná bolesť hlavy, problémy s trávením, ba dokonca pocity podobné chrípke. Oveľa lepšie je ísť na to postupne a pomaličky zlepšovať svoje návyky. Skúste napríklad pridať ku každému jedlu misku zeleniny, vymeňte sladený nápoj za čaj či čistú vodu a sladkosti si doprajte iba vez víkend. Cvičiť asi tiež nezačnete rovno zabehnutím maratónu, pravda?

4. PRACOVNÝ BALANS

Ak obetujete svojej práci každú voľnú minútu na úkor rodiny alebo vlastných koníčkov a víkend väčšinou prespíte od vyčerpania, každý dobrý šéf by vás mal zavolať na koberček. Takéto tempo totiž nie je dlhodobo udržateľné a skôr či neskôr si koledujete o vyhorenie. Pamätajte si – najlepší pracovník je ten oddýchnutý. Doprajte si dovolenku bez emailov alebo aktívny víkend plný zážitkov a pohybu. Budete prekvapení, ako vám aj tie najťažšie pracovné výzvy pôjdu šikovne od ruky a vy sa tak budete môcť lepšie sústrediť na svoje plány na rok 2020.

5. BUĎTE OFFLINE

Každá doba so sebou prináša nejaké nástrahy. Tá dnešná, moderná, si nárokuje na váš čas a pozornosť, ktorú venujete sociálnym sieťam, počítačom a mobilom. Pípajúci telefón vás podvedome núti okamžite reagovať a odpovedať, hoci je víkendový večer alebo vaše dieťa práve vzrušene rozpráva svoje zážitky s kamarátmi. Nebojte sa byť offline! Ten pocit slobody sa vám určite zapáči. A navyše ušetríte kopu času na cvičenie, kurz maľovania alebo prípravu zdravej večere.

6. CHODŤE VON

Posledné štúdie ukazujú, že ľudia bežne trávia 23 hodín denne pod umelým svetlom. Čo to znamená? Že presne toľko času ste zavretí v interiéri – doma, v práci, na nákupoch ba dokonca aj počas cvičenia. Chýba vám čerstvý vzduch a dostatočný prísun kyslíka či slnečných lúčov, ktoré dokážu vyvolať dobrú náladu a doslova vás nabiť energiou, potrebnou na zvládnutie všetkých náročných úloh.

7. SPÁNKOVÁ TERAPIA

Spávate osem hodín denne, no aj tak ráno neviete otvoriť oči a cítite sa neustále unavení? Alebo vám stačí 5 hodín a zvyšok dospávate cez víkend? Každý má nároky na oddych nastavené inak, no základom by mala byť dĺžka medzi šiestimi až ôsmimi hodinami zdravého spánku, ani viac ani menej. 

Skutočne dôležité je načasovanie – do postele by ste mali zaľahnúť ešte pred jedenástou. Vtedy vaše telo vylučuje dôležité hormóny, potrebné pre celkovú regeneráciu organizmu. Ak trpíte zníženou imunitou, únavou, zlou náladou či chcete schudnúť, zamerajte sa predovšetkým na zlepšenie kvality svojho spánku.

8. FINANČNÁ REZERVA

Jedným z najväčších spúšťačov stresu je nepriaznivá finančná situácia alebo nevedomosť o vlastných finančných možnostiach. Najmä cez Vianoce sa ľudia zvyknú vyčerpať na dno svojich možností, ba dokonca ísť nad ich rámec a peniaze si požičať. Všetky tieto neuvážené rozhodnutia potom vedú k pocitom frustrácie a depresiám. S takýmto bremenom sa potom len ťažko začína nový život. Skúste sa preto akýchkoľvek dlhov čo najskôr zbaviť a najmä nenarobiť si v budúcnosti nové, aby ste o rok nemuseli riešiť rovnaký problém. Mimochodom, veľmi výrazne dokážete ušetriť, ak sa vzdáte cigariet – ďalší výborný dôvod na jedno novoročné predsavzatie :)  

9. DROBNÉ RADOSTI

Správna motivácia je základom úspechu. Preto sa nezabúdajte priebežne odmeňovať za každý väčší úspech. Či už je to mesiace odriekaný zákusok za poctivo dodržiavanú diétu, nové tričko alebo lístok do kina za ušetrené peniaze z cigariet, treba sa naučiť spraviť si malú radosť. A rovnako podstatné je aj pochválenie sa – tak, ako ste si vedeli vynadať za všetky neduhy, oceňte svoje pokroky na ceste za novým ja.

 

10. REÁLNE CIELE

Dom sa vždy buduje na reálnych základoch. Nebuďte príliš prísni a neklaďte na seba priveľkú záťaž. Schudnúť desať kíl za mesiac rozhodne nie je dobrý nápad, ani očakávať, že všetko pôjde ľahko, bez prekážok či občasných zakopnutí. Niekedy je cieľom i samotná cesta – aby ste spoznali svoje limity a popracovali na odstránení nedostatkov. Buďte trpezliví a koncom roka budete môcť zaslúžene skonštatovať, že ste to zvládli.

Ďalšie články k téme 10 tipov, ako prežiť začiatok roka v zdraví a pohode

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie