Analýzy vody z roku 2009, ktoré skúmali vzorky zo 4 vodárenských zdrojov v SR odhalili, že sa vo vode nachádzal kofeín a zvyšky liekov (napr. sulfametoxazol, karbamazín, ciprofloxacín, acetylsulfadimidín). Ich obsah vo vode bol síce pod povolenými limitmi, ale ich prítomnosť v pitnej vode naznačuje problém, ktorý sa môže časom prehlbovať. Možno si hovoríte, že však to je len odpadová voda. Avšak súčasné technológie čistenia vody sú staré zhruba 100 rokov, takže mnohé toxíny nedokážu odstrániť a tie sa cez kolobeh prírody dostanú až do vášho pohára.
Preto mnohí vedci, aj tí „naši z STU v Bratislave, vyvíjajú nové čistiace technológie a my môžeme len veriť, že sa im to čo najskôr podarí. Až 1/5 zdrojov podzemnej vody bola znečistená v roku 2014 a v roku 2021 by malo byť stále znečistených 10 % zdrojov.
Vo Švédsku v rámci rozsiahleho prieskumu namerali zvyšky liekov v tele rýb, vo vodných tokoch, aj podzemných vodách, ktoré sú používané ako zdroje pitnej vody. Čističky vôd nedokážu zachytiť farmaceutické prímesi a tak sme ohrození a to našou vlastnou nedbanlivosťou.
V skúmaných vodách boli nájdené stopy 23 liekov, ktoré sa pomocou mäsa rýb, polievania poľnohospodárskych plodín aj pitia dostávajú priamo do nášho organizmu. Samozrejme, že takéto zásobovanie sa stopami chémie nesie riziká pre organizmus a zvyšuje rezistenciu baktérií. Ide však o látky, ktoré súčasné čistiarne odpadových vôd nedokážu plne zlikvidovať. Tieto zistenia boli namerané vo Švédsku, ktoré je prototypom krajiny ústretovej k životnému prostrediu a odhady vravia, že podobný ak nie horší stav vôd je po celej Zemi.
Nespotrebovaný liek patrí do lekárne
Vedeli ste, že 200 000 až 500 000 kg liekov končí na skládke? V lekárňach na Slovensku sa vyzbieralo v roku 2017 približne 130 000 kg starých liekov. Kebyže urobíme prepočet na 1 obyvateľa, hovoríme o približne 20 g, čo predstavuje napr. polievkovú lyžicu smotany. Rok 2019 bol z tohto ohľadu ešte horší. Množstvo na 1 obyvateľa sa zvýšilo na cca 30 g, čo predstavuje napr. polievkovú lyžicu ryže. Z liečiv sa tak stáva nebezpečný odpad, ktorý znečisťuje naše vody a pôdy.
A preto, lieky, ktoré už nebudete používať alebo sú po dátume použiteľnosti / expirácie nevyhadzujte do komunálneho odpadu, ani nikde v prírode, nesplachujte v záchode a nevylievajte do umývadla.
Dôvodov, prečo je potrebné odovzdávať nespotrebované lieky do lekárne a nikde inde, je pochopiteľne viacero. Okrem znečistenia vody a pôdy, liečivá uvoľnené z liekov pri ich nevhodnej likvidácii (bežný odpad) majú pri dlhodobej expozícii výrazný vplyv na zdravie ľudí a zvierat aj pri nízkych koncentráciách.